Həmasdan İsrailə qarşı müqavimətə çağırış məktubu
İsrailin "Kan" telekanalı Həmasın Məcdəbə Xamneyiyə ünvanladığı məxfi məktubun sızması barədə məlumat yayıb. Bu məktubda Həmas silahlarını təslim etməyəcəyini və Məcdəbə Xamneyinin rəhbərliyi altında Livan, Yəmən və İraqdakı "Müqavimət Oxu" ilə birlikdə İsrailə zərbə vuracağını vurğulayıb.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, bu əməliyyat bəyanatına bənzəyən məktub, regiondakı gərginliyin artdığını göstərir. Məktubun məzmunu Həmasın regionda öz fəaliyyətini genişləndirmək niyyətində olduğunu açıq şəkildə ortaya qoyur.
Orta Şərq məsələləri üzrə ekspert Mənşə Əmirin verdiyi məlumata görə, bu cür bəyanatlar İsrailin təhlükəsizliyi üçün ciddi narahatlıq doğurur. O, Həmasın "Müqavimət Oxu" çərçivəsində digər qruplarla əməkdaşlığının İsrailə qarşı koordinasiyalı addımların atılmasına gətirib çıxaracağını bildirib.

Хамас призвал к сопротивлению Израилю в письме
Израильский телеканал "Кан" сообщил о утечке секретного письма, адресованного Хамасом Медждебу Хамнеи. В этом письме Хамас подчеркнул, что не сдаст оружие и нанесет удар по Израилю совместно с "Осью сопротивления" в Ливане, Йемене и Ираке под руководством Медждеба Хамнеи.
Редакция сообщает, ссылаясь на источник, что письмо, похожее на оперативное заявление, свидетельствует о росте напряженности в регионе. Содержание письма ясно демонстрирует намерение Хамаса расширить свою деятельность в регионе.
По словам эксперта по ближневосточным вопросам Манше Амира, подобные заявления вызывают серьезную обеспокоенность по поводу безопасности Израиля. Он заявил, что сотрудничество Хамаса с другими группами в рамках "Оси сопротивления" приведет к скоординированным действиям против Израиля.