Böyük Britaniya müdafiə naziri Con Hili, ölkəsinin Polşa üzərində NATO-nun hava müdafiəsini gücləndirmək üçün hərbi qüvvələrindən variantları nəzərdən keçirmələrini istədiyini bildirib. Bu addım, regionda təhlükəsizlik mühitinin dəyişməsi fonunda atılır və NATO-nun kollektiv müdafiə öhdəliklərinin gücləndirilməsinə yönəlib.
Redaksiya məlumat verir ki, Hili bu barədə açıqlamanı, Britaniya silahlı qüvvələrinin Polşadakı mövcudluğunun və hava müdafiə sistemlərinin təkmilləşdirilməsi imkanlarını araşdırdıqlarını vurğulayaraq verib. Nazir, bu tədbirlərin NATO-nun şərq sərhədlərində təhlükəsizliyin təmin olunmasına və müttəfiqlərinə dəstək verilməsinə yönəldiyini qeyd edib. Məlumata görə, müzakirələr zamanı, hava hücumundan müdafiə sistemlərinin, o cümlədən raket sistemlərinin və hava patrulunun gücləndirilməsi kimi müxtəlif variantlar nəzərdən keçirilir.
Britaniya hökuməti, Polşadakı hərbi kontingentinin vəziyyətini mütəmadi olaraq qiymətləndirir və NATO-nun təhlükəsizlik strategiyasına uyğun olaraq, lazımi dəyişikliklər etməyə hazırdır. Bu qərar, Rusiya-Ukrayna müharibəsinin davam etdiyi bir dövrdə, NATO-nun şərq cinahında təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi səylərinin bir hissəsidir.

UK Defence Secretary John Healey has stated that his country wants its armed forces to consider options for strengthening NATO's air defense over Poland. This step is being taken against the backdrop of a changing security environment in the region and is aimed at reinforcing NATO's collective defense commitments.
Redaksiya reports that Healey made this statement, emphasizing that the British armed forces are exploring opportunities to enhance their presence and air defense systems in Poland. The minister noted that these measures are aimed at ensuring security on NATO's eastern borders and supporting its allies. According to the information, various options are being considered during discussions, including strengthening air defense systems, such as missile systems and air patrols.
The British government regularly assesses the status of its military contingent in Poland and is prepared to make necessary changes in line with NATO's security strategy. This decision is part of efforts to strengthen security on NATO's eastern flank during a period when the Russia-Ukraine war continues.