Ukrayna ətrafında diplomatik fəallıq son zamanlar kəskin şəkildə artıb və müharibənin başlanğıcından bəri heç vaxt olmadığı qədər sülh danışıqları aparılır. Bu, Avropa ölkələrinin liderlərinin, Avropa İttifaqı rəhbərliyinin və NATO-nun iştirakı ilə Berlin şəhərində keçiriləcək sammitlə əlaqədar olaraq baş verir.
Redaksiya məlumat verir ki, dekabrın 15-də, bazar ertəsi günü, Berlin şəhərində Avropa ölkələrinin liderlərinin, Avropa İttifaqı rəhbərliyinin və NATO-nun iştirakı ilə yüksək səviyyəli sammitin keçirilməsi planlaşdırılır. Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski də Almaniya paytaxtına gələcək. The Wall Street Journal-ın məlumatına görə, amerikalı danışıqlar aparan Stiv Uitkoff və Cared Kuşner də şəxsən Berlinə gələcəklər, halbuki əvvəllər yalnız video əlaqə vasitəsilə danışıqlar aparılacağı bildirilirdi.
Eyni zamanda, BILD-in məlumatına görə, Avropa İttifaqı və ABŞ-da bu vəsaitlərin istifadəsi ilə bağlı hələ də vahid mövqe yoxdur: bəzi Avropa ölkələri bu pulları birbaşa Ukraynaya dəstək üçün istifadə etmək istəyir, Vaşinqton isə Amerika bərpa fondu yaratmaqda israrlıdır. Mənbələrin məlumatına görə, Trampın danışıqlarda nəticə görmək istədiyi yeni qeyri-rəsmi son tarix Milad bayramıdır.
Ən həssas məsələlərdən biri Donbas olaraq qalır. ABŞ-ın təklifinə əsasən, Ukrayna qoşunları Donetsk vilayətinin bir hissəsindən çıxmalıdır. Sonradan bu ərazi "demilitarizasiya olunmuş zona" ola bilər. Həmçinin Ukrayna üçün təhlükəsizlik zəmanətləri, dağıdılmış şəhərlərin bərpası və dondurulmuş Rusiya aktivlərinin taleyi məsələləri müzakirə olunacaq.
Nəşrin mənbələrinin məlumatına görə, mövcud təklifə əsasən, Ukrayna ərazisinin 80%-i üzərində suverenliyini qoruyacaq, "əldə etdiyi ən böyük və güclü təhlükəsizlik zəmanətlərini" və rifahın təmin edilməsi üçün əhəmiyyətli bir tədbirlər paketini alacaq. Mənbələr Trampın Zelenskiyə, o cümlədən Ukrayna prezidentinin daxili siyasi zəifləməsi fonunda, korrupsiya qalmaqalı səbəbindən güzəştlərə getməsi üçün sərt təzyiq etdiyini iddia edirlər.
Eyni zamanda, Ağ Evin rəsmilərindən biri bildirib ki, Tramp administrasiyası Ukraynaya Konqres tərəfindən təsdiqlənəcək və hüquqi qüvvəyə malik olan NATO-nun 5-ci maddəsinə əsasən zəmanətlər verməyə hazırdır. Vladimir Zelenski daha əvvəl ərazi güzəştlərini də əhatə edən sülh sazişi ilə bağlı referendum keçirə biləcəyini ehtimal etmişdi. Axios-un məlumatına görə, ABŞ bunu irəliləyiş kimi qiymətləndirir.
Bild öz mənbələrinə istinadən yazır ki, Ukraynadakı müharibə ətrafında diplomatik fəallıq kəskin şəkildə artıb və sülh danışıqları müharibənin başlanğıcından bəri heç vaxt olmadığı qədər aktiv aparılır. Berlin bunu Ağ Evin tərəflərə təzyiq etməsi və tez bir zamanda razılaşma əldə etmək istəməsi kimi qiymətləndirir. Nəşrin məlumatına görə, danışıqlar 2022-ci ilin fevralından bəri heç vaxt olmadığı qədər intensivdir.

Berlin Meeting: New Attempts to End the War in Ukraine
Diplomatic activity surrounding Ukraine has intensified significantly in recent times, with peace talks being conducted at a level never before seen since the start of the war. This is happening in connection with a summit to be held in Berlin with the participation of European leaders, the leadership of the European Union, and NATO.
Redaksiya reports that a high-level summit is planned for Monday, December 15, in Berlin, with the participation of European leaders, the leadership of the European Union, and NATO. Ukrainian President Volodymyr Zelensky will also travel to the German capital. According to The Wall Street Journal, American negotiators Steve Witkoff and Jared Kushner will also personally come to Berlin, whereas previously it was reported that negotiations would only be conducted via video link.
At the same time, according to BILD, there is still no unified position in the European Union and the US regarding the use of these funds: some European countries want to use this money directly to support Ukraine, while Washington insists on creating an American recovery fund. According to sources, the new unofficial deadline that Trump wants to see results by in the negotiations is Christmas.
One of the most sensitive issues remains Donbas. According to the US proposal, Ukrainian troops must withdraw from a part of the Donetsk region. This area could later become a "demilitarized zone." Issues such as security guarantees for Ukraine, the restoration of destroyed cities, and the fate of frozen Russian assets will also be discussed.
According to the publication's sources, under the current proposal, Ukraine will maintain its sovereignty over 80% of its territory, receive "the greatest and strongest security guarantees it has ever obtained," and a significant package of measures to ensure prosperity. Sources claim that Trump is exerting strong pressure on Zelensky to make concessions, including against the backdrop of the Ukrainian president's domestic political weakening due to a corruption scandal.
At the same time, an official from the White House stated that the Trump administration is ready to provide Ukraine with guarantees based on Article 5 of NATO, which will be approved by Congress and have legal force. Volodymyr Zelensky had previously suggested that a referendum could be held on a peace agreement that would also include territorial concessions. According to Axios, the US views this as progress.
Bild, citing its sources, writes that diplomatic activity surrounding the war in Ukraine has intensified sharply, and peace talks are being conducted more actively than ever since the beginning of the war. Berlin assesses this as the White House pressuring the parties and wanting to reach an agreement quickly. According to the publication, the negotiations are more intense than they have been at any point since February 2022.