Almaniya vətəndaşlarına İrandan təcili getmək çağırışı
Almaniyanın Tehrandakı səfirliyinin sosial media hesabında yayımlanan açıqlamada İran və ətraf regionda gərginliyin davam etdiyi bildirilib. Açıqlama "İrandakı Almaniya vətəndaşlarına təcili olaraq ölkəni tərk etmələri barədə yenidən çağırış" başlığı ilə dərc olunub.
Redaksiya məlumat verir ki, təhlükəsizlik vəziyyətinin daha da pisləşməsi və hərbi toqquşmaların baş verməsi ehtimalının istisna olunmadığı qeyd edilib. Bu səbəbdən Almaniya vətəndaşlarına İrandan getmək çağırışının təkrar xatırladılması qərara alınıb.
Açıqlamada gərginliyin artması halında Xarici İşlər Nazirliyi və Tehrandakı Almaniya səfirliyinin ölkədən getməklə bağlı "demək olar ki, heç bir dəstək göstərə bilməyəcəyi" nəzərə alınaraq, Almaniya vətəndaşlarından ölkəni tərk etmək üçün mövcud imkanlardan istifadə etmələri istənilib.

Германия призывает своих граждан срочно покинуть Иран
В заявлении, опубликованном на странице посольства Германии в Тегеране в социальных сетях, говорится о продолжающейся напряженности в Иране и прилегающем регионе. Заявление было опубликовано под заголовком "Повторный призыв к гражданам Германии в Иране срочно покинуть страну".
Редакция сообщает, что не исключается дальнейшее ухудшение ситуации с безопасностью и возможность военных столкновений. По этой причине было решено повторно напомнить гражданам Германии о призыве покинуть Иран.
В заявлении отмечается, что в случае эскалации напряженности Министерство иностранных дел и посольство Германии в Тегеране "практически не смогут оказать никакой поддержки" для выезда из страны, поэтому гражданам Германии предлагается использовать имеющиеся возможности для выезда из страны.