Aİ, Ukrayna ilə üzvlük danışıqlarına başlayır
Dünya ictimaiyyəti, Avropa İttifaqının (Aİ) Ukrayna ilə üzvlük danışıqlarını ən qısa müddətdə başlamaq istədiyini müzakirə edir.
Redaksiya məlumat verir ki, Aİ Şurasının sədri Antonio Kosta, namizəd ölkə statusunda olan Ukrayna ilə üzvlük danışıqlarını ən qısa müddətdə başlamağa ümid etdiyini bildirib. Kosta, Norveçin paytaxtı Osloda baş nazir Yonas Qahr Store ilə görüşündən sonra mətbuata açıqlamalar verib.
Ukraynadakı vəziyyətə toxunan Kosta, "Danışıqları mümkün olan ən qısa müddətdə rəsmən başlamaq və genişlənmə prosesində irəliləyiş əldə etmək istəyirik" deyib. Kosta, qeyri-müəyyənliklərin fərqində olduğunu ifadə edərək, "Bunun 2027-ci ildə, 2026-cı ildə və ya daha sonra baş verib-verməyəcəyini təsdiq edə bilmərəm, lakin tempin qorunması çox vacibdir" deyə vurğulayıb.
Müharibənin davam etməsinə baxmayaraq, Ukraynanın Aİ üzvlüyünə çatmaq üçün lazımi islahatları tətbiq etdiyini vurğulayan Kosta, əldə edilən irəliləyişi "xüsusilə təsirli" olaraq qiymətləndirib. Kosta, son dövrdə Macarıstanın vetosunu aşaraq Ukraynanın Aİ üzvü olmasının təmin edilməsi üçün müzakirə edilən "mərhələli üzvlük" mövzusu ilə əlaqədar, "Üzvlük üçün müəyyən edilmiş qaydalar var. Namizəd ölkələr, xüsusilə 1993-cü il Kopenhag kriterilərində qeyd olunanlar olmaqla, bu kriteriləri qarşılamalıdırlar" ifadələrini işlədib.
Ukrayna, Rusiya tərəfindən 24 fevral 2022-ci ildə başlanan müharibədən sonra 28 fevral 2022-ci ildə Aİ-yə üzvlük üçün müraciət edib. Aİ Şurası, 23 iyun 2022-ci ildə Ukraynaya namizəd ölkə statusu verib. 14-15 dekabr 2023-cü il tarixlərində keçirilən Aİ sammitində üzvlük danışıqlarının başlanması istiqamətində qərar qəbul edilsə də, Macarıstanın vetosu səbəbindən bu hələ mümkün olmayıb. Macarıstanın baş naziri Viktor Orban, Ukraynanın Aİ üzvlüyünə qarşı mövqeyini tez-tez dilə gətirir.

ЕС начинает переговоры об  углублении с Украиной
Мировое сообщество обсуждает желание Европейского союза (ЕС) как можно скорее начать переговоры о вступлении с Украиной.
Редакция сообщает, что председатель Совета ЕС Антониу Кошта заявил, что надеется начать переговоры о вступлении с Украиной, имеющей статус кандидата, в кратчайшие сроки. Кошта сделал заявления для прессы после встречи с премьер-министром Йонасом Гаром Стьёре в Осло, столице Норвегии.
Касаясь ситуации в Украине, Кошта сказал: «Мы хотим официально начать переговоры как можно скорее и добиться прогресса в процессе расширения». Кошта, признавая неопределенности, подчеркнул: «Я не могу подтвердить, произойдет ли это в 2027, 2026 году или позже, но поддержание темпа очень важно».
Кошта подчеркнул, что, несмотря на продолжающуюся войну, Украина проводит необходимые реформы для достижения членства в ЕС, и оценил достигнутый прогресс как «особенно впечатляющий». Касаясь темы «поэтапного членства», обсуждавшейся в последнее время для обеспечения членства Украины в ЕС путем преодоления венгерского вето, Кошта заявил: «Существуют установленные правила для членства. Страны-кандидаты должны соответствовать этим критериям, особенно тем, которые указаны в Копенгагенских критериях 1993 года».
Украина подала заявку на членство в ЕС 28 февраля 2022 года после войны, начатой Россией 24 февраля 2022 года. Совет ЕС предоставил Украине статус страны-кандидата 23 июня 2022 года. Несмотря на решение о начале переговоров о вступлении, принятое на саммите ЕС 14-15 декабря 2023 года, это пока не стало возможным из-за вето Венгрии. Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан часто выражает свою позицию против членства Украины в ЕС.