Aİ Qanunu: Tənzimləmə təxirə salındı, "nudify" qadağan edildi
Avropa qanunvericiləri süni intellektin tənzimlənməsi üzrə blokun əsas qanunu olan Aİ Qanununun (AI Act) əsas hissələrinin qüvvəyə minməsini təxirə salmaq barədə səsvermə keçiriblər. Eyni zamanda, "nudify" tətbiqlərinin qadağan edilməsi təklifləri də dəstəklənib. Bu qərarlar Avropa Parlamentində böyük səs çoxluğu ilə qəbul edilib.
Redaksiya məlumat verir ki, bu tədbirlər yüksək riskli süni intellekt sistemlərinin, yəni sağlamlıq, təhlükəsizlik və ya fundamental hüquqlar üçün "ciddi risk" yaratdığı hesab edilən sistemlərin tərtibatçıları üçün uyğunluq müddətlərini dekabr 2027-ci ilədək təxirə salacaq. