İlham Əliyev Davosda İraq Kürdüstan Regionunun baş naziri ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 20-də Davosda İraq Kürdüstan Regionunun Baş naziri Məsrur Bərzani ilə görüşüb.
Məsrur Bərzani İraq Kürdüstan Regionunun başçısı Neçirvan Bərzaninin salamlarını Prezident İlham Əliyevə çatdırıb.
Salamlara görə minnətdarlığını bildirən dövlətimizin başçısı onun da salamlarını Neçirvan Bərzaniyə çatdırmağı xahiş edib.
Söhbət zamanı Məsrur Bərzaninin ölkəmizə səfərləri və Prezident İlham Əliyevlə görüşləri məmnunluqla xatırlanıb.
Görüşdə iqtisadi, ticari, mədəni, humanitar əlaqələrin inkişaf perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə olunub.

Ilham Aliyev Meets with Prime Minister of the Kurdistan Region of Iraq in Davos
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Prime Minister of the Kurdistan Region of Iraq Masrour Barzani in Davos on January 20.
Masrour Barzani conveyed the greetings of the President of the Kurdistan Region of Iraq, Nechirvan Barzani, to President Ilham Aliyev.
Expressing his gratitude for the greetings, the head of state asked to convey his greetings to Nechirvan Barzani as well.
During the conversation, Masrour Barzani's visits to our country and his meetings with President Ilham Aliyev were recalled with satisfaction.
During the meeting, views were exchanged on the development prospects of economic, trade, cultural, and humanitarian relations, and issues of mutual interest were discussed.