Hörmüz boğazı blokadasından sonra neft bazarının bərpası aylar çəkə bilər
Rusiya baş nazirinin müavini Aleksandr Novak Hörmüz boğazındakı blokadadan sonra neft bazarının əvvəlki səviyyəsinə qayıtmasının bir neçə ay çəkə biləcəyini bildirib. Novak qeyd edib ki, boğaz yenidən açılsa belə, bazardakı təchizat balansı tez bir zamanda normallaşmayacaq. O, böhran zamanı böyük miqdarda neftin bazara çıxarıla bilmədiyini və regionda gəmilərin ciddi yığılmasının müşahidə edildiyini izah edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Hörmüz boğazı qlobal neft ticarəti üçün ən kritik tranzit yollarından biri kimi seçilir. Reuters agentliyinin məlumatına görə, boğaz dünya neft axınının təxminən 20 faizi üçün strateji əhəmiyyətə malikdir. Buna görə də, regiondakı təchizat fasilələri yalnız Körfəz ölkələrinə deyil, həm də qlobal enerji təchizat zəncirinə, xüsusilə Asiya və Avropaya təsir göstərir.
Böhrandan sonra neft bazarında ən vacib problemlər arasında hasilat itkiləri, tanker trafikində sıxlıq, təchizat planlarında fasilələr və logistik gecikmələr yer alır. Goldman Sachs-ın qiymətləndirməsinə əsasən, böhran zamanı Körfəzdəki hasilatın əhəmiyyətli bir hissəsi dayandırılmışdı; bunun əksəriyyəti birbaşa fiziki zərər deyil, ehtiyat tədbirləri, ehtiyatların idarə olunması və logistik çətinliklərlə əlaqəli idi.
Bazar proqnozları bərpanın tədricən olacağını göstərir. Goldman Sachs proqnozlaşdırır ki, Körfəz hasilatının təxminən 70 faizi üç ay ərzində, 88 faizi isə altı ay ərzində bərpa oluna bilər. Lakin tanker tutumu, liman sıxlığı, sığorta xərcləri, yataqların təmiri və bəzi ölkələrdəki infrastruktur problemləri bərpa müddətinə təsir edə bilər.

Russian Deputy Prime Minister Aleksandr Novak stated that it could take several months for the oil market to return to its previous level after the blockade in the Strait of Hormuz. Novak noted that even if the strait reopens, the supply balance in the market will not normalize quickly. He explained that a large amount of oil could not be brought to the market during the crisis, and a significant accumulation of ships was observed in the region.
The editorial office reports that the Strait of Hormuz is considered one of the most critical transit routes for global oil trade. According to Reuters, the strait holds strategic importance for approximately 20 percent of the world's oil flow. Therefore, supply disruptions in the region affect not only the Gulf countries but also the global energy supply chain, particularly Asia and Europe.
Among the most important problems in the oil market after the crisis are production losses, tanker traffic congestion, disruptions in supply plans, and logistical delays. According to Goldman Sachs' assessment, a significant portion of production in the Gulf was halted during the crisis; most of this was not due to direct physical damage but rather related to precautionary measures, inventory management, and logistical difficulties.
Market forecasts indicate that the recovery will be gradual. Goldman Sachs predicts that approximately 70 percent of Gulf production could recover within three months, and 88 percent within six months. However, tanker capacity, port congestion, insurance costs, field repairs, and infrastructure problems in some countries could affect the recovery period.