İlham Əliyev güzgü vərəqələrin istehsalı zavodunun açılışında iştirak edib
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 27-də Sumqayıt Sənaye Parkında "Azermirror" MMC-nin güzgü vərəqələrin istehsalı zavodunun açılışında iştirak edib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov dövlətimizin başçısına əvvəlcə ölkəmizdə yaradılan sənaye zonaları və Sumqayıt Sənaye Parkının fəaliyyəti barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, hazırda ölkəmizdə mövcud sənaye zonalarında 104 müəssisə istehsal fəaliyyətinə başlayıb. İndiyədək sənaye zonalarına 7 milyard manatdan çox investisiya yatırılıb və 11 mindən çox daimi iş yeri yaradılıb. Növbəti mərhələdə mövcud layihələr üzrə 1,74 milyard manata yaxın investisiyanın yatırılması nəzərdə tutulur. Sənaye zonalarında indiyədək ümumilikdə 19,4 milyard manatlıq məhsul istehsal edilib ki, bunun 6,1 milyard manatlıq hissəsi ixrac olunub. Hazırda istehsal olunan məhsullar dünyanın 70 ölkəsinə ixrac edilir.
Respublikanın müxtəlif regionlarında sənaye parklarının və sənaye məhəllələrinin yaradılması, orada sahibkarlıq fəaliyyətinin genişləndirilməsi üçün əlverişli mühitin formalaşdırılması iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və qeyri-neft sektorunun inkişafının sürətləndirilməsi məqsədilə ölkədə reallaşdırılan uğurlu sənayeləşmə siyasətinin nəticəsidir. Sənaye zonaları biznes subyektlərinin innovativliyinin və istehsal səmərəliliyinin artırılmasında, yüksək texnologiyalara əsaslanan məhsul istehsalının təşviqində, ixrac potensialının genişləndirilməsində, eyni zamanda, əhalinin məşğulluq səviyyəsinin yüksəldilməsində mühüm rol oynayır. Hazırda ölkədə Sumqayıt, Qaradağ, Pirallahı, Mingəçevir, Balaxanı, Hacıqabul, Ağdam və Cəbrayıl rayonunda yerləşən "Araz Vadisi İqtisadi Zonası" daxil olmaqla 8 sənaye parkı fəaliyyət göstərir. Naxçıvan Sənaye Parkının, eləcə də Gəncə şəhəri və Şəmkir rayonu ərazisində yeni Qərb Sənaye Parkının yaradılması istiqamətində işlər görülür. Bütün bunlarla yanaşı, Masallı, Neftçala, Sabirabad və Şərur sənaye məhəllələri də istehsal və sahibkarlıq fəaliyyətinin inkişafına töhfə verir.
Qeyd edək ki, ümumi sahəsi 640 hektar olan Sumqayıt Sənaye Parkında hazırda 40 rezident fəaliyyət göstərir, layihələrin ümumi dəyəri 6,7 milyard manat, faktiki investisiya həcmi isə 5,5 milyard manat təşkil edir. Layihələr çərçivəsində 8800-ə yaxın yeni iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur. Faktiki olaraq 6135 nəfər işlə təmin edilib. Rezidentlərin ümumi satış həcmi 15,4 milyard manata çatıb ki, bunun da 5,7 milyard manatı ixracın payına düşür.
"Azermirror" MMC-nin təsisçisi Rüstəm Abbasov Prezident İlham Əliyevə müəssisə barədə məlumat verdi. Bildirildi ki, bu MMC-yə 2023-cü ildə Sumqayıt Sənaye Parkının rezidenti statusu verilib. "Azermirror" tərəfindən sənaye parkının 1 hektar ərazisində güzgü vərəqələrinin istehsalı zavodu tikilib. Burada 30 nəfər daimi işlə təmin olunub. Zavodda ildə 900 min kvadratmetr güzgü vərəqəsi istehsal ediləcək. Müəssisədə hazırlanan məhsulların daxili bazarın tələbatını ödəməklə yanaşı, ixracı da nəzərdə tutulur. Çin texnologiyası əsasında qurulan layihənin investisiya dəyəri 6,13 milyon manatdır. Müəssisənin yaradılmasına İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu tərəfindən 1,5 milyon manat güzəştli kredit ayrılıb. Sənaye parkının rezidentlərinə verilən bütün güzəştlərdən yararlanan "Azermirror" MMC 600 min manat dəyərində vergi və gömrük azadolmasından faydalanıb.
