Aİ Qanunu: Tənzimləmə təxirə salındı, "nudify" qadağan edildi
Avropa qanunvericiləri süni intellektin tənzimlənməsi üzrə blokun əsas qanunu olan Aİ Qanununun (AI Act) əsas hissələrinin qüvvəyə minməsini təxirə salmaq barədə səsvermə keçiriblər. Eyni zamanda, "nudify" tətbiqlərinin qadağan edilməsi təklifləri də dəstəklənib. Bu qərarlar Avropa Parlamentində böyük səs çoxluğu ilə qəbul edilib.
Redaksiya məlumat verir ki, bu tədbirlər yüksək riskli süni intellekt sistemlərinin, yəni sağlamlıq, təhlükəsizlik və ya fundamental hüquqlar üçün "ciddi risk" yaratdığı hesab edilən sistemlərin tərtibatçıları üçün uyğunluq müddətlərini dekabr 2027-ci ilədək təxirə salacaq. Oyuncaqlar və ya tibbi cihazlar kimi sektor-xüsusi təhlükəsizlik qaydalarına uyğun gələn süni intellekt sistemlərini inkişaf etdirən şirkətlər isə daha uzun müddətə malik olacaqlar; onlara avqust 2028-ci ilədək uyğunluq təmin etmək üçün vaxt veriləcək.
Qanun layihəsinə əsasən, təchizatçılardan Aİ tərəfindən yaradılan məzmunun su nişanı ilə işarələnməsini tələb edən qaydalar da mövcuddur. Bu qərarlar, süni intellekt texnologiyalarının tənzimlənməsində mühüm bir addım olmaqla yanaşı, bu sahədə fəaliyyət göstərən şirkətlərə uyğunlaşmaq üçün əlavə vaxt verir. Parlamentin bu qərarları, Aİ-nin sürətlə inkişaf edən mənzərəsində tənzimləmənin balanslaşdırılması istiqamətində atılan mühüm bir addım kimi dəyərləndirilir.

European lawmakers have voted to postpone the implementation of key parts of the AI Act, the bloc's main law on artificial intelligence regulation. At the same time, proposals to ban "nudify" applications were also supported. These decisions were adopted by a large majority in the European Parliament.
Redaksiya reports that these measures will postpone the compliance deadlines for developers of high-risk artificial intelligence systems, i.e., systems considered to pose a "serious risk" to health, safety, or fundamental rights, until December 2027. Companies developing AI systems that comply with sector-specific safety rules, such as those for toys or medical devices, will have a longer period; they will be given until August 2028 to ensure compliance.
According to the draft law, there are also rules requiring providers to watermark AI-generated content. These decisions are an important step in regulating artificial intelligence technologies, while also giving companies operating in this field additional time to adapt. The Parliament's decisions are also assessed as a significant step towards balancing regulation in the rapidly evolving landscape of AI.