Google Android-i avtomobillərin beyninə çevirmək istəyir
Google avtomobillər üçün hazırladığı Android əsaslı əməliyyat sistemini yalnız məlumat-əyləncə sistemlərini işlətməklə məhdudlaşdırmaq deyil, gələcəyin avtomobillərinin mərkəzi beyin gücünə çevirməyi hədəfləyir. Bu məqsədlə şirkət açıq mənbəli yeni versiya — “Android Automotive OS for Software Defined Vehicles (AAOS SDV)” təqdim edib. Bu yeni sistem avtomobil istehsalçılarına inkişaf etmiş texnologiyaları yeni modellərə daha sürətli və daha aşağı xərclə inteqrasiya etməyi asanlaşdırmaq üçün hazırlanıb.
Məlumata görə, mövcud Android Automotive OS strukturunda avtomobildəki müxtəlif modullardan əldə edilən məlumatlar mərkəzi ekranda göstərilir. Lakin hər komponent özünəməxsus proqram təminatı tələb edir və bu məlumatlar avtomobilin əsas sisteminə ötürülür. Yeni AAOS SDV yanaşmasında isə Google sürüşlə bağlı olmayan bir çox funksiyanı birbaşa idarə edən əsas proqram təminatı olmağı planlaşdırır. Bu sayədə oturacaq tənzimləmələrindən tutmuş kondisioner sisteminə, işıqlandırmadan ekranlara qədər bir çox komponent üçüncü tərəf proqramlardan asılı olmadan idarə edilə biləcək.
Şirkətin bildirdiyinə görə, bu quruluş avtomobil istehsalçılarına yalnız məlumat-əyləncə sistemi ilə məhdudlaşmayan, avtomobildəki konkret komponentləri hədəfləyən daha sürətli simsiz (OTA) yeniləmələr təqdim etməyə imkan verəcək. Bundan əlavə, daha inkişaf etmiş səsli köməkçilər, proaktiv texniki xidmət xəbərdarlıqları, fərdiləşdirilmiş sürücü profilləri və uzaqdan salon iqlim nəzarəti kimi funksiyalar da mümkün olacaq. AAOS SDV-nin təqdim etdiyi virtuallaşdırma texnologiyası inkişaf etdiricilərə avadanlıq hazır olmadan əvvəl proqram üzərində işləməyə imkan yaradır və dünyanın müxtəlif yerlərindəki komandaların eyni layihə üzərində paralel işləməsini təmin edir.
Google-ın bu təşəbbüsünün mühüm hissəsi yeni standart siqnal kataloquna əsaslanır. Şirkət müxtəlif komponentləri idarə etmək üçün fərqli metodlar əvəzinə bütün istehsalçıların ortaq komanda dəstindən istifadə etməsini istəyir. Bu yanaşma mühəndislik təkrarlarını azaldaraq xərcləri aşağı sala bilər, lakin təchizatçıların Google-ın müəyyən etdiyi yeni qaydalara uyğunlaşmasını tələb edəcək.
Oxşar addım daha əvvəl Apple tərəfindən CarPlay Ultra ilə sınaqdan keçirilmişdi, lakin bir çox avtomobil istehsalçısı avtomobil idarəsini xarici şirkətə vermək fikrinə isti yanaşmamışdı. İndiyədək yalnız Aston Martin bu sistemi qəbul edib və Porsche şirkətinin də tezliklə dəstək verəcəyi gözlənilir. AAOS SDV hazırda Renault Trafic e-Tech modelində istifadə olunur və il ərzində daha çox istehsalçıya təqdim edilməsi planlaşdırılır.

Google стремится не только использовать операционную систему на базе Android для информационно-развлекательных систем автомобилей, но и превратить ее в центральный "мозг" будущих автомобилей. С этой целью компания представила новую версию с открытым исходным кодом — «Android Automotive OS for Software Defined Vehicles (AAOS SDV)». Эта новая система разработана для того, чтобы облегчить автопроизводителям быструю и менее затратную интеграцию передовых технологий в новые модели.
Согласно информации, в существующей структуре Android Automotive OS данные из различных модулей автомобиля отображаются на центральном экране. Однако каждый компонент требует собственного программного обеспечения, и эти данные передаются в основную систему автомобиля. В новом подходе AAOS SDV Google планирует стать основным программным обеспечением, напрямую управляющим многими функциями, не связанными с вождением. Это позволит управлять многими компонентами, от регулировки сидений до системы кондиционирования, освещения и дисплеев, без зависимости от сторонних приложений.
По словам компании, такая архитектура позволит автопроизводителям предоставлять более быстрые беспроводные (OTA) обновления, ориентированные на конкретные компоненты автомобиля, а не только на информационно-развлекательную систему. Кроме того, станут возможны такие функции, как более продвинутые голосовые помощники, проактивные уведомления о техническом обслуживании, персонализированные профили водителей и дистанционное управление климатом в салоне. Технология виртуализации, предлагаемая AAOS SDV, позволяет разработчикам работать над программным обеспечением до готовности оборудования и обеспечивает параллельную работу команд из разных уголков мира над одним проектом.
Важной частью этой инициативы Google является новый каталог стандартных сигналов. Компания хочет, чтобы все производители использовали общий набор команд вместо различных методов управления различными компонентами. Такой подход может снизить затраты за счет уменьшения инженерных дублирований, но потребует от поставщиков адаптации к новым правилам, установленным Google.
Аналогичный шаг ранее был опробован Apple с CarPlay Ultra, но многие автопроизводители не были готовы передавать управление автомобилем внешней компании. На данный момент эту систему приняла только Aston Martin, и ожидается, что Porsche также скоро начнет ее поддерживать. AAOS SDV в настоящее время используется в модели Renault Trafic e-Tech, и планируется представить ее большему числу производителей в течение года.