Avstraliya Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus gəmi strateji Tayvan boğazını keçib, bu isə Çin hərbi reaksiyasına səbəb olub. ABŞ hərbi gəmiləri bir neçə aydan bir boğazdan keçir, bu da Pekini qəzəbləndirir. Fransa, Avstraliya, Böyük Britaniya və Kanada kimi bəzi ABŞ müttəfiqləri də zaman-zaman keçidlər həyata keçiriblər.
Redaksiya məlumat verir ki, Avstraliya Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus gəmi Tayvan boğazından keçərək Çin Xalq Respublikasının hərbi qüvvələrinin diqqətini cəlb edib. Bu addım, bölgədəki gərginliyin artdığı bir vaxtda atılıb və Çin tərəfindən ciddi şəkildə qiymətləndirilib.
HMAS Toowoomba adlı Avstraliya Kral Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus gəmi, 4 may 2023-cü ildə Sinqapurda keçirilən IMDEX Asia 2023 dəniz müdafiə sərgisi zamanı hərbi gəmilərin nümayişində Çangi Dəniz Bazasında yerləşdirilib. Bu hadisə, Avstraliyanın bölgədəki hərbi iştirakını və strateji əhəmiyyətini bir daha nümayiş etdirir.
ABŞ və onun müttəfiqlərinin Tayvan boğazından keçməsi, Çin tərəfindən suverenlik məsələsi kimi qəbul edilir və bu cür hərəkətlər Pekinlə Qərb ölkələri arasında gərginliyin artmasına səbəb olur. Bu hadisələr, regionda təhlükəsizlik və sabitliyin qorunması üçün beynəlxalq əməkdaşlığın vacibliyini bir daha vurğulayır.

Корабль Военно-морских сил Австралии пересек стратегический Тайваньский пролив, что вызвало военную реакцию Китая. Военные корабли США проходят через пролив раз в несколько месяцев, что вызывает гнев Пекина. Некоторые союзники США, такие как Франция, Австралия, Великобритания и Канада, также периодически совершают переходы.
Редакция сообщает, что корабль Военно-морских сил Австралии, пройдя через Тайваньский пролив, привлек внимание вооруженных сил Китайской Народной Республики. Этот шаг был предпринят на фоне растущей напряженности в регионе и был серьезно воспринят китайской стороной.
Корабль Королевских ВМС Австралии под названием HMAS Toowoomba был размещен на военно-морской базе Чанги во время выставки морской обороны IMDEX Asia 2023, проходившей в Сингапуре 4 мая 2023 года. Это событие вновь демонстрирует военное присутствие Австралии в регионе и ее стратегическое значение.
Проход кораблей США и их союзников через Тайваньский пролив воспринимается китайской стороной как вопрос суверенитета, и подобные действия вызывают рост напряженности между Пекином и западными странами. Эти события вновь подчеркивают важность международного сотрудничества для поддержания безопасности и стабильности в регионе.