Google Android-i avtomobillərin beyninə çevirmək istəyir
Google avtomobillər üçün hazırladığı Android əsaslı əməliyyat sistemini yalnız məlumat-əyləncə sistemlərini işlətməklə məhdudlaşdırmaq deyil, gələcəyin avtomobillərinin mərkəzi beyin gücünə çevirməyi hədəfləyir. Bu məqsədlə şirkət açıq mənbəli yeni versiya — “Android Automotive OS for Software Defined Vehicles (AAOS SDV)” təqdim edib. Bu yeni sistem avtomobil istehsalçılarına inkişaf etmiş texnologiyaları yeni modellərə daha sürətli və daha aşağı xərclə inteqrasiya etməyi asanlaşdırmaq üçün hazırlanıb.
Məlumata görə, mövcud Android Automotive OS strukturunda avtomobildəki müxtəlif modullardan əldə edilən məlumatlar mərkəzi ekranda göstərilir. Lakin hər komponent özünəməxsus proqram təminatı tələb edir və bu məlumatlar avtomobilin əsas sisteminə ötürülür. Yeni AAOS SDV yanaşmasında isə Google sürüşlə bağlı olmayan bir çox funksiyanı birbaşa idarə edən əsas proqram təminatı olmağı planlaşdırır. Bu sayədə oturacaq tənzimləmələrindən tutmuş kondisioner sisteminə, işıqlandırmadan ekranlara qədər bir çox komponent üçüncü tərəf proqramlardan asılı olmadan idarə edilə biləcək.
Şirkətin bildirdiyinə görə, bu quruluş avtomobil istehsalçılarına yalnız məlumat-əyləncə sistemi ilə məhdudlaşmayan, avtomobildəki konkret komponentləri hədəfləyən daha sürətli simsiz (OTA) yeniləmələr təqdim etməyə imkan verəcək. Bundan əlavə, daha inkişaf etmiş səsli köməkçilər, proaktiv texniki xidmət xəbərdarlıqları, fərdiləşdirilmiş sürücü profilləri və uzaqdan salon iqlim nəzarəti kimi funksiyalar da mümkün olacaq. AAOS SDV-nin təqdim etdiyi virtuallaşdırma texnologiyası inkişaf etdiricilərə avadanlıq hazır olmadan əvvəl proqram üzərində işləməyə imkan yaradır və dünyanın müxtəlif yerlərindəki komandaların eyni layihə üzərində paralel işləməsini təmin edir.
Google-ın bu təşəbbüsünün mühüm hissəsi yeni standart siqnal kataloquna əsaslanır. Şirkət müxtəlif komponentləri idarə etmək üçün fərqli metodlar əvəzinə bütün istehsalçıların ortaq komanda dəstindən istifadə etməsini istəyir. Bu yanaşma mühəndislik təkrarlarını azaldaraq xərcləri aşağı sala bilər, lakin təchizatçıların Google-ın müəyyən etdiyi yeni qaydalara uyğunlaşmasını tələb edəcək.
Oxşar addım daha əvvəl Apple tərəfindən CarPlay Ultra ilə sınaqdan keçirilmişdi, lakin bir çox avtomobil istehsalçısı avtomobil idarəsini xarici şirkətə vermək fikrinə isti yanaşmamışdı. İndiyədək yalnız Aston Martin bu sistemi qəbul edib və Porsche şirkətinin də tezliklə dəstək verəcəyi gözlənilir. AAOS SDV hazırda Renault Trafic e-Tech modelində istifadə olunur və il ərzində daha çox istehsalçıya təqdim edilməsi planlaşdırılır.

Google is not limiting its Android-based operating system for cars to just infotainment systems, but aims to transform it into the central processing power of future vehicles. To this end, the company has introduced a new open-source version – “Android Automotive OS for Software Defined Vehicles (AAOS SDV)”. This new system is designed to make it easier for car manufacturers to integrate advanced technologies into new models faster and at a lower cost.
According to the information, in the current Android Automotive OS structure, data obtained from various modules in the car is displayed on the central screen. However, each component requires its own software, and this data is transmitted to the car's main system. In the new AAOS SDV approach, Google plans to be the primary software that directly controls many non-driving-related functions. This will allow many components, from seat adjustments to the air conditioning system, lighting, and displays, to be controlled independently of third-party applications.
According to the company, this structure will allow car manufacturers to offer faster wireless (OTA) updates that are not limited to the infotainment system but target specific components in the car. Additionally, features such as more advanced voice assistants, proactive maintenance alerts, personalized driver profiles, and remote cabin climate control will be possible. The virtualization technology offered by AAOS SDV allows developers to work on the software before the hardware is ready and ensures that teams in different parts of the world can work in parallel on the same project.
A significant part of Google's initiative is based on a new standard signal catalog. The company wants all manufacturers to use a common command set instead of different methods to control various components. This approach can reduce costs by minimizing engineering redundancies, but it will require suppliers to adapt to the new rules defined by Google.
A similar step was previously tested by Apple with CarPlay Ultra, but many car manufacturers were not enthusiastic about handing over vehicle control to an external company. So far, only Aston Martin has adopted this system, and Porsche is expected to offer support soon. AAOS SDV is currently used in the Renault Trafic e-Tech model and is planned to be introduced to more manufacturers within the year.