İran Hörmüz boğazından tranzit icazələri verdi
İran İslam Respublikasının Xarici İşlər Naziri Abbas Ərakçi, bəzi ölkələrə Hörmüz boğazından tranzit icazələrinin verildiyini bildirib. Nazir qeyd edib ki, bu icazələr İranın dost hesab etdiyi ölkələrə şamil edilir.
Redaksiya məlumat verir ki, bu tranzit icazələri Çin, Rusiya, Hindistan, İraq və Pakistan kimi ölkələrə verilib. Bu addım, regional ticarət və logistika üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən Hörmüz boğazından keçidlərin təmin edilməsi məqsədi daşıyır.
Bununla belə, Xarici İşlər Naziri vurğulayıb ki, İranın düşmənləri hesab etdiyi ölkələrə Hörmüz boğazından keçməyə icazə verilməsi üçün heç bir əsas yoxdur. Bu mövqe, ölkənin milli təhlükəsizlik və suverenlik mənafelərini qorumaq niyyətini əks etdirir.

Министр иностранных дел Исламской Республики Иран Аббас Аракчи заявил, что некоторым странам были выданы разрешения на транзит через Ормузский пролив. Министр отметил, что эти разрешения распространяются на страны, которые Иран считает дружественными.
Редакция сообщает, что эти транзитные разрешения были выданы таким странам, как Китай, Россия, Индия, Ирак и Пакистан. Этот шаг направлен на обеспечение прохода через Ормузский пролив, имеющий стратегическое значение для региональной торговли и логистики.
Тем не менее, министр иностранных дел подчеркнул, что нет никаких оснований разрешать странам, которые Иран считает враждебными, проходить через Ормузский пролив. Эта позиция отражает намерение страны защитить свои интересы национальной безопасности и суверенитета.