Milliyyətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) lideri Dövlət Baxçalı İsrailin Suriyanın müxtəlif bölgələrinə hücumlarını kəskin şəkildə qınayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, o, 11 iyulda PKK terrorçularının silah atmasından az sonra İsrailin qonşu Suriya Ərəb Respublikasının onsuz da kövrək olan sabitlik və sülh mühitinə birbaşa müdaxiləsinin təsadüfi olmadığını bildirib.
Baxçalının sözlərinə görə, İsrailin Dürzilərlə ərəb tayfaları arasında qarşıdurmanı qızışdırması, bu gərginlikdən istifadə edərək Şamı bombalaması, terror təşkilatlarından belə aşağı səviyyəyə endiyini göstərir.
O əlavə edib ki, “sionist vəhşilik” Türkiyənin və bölgənin terordan təmizlənməsi hədəfinə qarşı sabotaj xarakteri daşıyır və Suriyanın cənubundan şimalına qədər uzanan xaos dəhlizini zorakı vasitələrlə qurmağa çalışır.
Dövlət Baxçalı həmçinin Süveyda bölgəsindən şimala uzanan planlaşdırılan dəhlizi “şeytan dəhlizi” adlandıraraq, bunun Suriyanın parçalanmasına və Türkiyənin hədəfə alınmasına xidmət etdiyini bildirib.

Довлет Бахчели жестко отреагировал на нападение на Сирию
Лидер Партии националистического движения (ПНД) Довлет Бахчели резко осудил атаки Израиля на различные районы Сирии.
Редакция сообщает, что он заявил, что прямое вмешательство Израиля в и без того хрупкую обстановку стабильности и мира в соседней Сирийской Арабской Республике вскоре после того, как 11 июля террористы РПК открыли огонь, не является случайным.
По словам Бахчели, разжигание Израилем конфликта между друзами и арабскими племенами, использование этой напряженности для бомбардировки Дамаска, показывает, что он опустился до уровня террористических организаций.
Он добавил, что «сионистское варварство» носит характер саботажа против цели Турции по очистке региона от терроризма и пытается насильственными методами создать коридор хаоса, простирающийся от юга до севера Сирии.
Довлет Бахчели также назвал запланированный коридор, простирающийся от региона Сувейда на север, «коридором дьявола», заявив, что он служит разделению Сирии и нацеливанию на Турцию.