Böyük Britaniya müdafiə naziri Con Hili, ölkəsinin Polşa üzərində NATO-nun hava müdafiəsini gücləndirmək üçün hərbi qüvvələrindən variantları nəzərdən keçirmələrini istədiyini bildirib. Bu addım, regionda təhlükəsizlik mühitinin dəyişməsi fonunda atılır və NATO-nun kollektiv müdafiə öhdəliklərinin gücləndirilməsinə yönəlib.
Redaksiya məlumat verir ki, Hili bu barədə açıqlamanı, Britaniya silahlı qüvvələrinin Polşadakı mövcudluğunun və hava müdafiə sistemlərinin təkmilləşdirilməsi imkanlarını araşdırdıqlarını vurğulayaraq verib. Nazir, bu tədbirlərin NATO-nun şərq sərhədlərində təhlükəsizliyin təmin olunmasına və müttəfiqlərinə dəstək verilməsinə yönəldiyini qeyd edib. Məlumata görə, müzakirələr zamanı, hava hücumundan müdafiə sistemlərinin, o cümlədən raket sistemlərinin və hava patrulunun gücləndirilməsi kimi müxtəlif variantlar nəzərdən keçirilir.
Britaniya hökuməti, Polşadakı hərbi kontingentinin vəziyyətini mütəmadi olaraq qiymətləndirir və NATO-nun təhlükəsizlik strategiyasına uyğun olaraq, lazımi dəyişikliklər etməyə hazırdır. Bu qərar, Rusiya-Ukrayna müharibəsinin davam etdiyi bir dövrdə, NATO-nun şərq cinahında təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi səylərinin bir hissəsidir.

Британия усиливает противовоздушную оборону НАТО в Польше
Министр обороны Великобритании Джон Хили заявил, что его страна рассматривает варианты использования своих вооруженных сил для усиления противовоздушной обороны НАТО над Польшей. Этот шаг предпринимается на фоне изменения ситуации с безопасностью в регионе и направлен на укрепление обязательств НАТО по коллективной обороне.
Редакция сообщает, что Хили сделал это заявление, подчеркнув, что британские вооруженные силы изучают возможности присутствия в Польше и совершенствования систем противовоздушной обороны. Министр отметил, что эти меры направлены на обеспечение безопасности на восточных границах НАТО и поддержку союзников. По имеющимся данным, в ходе обсуждений рассматриваются различные варианты, такие как усиление систем противовоздушной обороны, включая ракетные системы и воздушное патрулирование.
Правительство Великобритании регулярно оценивает состояние своего военного контингента в Польше и готово внести необходимые изменения в соответствии со стратегией безопасности НАТО. Это решение является частью усилий по укреплению безопасности на восточном фланге НАТО в период продолжающейся российско-украинской войны.