Apple şirkəti texnologiya dünyasında böyük səs gətirəcək yeni bir aparat seriyası hazırlığına başlayır. Şirkətin, yalnız Vision Pro ilə kifayətlənmədiyi və yeni bir geyilə bilən süni intellekt cihazı üzərində çalışdığı barədə məlumat vermişdik.
Redaksiya məlumat verir ki, etibarlı mənbə Mark Gurmanın paylaşdığı məlumatlara görə, Apple süni intellekti mərkəzə alan üç fərqli geyilə bilən cihaz üzərində gizlicə çalışır. Şirkət, istifadəçilərin iPhone ekranına olan asılılığını azaldacaq və süni intellekti gündəlik həyatın içinə görünməz bir şəkildə inteqrasiya edəcək bu yeni form faktorlarını aktiv olaraq test edir.
Siyahının ən diqqət çəkən məhsulu, üzərində kameralar saxlayan yeni nəsil AirPods olur. Bu qulaqlıqlar yalnız səs ötürməklə qalmır, üzərindəki aşağı rezolyusiyalı infraqırmızı sensorlar sayəsində istifadəçinin ətrafını da qavrayır. Süni intellekt dəstəyi ilə çalışan sistem, istifadəçinin baxdığı əşyaları tanıyıb bunlar haqqında kontekstual məlumatlar təqdim etməyi və real dünyanı rəqəmsal asistentlə birləşdirməyi hədəfləyir.
Apple-ın digər layihəsi isə Meta-nın Ray-Ban iş birliyi ilə domine etdiyi ağıllı eynək bazarına rəqib olmaqdır. Şirkət, Vision Pro kimi mürəkkəb və ağır bir başlıq yerinə, gündəlik həyatda rahatca taxıla bilən yüngül bir ağıllı eynək üzərində dayanır. Bu cihazın artırılmış reallıqdan ziyadə, kamerası və mikrofonu ilə istifadəçiyə ani asistentlik edən praktik bir quruluşda olması planlaşdırılır.
Son olaraq Apple, Humane AI Pin bənzəri, geyimlərə taxıla bilən ekransız bir "süni intellekt boyunbağı" fikrini də qiymətləndirir. Bu cihazın əsas məqsədi isə, daha əvvəl paylaşdığımız kimi, bütün rəqəmsal əməliyyatları yalnız səsli komandalar və süni intellekt vasitəsilə həll etməkdir.

Apple is preparing a new line of hardware that will make a significant impact on the technology world. We previously reported that the company is not stopping at Vision Pro and is working on a new wearable artificial intelligence device.
According to reliable source Mark Gurman, as reported by Redaksiya, Apple is secretly working on three different wearable devices centered around artificial intelligence. The company is actively testing these new form factors, which will reduce users' dependence on the iPhone screen and invisibly integrate artificial intelligence into daily life.
The most notable product on the list is a new generation of AirPods that house cameras. These headphones do not just transmit sound; they also perceive the user's surroundings thanks to low-resolution infrared sensors. The AI-powered system aims to recognize objects the user is looking at, provide contextual information about them, and merge the real world with a digital assistant.
Apple's other project is to compete in the smart glasses market, currently dominated by Meta's collaboration with Ray-Ban. Instead of a complex and heavy headset like the Vision Pro, the company is focusing on a lightweight smart glasses that can be comfortably worn in daily life. This device is planned to be a practical gadget that provides instant assistance to the user with its camera and microphone, rather than augmented reality.
Finally, Apple is also considering the idea of an 'AI necklace' without a screen, similar to the Humane AI Pin, which can be worn on clothing. The main goal of this device, as we previously reported, is to handle all digital operations solely through voice commands and artificial intelligence.