ABŞ prezidenti Donald Tramp İranın neft ticarətinin mərkəzi hesab edilən Xark Adası vasitəsilə Tehran rəhbərliyini hədələməkdə davam etdiyini bildirib. O, eyni zamanda Tehran rəhbərliyi ilə “ciddi görüşmələr” apardığını iddia edir.
Redaksiya BBC-yə istinadən xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp sosial media paylaşımında əgər Hörmüz boğazı açılmazsa, İranın enerji infrastrukturunu və dəniz suyunun təmizlənməsi üçün qurğularını bombalamaqla hədələdiyini qeyd edib. Hüquqşünaslar bildirir ki, təmizləmə qurğusu kimi mülki infrastrukturaya yönələn hücum müharibə cinayəti kimi qiymətləndirilə bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, Ağ Ev sözçüsü Karoline Leavitt 30 mart tarixində keçirilən mətbuat konfransında bu mövzu ilə bağlı verilən sualı cavablandırarkən ABŞ ordusunun “hər zaman hüquq sərhədləri daxilində hərəkət edəcəyini” söyləyib. İran isə Ağ Evin təqdim etdiyi 15 maddəlik plana hələ rəsmi şəkildə cavab verməyib.
ABŞ prezidenti Donald Tramp İranı öz şərtlərini qəbul etmədiyi halda Xark Adası kimi hədələrlə təzyiq altında saxlamağa çalışdığını vurğulayıb. Adadakı İran müdafiəsinin olub-olmaması soruşulduqda ABŞ prezidenti Donald Tramp “Məncə onların heç bir müdafiəsi yoxdur. Biz [həmin adanı] çox asanlıqla ələ keçirə bilərik” deyə bildirib.

US President Donald Trump stated that he continues to threaten the Tehran leadership through Kharg Island, which is considered the center of Iran's oil trade. He also claims to be holding “serious meetings” with the Tehran leadership.
The editorial office, citing the BBC, reports that US President Donald Trump stated in a social media post that if the Strait of Hormuz is not opened, he threatens to bomb Iran's energy infrastructure and its desalination plants. Lawyers state that an attack targeting civilian infrastructure, such as desalination plants, could be considered a war crime.
The editorial office reports that White House spokesperson Karoline Leavitt, when answering a question on this topic at a press conference held on March 30, said that the US military “will always act within the bounds of the law.” Iran has not yet officially responded to the 15-point plan presented by the White House.
US President Donald Trump emphasized that he is trying to keep Iran under pressure with threats like Kharg Island if it does not accept his terms. When asked about the presence of Iranian defenses on the island, US President Donald Trump stated, “I don't think they have any defenses. We can easily take [that island].”