Aİ, Ukrayna ilə üzvlük danışıqlarına başlayır
Dünya ictimaiyyəti, Avropa İttifaqının (Aİ) Ukrayna ilə üzvlük danışıqlarını ən qısa müddətdə başlamaq istədiyini müzakirə edir.
Redaksiya məlumat verir ki, Aİ Şurasının sədri Antonio Kosta, namizəd ölkə statusunda olan Ukrayna ilə üzvlük danışıqlarını ən qısa müddətdə başlamağa ümid etdiyini bildirib. Kosta, Norveçin paytaxtı Osloda baş nazir Yonas Qahr Store ilə görüşündən sonra mətbuata açıqlamalar verib.
Ukraynadakı vəziyyətə toxunan Kosta, "Danışıqları mümkün olan ən qısa müddətdə rəsmən başlamaq və genişlənmə prosesində irəliləyiş əldə etmək istəyirik" deyib. Kosta, qeyri-müəyyənliklərin fərqində olduğunu ifadə edərək, "Bunun 2027-ci ildə, 2026-cı ildə və ya daha sonra baş verib-verməyəcəyini təsdiq edə bilmərəm, lakin tempin qorunması çox vacibdir" deyə vurğulayıb.
Müharibənin davam etməsinə baxmayaraq, Ukraynanın Aİ üzvlüyünə çatmaq üçün lazımi islahatları tətbiq etdiyini vurğulayan Kosta, əldə edilən irəliləyişi "xüsusilə təsirli" olaraq qiymətləndirib. Kosta, son dövrdə Macarıstanın vetosunu aşaraq Ukraynanın Aİ üzvü olmasının təmin edilməsi üçün müzakirə edilən "mərhələli üzvlük" mövzusu ilə əlaqədar, "Üzvlük üçün müəyyən edilmiş qaydalar var. Namizəd ölkələr, xüsusilə 1993-cü il Kopenhag kriterilərində qeyd olunanlar olmaqla, bu kriteriləri qarşılamalıdırlar" ifadələrini işlədib.
Ukrayna, Rusiya tərəfindən 24 fevral 2022-ci ildə başlanan müharibədən sonra 28 fevral 2022-ci ildə Aİ-yə üzvlük üçün müraciət edib. Aİ Şurası, 23 iyun 2022-ci ildə Ukraynaya namizəd ölkə statusu verib. 14-15 dekabr 2023-cü il tarixlərində keçirilən Aİ sammitində üzvlük danışıqlarının başlanması istiqamətində qərar qəbul edilsə də, Macarıstanın vetosu səbəbindən bu hələ mümkün olmayıb. Macarıstanın baş naziri Viktor Orban, Ukraynanın Aİ üzvlüyünə qarşı mövqeyini tez-tez dilə gətirir.

The international community is discussing the European Union's (EU) desire to begin membership talks with Ukraine as soon as possible.
Redaksiya reports that the President of the EU Council, Antonio Costa, expressed his hope to start membership negotiations with Ukraine, which holds candidate country status, at the earliest opportunity. Costa made these remarks to the press after a meeting with Prime Minister Jonas Gahr Støre in Oslo, the capital of Norway.
Addressing the situation in Ukraine, Costa stated, "We want to officially start negotiations as soon as possible and make progress in the enlargement process." Acknowledging the uncertainties, Costa emphasized, "I cannot confirm whether this will happen in 2027, 2026, or later, but maintaining the pace is very important."
Costa highlighted that despite the ongoing war, Ukraine is implementing the necessary reforms to achieve EU membership, evaluating the progress made as "particularly impressive." Regarding the topic of "phased membership," which has been discussed to overcome Hungary's recent veto and ensure Ukraine's EU accession, Costa stated, "There are established rules for membership. Candidate countries must meet these criteria, particularly those outlined in the Copenhagen criteria of 1993."
Ukraine applied for EU membership on February 28, 2022, following the war initiated by Russia on February 24, 2022. The EU Council granted Ukraine candidate country status on June 23, 2022. Although a decision was made at the EU summit held on December 14-15, 2023, to begin membership negotiations, this has not yet been possible due to Hungary's veto. Hungarian Prime Minister Viktor Orbán frequently voices his opposition to Ukraine's EU membership.