İran xarici işlər naziri: Düşmənlər məğlubiyyəti etiraf etdi
İranın xarici işlər naziri Abbas Ərakçi bildirib ki, vaxtilə təslim olmağı tələb edənlər indi danışıqlara can atırlar, bu da onların məğlubiyyətini etiraf etmələri deməkdir. O, əlavə edib ki, düşmənlər ən yüksək rütbəli nümayəndələrini danışıqlara göndərirlər.
Redaksiya məlumat verir ki, İran tərəfi müharibənin tamamilə və daimi olaraq başa çatmasını istəyir. Onlar vurulan zərərlərə görə kompensasiya tələb edirlər.
ABŞ prezidenti Donald Trampın rəhbərlik etdiyi Amerika ilə heç bir danışıqların aparılmadığını vurğulayan nazir, ABŞ-ın müxtəlif vasitəçilər vasitəsilə mesajlar göndərdiyini qeyd edib. Nazirin sözlərinə görə, vasitəçilər vasitəsilə mesaj mübadiləsi ABŞ ilə danışıqlar aparmaq demək deyil.
Ərakçi, düşmənlərin ölkəni bölmək və tez bir qələbə qazanmaq cəhdlərinin uğursuz olduğunu, xalqın hər gecə meydanlarda göstərdiyi dəstək sayəsində onların birliyini pozmağın mümkün olmadığını bildirib. O, regiondakı ABŞ bazalarının əleyhlərinə əməliyyatlar üçün istifadə edildiyini və yalnız bu bazaların hədəfə alındığını qeyd edib. Nazir, region ölkələrinə qarşı düşmənçiliklərinin olmadığını, yalnız amerikalıların uzaqlaşmasını istədiklərini vurğulayıb və ABŞ ilə İsrailin hücumlarını qınamamasının təəccüblü olduğunu bildirib. Hörmüz boğazının düşmən üçün başqa bir məğlubiyyət olduğunu qeyd edən Ərakçi, müharibədən sonra boğazın idarə olunması üçün xüsusi tədbirlər üzərində işlədiklərini əlavə edib.

Глава МИД Ирана: Враги признали свое поражение
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи заявил, что те, кто когда-то требовал капитуляции, теперь стремятся к переговорам, что означает признание их поражения. Он добавил, что враги направляют своих представителей высшего ранга на переговоры.
Редакция сообщает, что иранская сторона желает полного и окончательного завершения войны. Они требуют компенсации за нанесенный ущерб.
Подчеркнув, что никаких переговоров с Америкой под руководством президента США Дональда Трампа не ведется, министр отметил, что США посылают сообщения через различных посредников. По словам министра, обмен сообщениями через посредников не означает ведение переговоров с США.
Аракчи заявил, что попытки врагов разделить страну и одержать быструю победу оказались безуспешными, и благодаря поддержке народа, который каждый вечер выходит на площади, их единство невозможно подорвать. Он отметил, что американские базы в регионе используются для операций против них, и только эти базы подвергаются ударам. Министр подчеркнул, что у них нет вражды к странам региона, они лишь хотят ухода американцев, и выразил удивление тем, что они не осуждают нападения США и Израиля. Отметив, что Ормузский пролив стал очередным поражением для врага, Аракчи добавил, что после войны они работают над специальными мерами по управлению проливом.