Avstraliya Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus gəmi strateji Tayvan boğazını keçib, bu isə Çin hərbi reaksiyasına səbəb olub. ABŞ hərbi gəmiləri bir neçə aydan bir boğazdan keçir, bu da Pekini qəzəbləndirir. Fransa, Avstraliya, Böyük Britaniya və Kanada kimi bəzi ABŞ müttəfiqləri də zaman-zaman keçidlər həyata keçiriblər.
Redaksiya məlumat verir ki, Avstraliya Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus gəmi Tayvan boğazından keçərək Çin Xalq Respublikasının hərbi qüvvələrinin diqqətini cəlb edib. Bu addım, bölgədəki gərginliyin artdığı bir vaxtda atılıb və Çin tərəfindən ciddi şəkildə qiymətləndirilib.
HMAS Toowoomba adlı Avstraliya Kral Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus gəmi, 4 may 2023-cü ildə Sinqapurda keçirilən IMDEX Asia 2023 dəniz müdafiə sərgisi zamanı hərbi gəmilərin nümayişində Çangi Dəniz Bazasında yerləşdirilib. Bu hadisə, Avstraliyanın bölgədəki hərbi iştirakını və strateji əhəmiyyətini bir daha nümayiş etdirir.
ABŞ və onun müttəfiqlərinin Tayvan boğazından keçməsi, Çin tərəfindən suverenlik məsələsi kimi qəbul edilir və bu cür hərəkətlər Pekinlə Qərb ölkələri arasında gərginliyin artmasına səbəb olur. Bu hadisələr, regionda təhlükəsizlik və sabitliyin qorunması üçün beynəlxalq əməkdaşlığın vacibliyini bir daha vurğulayır.

A ship belonging to the Australian Navy has transited the strategic Taiwan Strait, prompting a military reaction from China. US warships pass through the strait every few months, which angers Beijing. Some US allies, such as France, Australia, the United Kingdom, and Canada, have also conducted transits from time to time.
Redaksiya reports that a ship belonging to the Australian Navy has passed through the Taiwan Strait, attracting the attention of the military forces of the People's Republic of China. This move comes at a time of increasing tension in the region and has been taken very seriously by China.
The Royal Australian Navy ship HMAS Toowoomba was stationed at Changi Naval Base during a display of naval vessels at the IMDEX Asia 2023 maritime defense exhibition held in Singapore on May 4, 2023. This event once again demonstrates Australia's military presence and strategic importance in the region.
The passage of the US and its allies through the Taiwan Strait is perceived by China as a matter of sovereignty, and such actions lead to increased tension between Beijing and Western countries. These events once again highlight the importance of international cooperation for maintaining security and stability in the region.