Ukrayna ətrafında diplomatik fəallıq son zamanlar kəskin şəkildə artıb və müharibənin başlanğıcından bəri heç vaxt olmadığı qədər sülh danışıqları aparılır. Bu, Avropa ölkələrinin liderlərinin, Avropa İttifaqı rəhbərliyinin və NATO-nun iştirakı ilə Berlin şəhərində keçiriləcək sammitlə əlaqədar olaraq baş verir.
Redaksiya məlumat verir ki, dekabrın 15-də, bazar ertəsi günü, Berlin şəhərində Avropa ölkələrinin liderlərinin, Avropa İttifaqı rəhbərliyinin və NATO-nun iştirakı ilə yüksək səviyyəli sammitin keçirilməsi planlaşdırılır. Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski də Almaniya paytaxtına gələcək. The Wall Street Journal-ın məlumatına görə, amerikalı danışıqlar aparan Stiv Uitkoff və Cared Kuşner də şəxsən Berlinə gələcəklər, halbuki əvvəllər yalnız video əlaqə vasitəsilə danışıqlar aparılacağı bildirilirdi.
Eyni zamanda, BILD-in məlumatına görə, Avropa İttifaqı və ABŞ-da bu vəsaitlərin istifadəsi ilə bağlı hələ də vahid mövqe yoxdur: bəzi Avropa ölkələri bu pulları birbaşa Ukraynaya dəstək üçün istifadə etmək istəyir, Vaşinqton isə Amerika bərpa fondu yaratmaqda israrlıdır. Mənbələrin məlumatına görə, Trampın danışıqlarda nəticə görmək istədiyi yeni qeyri-rəsmi son tarix Milad bayramıdır.
Ən həssas məsələlərdən biri Donbas olaraq qalır. ABŞ-ın təklifinə əsasən, Ukrayna qoşunları Donetsk vilayətinin bir hissəsindən çıxmalıdır. Sonradan bu ərazi "demilitarizasiya olunmuş zona" ola bilər. Həmçinin Ukrayna üçün təhlükəsizlik zəmanətləri, dağıdılmış şəhərlərin bərpası və dondurulmuş Rusiya aktivlərinin taleyi məsələləri müzakirə olunacaq.
Nəşrin mənbələrinin məlumatına görə, mövcud təklifə əsasən, Ukrayna ərazisinin 80%-i üzərində suverenliyini qoruyacaq, "əldə etdiyi ən böyük və güclü təhlükəsizlik zəmanətlərini" və rifahın təmin edilməsi üçün əhəmiyyətli bir tədbirlər paketini alacaq. Mənbələr Trampın Zelenskiyə, o cümlədən Ukrayna prezidentinin daxili siyasi zəifləməsi fonunda, korrupsiya qalmaqalı səbəbindən güzəştlərə getməsi üçün sərt təzyiq etdiyini iddia edirlər.
Eyni zamanda, Ağ Evin rəsmilərindən biri bildirib ki, Tramp administrasiyası Ukraynaya Konqres tərəfindən təsdiqlənəcək və hüquqi qüvvəyə malik olan NATO-nun 5-ci maddəsinə əsasən zəmanətlər verməyə hazırdır. Vladimir Zelenski daha əvvəl ərazi güzəştlərini də əhatə edən sülh sazişi ilə bağlı referendum keçirə biləcəyini ehtimal etmişdi. Axios-un məlumatına görə, ABŞ bunu irəliləyiş kimi qiymətləndirir.
Bild öz mənbələrinə istinadən yazır ki, Ukraynadakı müharibə ətrafında diplomatik fəallıq kəskin şəkildə artıb və sülh danışıqları müharibənin başlanğıcından bəri heç vaxt olmadığı qədər aktiv aparılır. Berlin bunu Ağ Evin tərəflərə təzyiq etməsi və tez bir zamanda razılaşma əldə etmək istəməsi kimi qiymətləndirir. Nəşrin məlumatına görə, danışıqlar 2022-ci ilin fevralından bəri heç vaxt olmadığı qədər intensivdir.

Берлинская встреча: Новые попытки положить конец войне на Украине
Дипломатическая активность вокруг Украины резко возросла, и мирные переговоры ведутся с невиданной с начала войны интенсивностью. Это связано с саммитом в Берлине с участием лидеров европейских стран, руководства Европейского Союза и НАТО.
Redaksiya сообщает, что в понедельник, 15 декабря, в Берлине запланирован саммит высокого уровня с участием лидеров европейских стран, руководства Европейского Союза и НАТО. Президент Украины Владимир Зеленский также прибудет в столицу Германии. По данным The Wall Street Journal, американские переговорщики Стив Уиткофф и Джаред Кушнер также лично прибудут в Берлин, хотя ранее сообщалось, что переговоры будут вестись только по видеосвязи.
В то же время, по данным BILD, в Европейском Союзе и США до сих пор нет единой позиции по использованию этих средств: некоторые европейские страны хотят использовать эти деньги для прямой поддержки Украины, в то время как Вашингтон настаивает на создании американского фонда восстановления. По данным источников, новый неофициальный крайний срок, к которому Трамп хочет увидеть результаты переговоров, — Рождество.
Одним из самых чувствительных вопросов остается Донбасс. По предложению США, украинские войска должны будут покинуть часть Донецкой области. Впоследствии эта территория может стать «демилитаризованной зоной». Также будут обсуждаться вопросы гарантий безопасности для Украины, восстановления разрушенных городов и судьба замороженных российских активов.
По данным источников издания, согласно действующему предложению, Украина сохранит суверенитет над 80% своей территории, получит «самые большие и сильные гарантии безопасности» и значительный пакет мер для обеспечения благосостояния. Источники утверждают, что Трамп оказывает сильное давление на Зеленского, чтобы тот пошел на уступки, в том числе на фоне ослабления позиции украинского президента внутри страны из-за коррупционного скандала.
В то же время, один из официальных представителей Белого дома заявил, что администрация Трампа готова предоставить Украине гарантии, основанные на статье 5 НАТО, которые будут одобрены Конгрессом и будут иметь юридическую силу. Владимир Зеленский ранее допускал возможность проведения референдума по мирному соглашению, которое будет включать территориальные уступки. По данным Axios, США рассматривают это как прогресс.
Bild, ссылаясь на свои источники, пишет, что дипломатическая активность вокруг войны на Украине резко возросла, и мирные переговоры ведутся с невиданной с начала войны интенсивностью. Берлин оценивает это как давление со стороны Белого дома, стремящегося к скорейшему достижению соглашения. По данным издания, переговоры являются самыми интенсивными с февраля 2022 года.