ABŞ prezidenti Donald Tramp İranın neft ticarətinin mərkəzi hesab edilən Xark Adası vasitəsilə Tehran rəhbərliyini hədələməkdə davam etdiyini bildirib. O, eyni zamanda Tehran rəhbərliyi ilə “ciddi görüşmələr” apardığını iddia edir.
Redaksiya BBC-yə istinadən xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp sosial media paylaşımında əgər Hörmüz boğazı açılmazsa, İranın enerji infrastrukturunu və dəniz suyunun təmizlənməsi üçün qurğularını bombalamaqla hədələdiyini qeyd edib. Hüquqşünaslar bildirir ki, təmizləmə qurğusu kimi mülki infrastrukturaya yönələn hücum müharibə cinayəti kimi qiymətləndirilə bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, Ağ Ev sözçüsü Karoline Leavitt 30 mart tarixində keçirilən mətbuat konfransında bu mövzu ilə bağlı verilən sualı cavablandırarkən ABŞ ordusunun “hər zaman hüquq sərhədləri daxilində hərəkət edəcəyini” söyləyib. İran isə Ağ Evin təqdim etdiyi 15 maddəlik plana hələ rəsmi şəkildə cavab verməyib.
ABŞ prezidenti Donald Tramp İranı öz şərtlərini qəbul etmədiyi halda Xark Adası kimi hədələrlə təzyiq altında saxlamağa çalışdığını vurğulayıb. Adadakı İran müdafiəsinin olub-olmaması soruşulduqda ABŞ prezidenti Donald Tramp “Məncə onların heç bir müdafiəsi yoxdur. Biz [həmin adanı] çox asanlıqla ələ keçirə bilərik” deyə bildirib.

Дональд Трамп угрожает Ирану островом Харк
Президент США Дональд Трамп заявил, что продолжает угрожать руководству Тегерана через остров Харк, который считается центром нефтяной торговли Ирана. Он также утверждает, что ведет «серьезные переговоры» с руководством Тегерана.
Редакция со ссылкой на BBC сообщает, что президент США Дональд Трамп в своем сообщении в социальных сетях отметил, что если Ормузский пролив не будет открыт, он угрожает бомбардировкой энергетической инфраструктуры Ирана и установок для опреснения морской воды. Юристы заявляют, что нападение на гражданскую инфраструктуру, такую как опреснительные установки, может быть расценено как военное преступление.
Редакция сообщает, что пресс-секретарь Белого дома Каролина Ливитт, отвечая на вопрос по этой теме на пресс-конференции 30 марта, заявила, что армия США «всегда будет действовать в рамках закона». Иран пока официально не ответил на представленный Белым домом план из 15 пунктов.
Президент США Дональд Трамп подчеркнул, что пытается держать Иран под давлением, угрожая ему, например, островом Харк, если он не примет его условия. На вопрос о наличии иранской обороны на острове президент США Дональд Трамп ответил: «Я думаю, у них нет никакой обороны. Мы можем очень легко захватить [этот остров]».