Ədaləti təmin etmək üçün gərək yumruğun olsun – Prezident
“Mən bu gün həm Təzəbinə kəndində, həm də Xanyurduda şəraitlə tanış oldum. Biz iki gözəl kəndi demək olar ki, yenidən bərpa etdik və sizin sərəncamınıza verdik”.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə Prezident İlham Əliyev bu gün Xocalının Xanyurdu kəndində kəndə köçən bir qrup sakinlə görüşü zamanı bildirib.
“Burada rahat yaşayın, xoşbəxt yaşayın, siz buna layiqsiniz. Siz uzun illər çətin şəraitdə yaşamısınız - çadır şəhərciklərində, vaqonlarda, yataqxanalarda, uşaq bağçalarında, məktəblərdə, orada-burada, çox çətin şəraitdə. Amma inamınızı itirməmisiniz. İnanırdınız ki, doğma Vətənə qayıdacaqsınız. O gün də gəldi. İndi də belə gözəl, mənzərəli, səfalı yerlərdə yaşayırsınız və bu onu göstərir ki, ədalət hər zaman zəfər çalmalıdır. Amma ədaləti təmin etmək üçün gərək gücün və yumruğun olsun”, - dövlət başçısı vurğulayıb.

You need a fist to ensure justice – President
“Today, I familiarized myself with the conditions in both Tazabina village and Khanyurdu. We have almost completely restored two beautiful villages and placed them at your disposal.”
The editorial staff reports that President Ilham Aliyev stated this today during a meeting with a group of residents relocating to Khanyurdu village in Khojaly.
“Live comfortably here, live happily, you deserve it. For many years, you lived in difficult conditions – in tent cities, wagons, dormitories, kindergartens, schools, here and there, in very difficult conditions. But you did not lose your faith. You believed that you would return to your native homeland. That day has come. Now you are living in such beautiful, picturesque, pleasant places, and this shows that justice must always prevail. But to ensure justice, you must have strength and a fist,” the head of state emphasized.