Onu da qeyd edək ki, Azərbaycanda qeyri-neft sənayesinin inkişafı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir. Ölkəmizdə mövcud təbii və iqtisadi resurslardan səmərəli istifadə, innovativ yanaşmaların və qabaqcıl texnologiyaların sənaye istehsalına cəlb olunması, yeni sənaye sahələrinin formalaşdırılması, rəqabətqabiliyyətli məhsul istehsalının genişləndirilməsi istiqamətində sistemli tədbirlər davam etdirilir.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев 27 января принял участие в открытии завода по производству листового стекла ООО "Azermirror" в Сумгайытском промышленном парке.
Министр экономики Микаил Джаббаров сначала проинформировал главу государства о промышленных зонах, созданных в нашей стране, и деятельности Сумгайытского промышленного парка.
Было отмечено, что в настоящее время в промышленных зонах страны начали производственную деятельность 104 предприятия. На сегодняшний день в промышленные зоны инвестировано более 7 миллиардов манатов, создано более 11 тысяч постоянных рабочих мест. На следующем этапе планируется инвестировать около 1,74 миллиарда манатов в существующие проекты. Всего в промышленных зонах произведено продукции на общую сумму 19,4 миллиарда манатов, из которых 6,1 миллиарда манатов пришлось на экспорт. В настоящее время производимая продукция экспортируется в 70 стран мира.
Создание промышленных парков и промышленных кварталов в различных регионах республики, формирование благоприятной среды для расширения предпринимательской деятельности являются результатом успешной политики индустриализации, реализуемой в стране с целью диверсификации экономики и ускорения развития ненефтяного сектора. Промышленные зоны играют важную роль в повышении инновационности и производственной эффективности субъектов бизнеса, стимулировании производства продукции на основе высоких технологий, расширении экспортного потенциала, а также в повышении уровня занятости населения. В настоящее время в стране действуют 8 промышленных парков, включая Сумгайытский, Гарадагский, Пираллахинский, Мингячевирский, Балаханский, Гаджигабульский, Агдамский и "Экономическую зону Аразской долины" в Джебраильском районе. Ведутся работы по созданию Нахчыванского промышленного парка, а также нового Западного промышленного парка на территории города Гянджа и Шамкирского района. Помимо всего этого, в развитие производственной и предпринимательской деятельности вносят вклад Масаллинский, Нефтчалинский, Сабирабадский и Шарурский промышленные кварталы.
Следует отметить, что в Сумгайытском промышленном парке общей площадью 640 гектаров в настоящее время действуют 40 резидентов, общая стоимость проектов составляет 6,7 миллиарда манатов, а фактический объем инвестиций — 5,5 миллиарда манатов. В рамках проектов предусмотрено создание около 8800 новых рабочих мест. Фактически трудоустроено 6135 человек. Общий объем продаж резидентов достиг 15,4 миллиарда манатов, из которых 5,7 миллиарда манатов пришлось на экспорт.
Учредитель ООО "Azermirror" Рустам Аббасов проинформировал Президента Ильхама Алиева о предприятии. Было отмечено, что ООО "Azermirror" получило статус резидента Сумгайытского промышленного парка в 2023 году. "Azermirror" построило завод по производству листового стекла на 1 гектаре территории промышленного парка. Здесь обеспечено 30 постоянных рабочих мест. Завод будет производить 900 тысяч квадратных метров листового стекла в год. Предусмотрен экспорт продукции, производимой на предприятии, а также удовлетворение потребностей внутреннего рынка. Инвестиционная стоимость проекта, основанного на китайских технологиях, составляет 6,13 миллиона манатов. На создание предприятия Фондом развития бизнеса Азербайджана при Министерстве экономики был выделен льготный кредит в размере 1,5 миллиона манатов. ООО "Azermirror", пользуясь всеми льготами, предоставляемыми резидентам промышленного парка, получило налоговые и таможенные льготы на сумму 600 тысяч манатов.
Следует также отметить, что развитие ненефтяной промышленности в Азербайджане является одним из основных направлений государственной политики, осуществляемой под руководством Президента Ильхама Алиева. Продолжаются системные меры по эффективному использованию имеющихся в стране природных и экономических ресурсов, привлечению инновационных подходов и передовых технологий в промышленное производство, формированию новых отраслей промышленности, расширению производства конкурентоспособной продукции.