Fevral 2026-cı ildə elektrik və plug-in hibrid avtomobil satışlarında kəskin artım müşahidə olunub. Tesla, BYD və Zeekr bu sahədə liderlik edir.
Redaksiya xəbər verir ki, fevral ayında batareya ilə işləyən elektrik avtomobillərinin (BEV) satışı 11.134 ədədə çatıb ki, bu da ümumi yeni avtomobil bazarının 12,2%-ni təşkil edir. Bu göstərici yanvar ayında 8,4% idi. Ümumilikdə, fevral ayında 91.131 ədəd yeni avtomobil satılıb ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,7% azalma deməkdir. Bazarın ümumi enişinə baxmayaraq, elektrik və plug-in hibrid avtomobillərinin satışları il ərzində güclü artım nümayiş etdirib.
BEV satışları ilin əvvəlindən bəri 14.966 ədədə çatıb ki, bu da 2025-ci ilin eyni dövründəki 9.516 ədədlə müqayisədə təxminən 50% artım deməkdir. Tesla Model Y yanvar ayındakı zəif performansdan sonra yenidən ən çox satılan EV modeli olub. BYD üç modeli ilə ilk beşlikdə yer alıb. Zeekr 7X isə Avstraliya bazarında cəmi ikinci ayında 628 satışla ümumi siyahıda üçüncü yeri tutub. Bu, onu Tesla Model 3 və MG MG4 kimi tanınmış modellərdən qabağa keçirib. Avstraliyanın ən sərfəli EV-si olan BYD Atto 1 isə fevral ayında 349 satışla özünün aylıq rekordunu yeniləyib.
Plug-in hibrid (PHEV) avtomobillərinin satışı da artım göstərib. Fevral 2026-cı ildə 5.854 ədəd PHEV satılıb ki, bu da 2025-ci ilin fevral ayındakı 4.871 ədədlə müqayisədə 20,2% artım deməkdir. PHEV-lərin populyarlığı artmaqda davam edir, çünki daha çox model bazara daxil olur və alıcılar uzun səfərlər üçün elektrik və benzin mühərriki arasında çeviklik axtarırlar.
Fevral 2026-cı il həm də Çinin Avstraliyada satılan yeni avtomobillərin ən böyük tədarükçüsü kimi Yaponiyanı geridə qoyduğu ilk ay olub. Çin istehsalı avtomobillərin satışı il ərzində 50,5% artarkən, Yaponiya istehsalı avtomobillərin satışı 31,3% azalıb. Bu statistikaya Çində istehsal olunan qeyri-Çin brendlərinin (məsələn, Tesla və Kia) avtomobilləri də daxildir. FCAI-nin baş icraçı direktoru Toni Weber qeyd edib ki, 28 ildən sonra Çin Avstraliya bazarı üçün avtomobil tədarükçüsü kimi Yaponiyanı bir ayda geridə qoyub. Çin istehsalı avtomobillər həm BEV, həm də PHEV kateqoriyalarında EV modellərində ən böyük təmsilçiliyə malikdir.

В феврале 2026 года наблюдался резкий рост продаж электромобилей и подключаемых гибридов. Лидерами в этой области стали Tesla, BYD и Zeekr.
Redaksiya сообщает, что в феврале продажи аккумуляторных электромобилей (BEV) достигли 11 134 единиц, что составляет 12,2% от общего рынка новых автомобилей. Этот показатель в январе составлял 8,4%. В целом, в феврале было продано 91 131 новый автомобиль, что на 2,7% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Несмотря на общее снижение рынка, продажи электромобилей и подключаемых гибридов продемонстрировали сильный рост в течение года.
Продажи BEV с начала года достигли 14 966 единиц, что означает рост примерно на 50% по сравнению с 9 516 единицами за тот же период 2025 года. Tesla Model Y вновь стала самой продаваемой моделью электромобилей после слабого выступления в январе. BYD занял три места в первой пятерке со своими моделями. Zeekr 7X занял третье место в общем списке с 628 продажами всего за второй месяц на австралийском рынке. Это позволило ему обогнать такие известные модели, как Tesla Model 3 и MG MG4. BYD Atto 1, самый доступный электромобиль в Австралии, в феврале обновил свой ежемесячный рекорд с 349 продажами.
Продажи подключаемых гибридных автомобилей (PHEV) также показали рост. В феврале 2026 года было продано 5 854 PHEV, что на 20,2% больше по сравнению с 4 871 единицей в феврале 2025 года. Популярность PHEV продолжает расти, поскольку на рынок выходит все больше моделей, а покупатели ищут гибкость между электрическим и бензиновым двигателями для дальних поездок.
Февраль 2026 года также стал первым месяцем, когда Китай обогнал Японию как крупнейший поставщик новых автомобилей, продаваемых в Австралии. Продажи автомобилей китайского производства выросли на 50,5% в течение года, в то время как продажи автомобилей японского производства снизились на 31,3%. Эта статистика включает автомобили некитайских брендов, произведенные в Китае (например, Tesla и Kia). Генеральный директор FCAI Тони Вебер отметил, что спустя 28 лет Китай обогнал Японию как поставщик автомобилей на австралийский рынок в течение одного месяца. Автомобили китайского производства имеют наибольшее представительство среди моделей электромобилей как в категориях BEV, так и PHEV.