Hörmüz boğazı blokadasından sonra neft bazarının bərpası aylar çəkə bilər
Rusiya baş nazirinin müavini Aleksandr Novak Hörmüz boğazındakı blokadadan sonra neft bazarının əvvəlki səviyyəsinə qayıtmasının bir neçə ay çəkə biləcəyini bildirib. Novak qeyd edib ki, boğaz yenidən açılsa belə, bazardakı təchizat balansı tez bir zamanda normallaşmayacaq. O, böhran zamanı böyük miqdarda neftin bazara çıxarıla bilmədiyini və regionda gəmilərin ciddi yığılmasının müşahidə edildiyini izah edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Hörmüz boğazı qlobal neft ticarəti üçün ən kritik tranzit yollarından biri kimi seçilir. Reuters agentliyinin məlumatına görə, boğaz dünya neft axınının təxminən 20 faizi üçün strateji əhəmiyyətə malikdir. Buna görə də, regiondakı təchizat fasilələri yalnız Körfəz ölkələrinə deyil, həm də qlobal enerji təchizat zəncirinə, xüsusilə Asiya və Avropaya təsir göstərir.
Böhrandan sonra neft bazarında ən vacib problemlər arasında hasilat itkiləri, tanker trafikində sıxlıq, təchizat planlarında fasilələr və logistik gecikmələr yer alır. Goldman Sachs-ın qiymətləndirməsinə əsasən, böhran zamanı Körfəzdəki hasilatın əhəmiyyətli bir hissəsi dayandırılmışdı; bunun əksəriyyəti birbaşa fiziki zərər deyil, ehtiyat tədbirləri, ehtiyatların idarə olunması və logistik çətinliklərlə əlaqəli idi.
Bazar proqnozları bərpanın tədricən olacağını göstərir. Goldman Sachs proqnozlaşdırır ki, Körfəz hasilatının təxminən 70 faizi üç ay ərzində, 88 faizi isə altı ay ərzində bərpa oluna bilər. Lakin tanker tutumu, liman sıxlığı, sığorta xərcləri, yataqların təmiri və bəzi ölkələrdəki infrastruktur problemləri bərpa müddətinə təsir edə bilər.

Восстановление нефтяного рынка после блокады Ормузского пролива может занять месяцы
Вице-премьер России Александр Новак заявил, что возвращение нефтяного рынка к прежнему уровню после блокады Ормузского пролива может занять несколько месяцев. Новак отметил, что даже если пролив будет вновь открыт, баланс поставок на рынке не нормализуется быстро. Он пояснил, что во время кризиса большое количество нефти не могло быть выведено на рынок, и в регионе наблюдалось серьезное скопление судов.
Редакция сообщает, что Ормузский пролив является одним из наиболее критически важных транзитных путей для мировой торговли нефтью. По данным агентства Reuters, пролив имеет стратегическое значение для примерно 20 процентов мирового потока нефти. Поэтому перебои в поставках в регионе влияют не только на страны Персидского залива, но и на глобальную цепочку поставок энергии, особенно в Азию и Европу.
Среди наиболее важных проблем на нефтяном рынке после кризиса — потери добычи, заторы в движении танкеров, перебои в планах поставок и логистические задержки. По оценке Goldman Sachs, значительная часть добычи в Персидском заливе была остановлена во время кризиса; большая часть этого была связана не с прямым физическим ущербом, а с мерами предосторожности, управлением запасами и логистическими трудностями.
Рыночные прогнозы указывают на постепенное восстановление. Goldman Sachs прогнозирует, что примерно 70 процентов добычи в Персидском заливе может быть восстановлено в течение трех месяцев, а 88 процентов — в течение шести месяцев. Однако вместимость танкеров, загруженность портов, страховые расходы, ремонт месторождений и проблемы с инфраструктурой в некоторых странах могут повлиять на сроки восстановления.