Cənubi Koreyanın "Hanwha Aerospace" şirkəti Estoniyaya təxminən 100 milyon avro dəyərində investisiya paketi elan edib. Bu addım, Estoniyanın müdafiə sənayesində yeni bir mərhələnin başlanğıcı olaraq dəyərləndirilir.
Redaksiya xəbər verir ki, Cənubi Koreyanın müdafiə sahəsində tanınmış nəhəngi "Hanwha Aerospace", Estoniyanın texnoloji suverenliyini gücləndirmək və ölkədə müdafiə infrastrukturunun qurulması məqsədilə təxminən 100 milyon avro dəyərində birbaşa investisiya paketi açıqlayıb. Bu investisiya paketinə iqtisadi təsirlər və birgə tədqiqat-inkişaf layihələri də daxil edildikdə, ümumi dəyərin 260 milyon avroya çatacağı gözlənilir.
Şirkətin Estoniyada həyata keçirəcəyi layihələr, yerli müdafiə sənayesinin inkişafına, yeni texnologiyaların tətbiqinə və iş yerlərinin yaradılmasına mühüm töhfələr verəcək. Bu investisiya, həmçinin Estoniyanın regional təhlükəsizlikdə rolunu daha da artıracaq.
"Hanwha Aerospace" şirkətinin rəsmiləri, Estoniya ilə əməkdaşlığın strateji əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu investisiyanın uzunmüddətli perspektivlərə əsaslandığını bildiriblər. Şirkət, Estoniyanın müdafiə qabiliyyətinin artırılmasına və müasir texnologiyaların ölkəyə gətirilməsinə önəm verdiyini qeyd edib.

South Korean company Hanwha Aerospace has announced an investment package worth approximately 100 million euros in Estonia. This move is seen as the beginning of a new phase for Estonia's defense industry.
Redaksiya reports that Hanwha Aerospace, a renowned giant in South Korea's defense sector, has announced a direct investment package worth approximately 100 million euros aimed at strengthening Estonia's technological sovereignty and establishing defense infrastructure in the country. When economic impacts and joint research and development projects are included, the total value of this investment package is expected to reach 260 million euros.
The projects that the company will implement in Estonia will make significant contributions to the development of the local defense industry, the application of new technologies, and job creation. This investment will also further enhance Estonia's role in regional security.
Officials from Hanwha Aerospace emphasized the strategic importance of cooperation with Estonia, stating that this investment is based on long-term perspectives. The company noted its focus on increasing Estonia's defense capabilities and bringing modern technologies to the country.