İran xarici işlər naziri: Düşmənlər məğlubiyyəti etiraf etdi
İranın xarici işlər naziri Abbas Ərakçi bildirib ki, vaxtilə təslim olmağı tələb edənlər indi danışıqlara can atırlar, bu da onların məğlubiyyətini etiraf etmələri deməkdir. O, əlavə edib ki, düşmənlər ən yüksək rütbəli nümayəndələrini danışıqlara göndərirlər.
Redaksiya məlumat verir ki, İran tərəfi müharibənin tamamilə və daimi olaraq başa çatmasını istəyir. Onlar vurulan zərərlərə görə kompensasiya tələb edirlər.
ABŞ prezidenti Donald Trampın rəhbərlik etdiyi Amerika ilə heç bir danışıqların aparılmadığını vurğulayan nazir, ABŞ-ın müxtəlif vasitəçilər vasitəsilə mesajlar göndərdiyini qeyd edib. Nazirin sözlərinə görə, vasitəçilər vasitəsilə mesaj mübadiləsi ABŞ ilə danışıqlar aparmaq demək deyil.
Ərakçi, düşmənlərin ölkəni bölmək və tez bir qələbə qazanmaq cəhdlərinin uğursuz olduğunu, xalqın hər gecə meydanlarda göstərdiyi dəstək sayəsində onların birliyini pozmağın mümkün olmadığını bildirib. O, regiondakı ABŞ bazalarının əleyhlərinə əməliyyatlar üçün istifadə edildiyini və yalnız bu bazaların hədəfə alındığını qeyd edib. Nazir, region ölkələrinə qarşı düşmənçiliklərinin olmadığını, yalnız amerikalıların uzaqlaşmasını istədiklərini vurğulayıb və ABŞ ilə İsrailin hücumlarını qınamamasının təəccüblü olduğunu bildirib. Hörmüz boğazının düşmən üçün başqa bir məğlubiyyət olduğunu qeyd edən Ərakçi, müharibədən sonra boğazın idarə olunması üçün xüsusi tədbirlər üzərində işlədiklərini əlavə edib.

Iran's Foreign Minister Abbas Araghchi stated that those who once demanded surrender are now eager for negotiations, which signifies their admission of defeat. He added that enemies are sending their highest-ranking representatives for talks.
The editorial reports that the Iranian side desires the complete and permanent end of the war. They are demanding compensation for the damages incurred.
The minister emphasized that no negotiations are being held with America, led by U.S. President Donald Trump, but noted that the U.S. is sending messages through various intermediaries. According to the minister, the exchange of messages through intermediaries does not constitute negotiations with the U.S.
Araghchi stated that the enemies' attempts to divide the country and achieve a quick victory have failed, and their efforts to break the unity of the people were unsuccessful thanks to the support shown by the people in the squares every night. He noted that U.S. bases in the region are being used for operations against them and that only these bases are being targeted. The minister stressed that they have no enmity towards the countries in the region and only want the Americans to leave, expressing surprise that the U.S. and Israel are not condemning the attacks. Araghchi noted that the Strait of Hormuz is another defeat for the enemy and added that they are working on special measures for the management of the strait after the war.