Milliyyətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) lideri Dövlət Baxçalı İsrailin Suriyanın müxtəlif bölgələrinə hücumlarını kəskin şəkildə qınayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, o, 11 iyulda PKK terrorçularının silah atmasından az sonra İsrailin qonşu Suriya Ərəb Respublikasının onsuz da kövrək olan sabitlik və sülh mühitinə birbaşa müdaxiləsinin təsadüfi olmadığını bildirib.
Baxçalının sözlərinə görə, İsrailin Dürzilərlə ərəb tayfaları arasında qarşıdurmanı qızışdırması, bu gərginlikdən istifadə edərək Şamı bombalaması, terror təşkilatlarından belə aşağı səviyyəyə endiyini göstərir.
O əlavə edib ki, “sionist vəhşilik” Türkiyənin və bölgənin terordan təmizlənməsi hədəfinə qarşı sabotaj xarakteri daşıyır və Suriyanın cənubundan şimalına qədər uzanan xaos dəhlizini zorakı vasitələrlə qurmağa çalışır.
Dövlət Baxçalı həmçinin Süveyda bölgəsindən şimala uzanan planlaşdırılan dəhlizi “şeytan dəhlizi” adlandıraraq, bunun Suriyanın parçalanmasına və Türkiyənin hədəfə alınmasına xidmət etdiyini bildirib.

The editorial office reports that he stated Israel's direct intervention in the already fragile stability and peace environment of the neighboring Syrian Arab Republic, shortly after PKK terrorists opened fire on July 11, was not a coincidence.
According to Bahçeli, Israel's incitement of conflict between Druze and Arab tribes, and its bombing of Damascus using this tension, shows that it has descended to a level even lower than terrorist organizations.
He added that "Zionist savagery" constitutes sabotage against Turkey's and the region's goal of being cleared of terror, and attempts to establish a corridor of chaos extending from southern to northern Syria through violent means.
Devlet Bahçeli also called the planned corridor extending north from the Suwayda region a "devil's corridor," stating that it serves the fragmentation of Syria and the targeting of Turkey.