Dünyanın yaxşı tanıdığı, Nobel mükafatı laureatı, fizikaçı Devid Qross nüvə müharibəsi riskinin artması ilə bağlı xəbərdarlıq edib. Newsweek-in məlumatına görə, Qross hesab edir ki, hazırkı geosiyasi gərginliklər fonunda bəşəriyyət qarşıdakı onilliklərdə ciddi nüvə təhlükəsi ilə üzləşə bilər.
Redaksiya istinadla xəbər verir ki, fizik Live Science-a müsahibəsində bildirib ki, nüvə müharibəsi ehtimalı artıq əvvəlki dövrlərlə müqayisədə daha yüksək görünür. Onun sözlərinə görə, Soyuq müharibədən sonra illik nüvə müharibəsi riski təxminən 1 faiz kimi qiymətləndirilirdisə, hazırda bu göstərici 2 faizə yaxın ola bilər. Qross bunu “kobud hesablamaya” əsaslanan ehtimal kimi təqdim edib.
Bu hesablamaya əsasən, illik 2 faizlik risk uzunmüddətli perspektivdə nüvə münaqişəsinin orta gözlənilən vaxtını təxminən 35 il səviyyəsinə gətirir. Newsweek yazır ki, bu yanaşma radioaktiv maddələrin yarımparçalanma müddətini hesablamaq üçün istifadə olunan ehtimal modellərinə bənzər prinsiplərə əsaslanır.
Qross nüvə riskinin artmasını bir neçə amillə əlaqələndirib. O, Avropada davam edən müharibəni, İran ətrafında gərginliyi, Hindistan və Pakistan arasında mümkün qarşıdurma risklərini, həmçinin nüvə silahına malik ölkələrin sayının artmasını əsas səbəblər kimi göstərib. Fizikin fikrincə, silahlara nəzarət mexanizmlərinin zəifləməsi və Sİ-nin hərbi sistemlərdə mümkün istifadəsi vəziyyəti daha da təhlükəli edir.
Newsweek qeyd edir ki, Qrossun açıqlaması nüvə müharibəsinin qaçılmaz olduğu anlamına gəlmir. Fizik əsas çıxış yolu kimi dövlətlər arasında dialoqun bərpasını və daha güclü beynəlxalq razılaşmaların imzalanmasını göstərib.
Qeyd edək ki, Qross 2004-cü ildə fizika üzrə Nobel mükafatına layiq görülüb. O, həmçinin bu yaxınlarda fundamental fizika sahəsinə ömürlük töhfəsinə görə 3 milyon dollarlıq Special Breakthrough Prize mükafatı alıb.

Прогноз лауреата Нобелевской премии по физике: До конца света осталось 35 лет - Анализ
Известный в мире лауреат Нобелевской премии, физик Дэвид Гросс предупредил о растущем риске ядерной войны. По данным Newsweek, Гросс считает, что на фоне текущей геополитической напряженности человечество может столкнуться с серьезной ядерной угрозой в ближайшие десятилетия.
Редакция со ссылкой сообщает, что физик в интервью Live Science заявил, что вероятность ядерной войны теперь кажется выше по сравнению с предыдущими периодами. По его словам, если после Холодной войны ежегодный риск ядерной войны оценивался примерно в 1 процент, то сейчас этот показатель может приближаться к 2 процентам. Гросс представил это как вероятность, основанную на «грубом расчете».
Согласно этому расчету, ежегодный риск в 2 процента в долгосрочной перспективе приводит к средней ожидаемой продолжительности ядерного конфликта примерно в 35 лет. Newsweek пишет, что этот подход основан на принципах, аналогичных вероятностным моделям, используемым для расчета периода полураспада радиоактивных веществ.
Гросс связал увеличение ядерного риска с несколькими факторами. Он назвал основными причинами продолжающуюся войну в Европе, напряженность вокруг Ирана, риски возможного противостояния между Индией и Пакистаном, а также увеличение числа стран, обладающих ядерным оружием. По мнению физика, ослабление механизмов контроля над вооружениями и возможное использование ИИ в военных системах делают ситуацию еще более опасной.
Newsweek отмечает, что заявление Гросса не означает неизбежности ядерной войны. Физик назвал восстановление диалога между государствами и подписание более прочных международных соглашений основным выходом из ситуации.
Отметим, что Гросс был удостоен Нобелевской премии по физике в 2004 году. Он также недавно получил премию Special Breakthrough Prize в размере 3 миллионов долларов за пожизненный вклад в область фундаментальной физики.