İran məzənnəsi müharibə başlayandan bəri 11% artıb
Con Hopkins Universitetinin iqtisadiyyat professoru Stiv Henke bildirib ki, İranın milli valyutası olan rial, ABŞ və İsrailin İrana qarşı hücumlarının başlamasından bəri ABŞ dollarına qarşı dəyərini 11% artırıb. Bu artım, beynəlxalq media tərəfindən diqqətdən kənarda qaldırılan əhəmiyyətli bir məqamdır.
Redaksiya xəbər verir ki, bu fakt Qərb mediası tərəfindən demək olar ki, heç bir şəkildə işıqlandırılmayıb. ABŞ və İsrail tərəfindən İrana qarşı hərbi əməliyyatların başlanması ilə İran rialının dəyərində müşahidə olunan bu artım, iqtisadi analitiklər tərəfindən maraqla qarşılanır.
Professor Henkenin qeyd etdiyi kimi, rialın ABŞ dolları qarşısında 11% möhkəmlənməsi, müharibə şəraitində gözlənilən tendensiyalardan fərqlənir. Bu mövzu barədə əlavə məlumatların verilməməsi diqqət çəkir.

Иранская валюта выросла на 11% с начала войны
Профессор экономики Университета Джонса Хопкинса Стивен Хенке заявил, что иранский риал, национальная валюта Ирана, вырос на 11% по отношению к доллару США с момента начала атак США и Израиля на Иран. Этот рост является важным моментом, который международные СМИ оставили без внимания.
Редакция сообщает, что этот факт практически не освещался западными СМИ. Рост стоимости иранского риала, наблюдаемый с началом военных операций США и Израиля против Ирана, вызывает интерес у экономических аналитиков.
Как отметил профессор Хенке, укрепление риала на 11% по отношению к доллару США отличается от тенденций, ожидаемых в условиях войны. Отсутствие дополнительной информации по этому вопросу привлекает внимание.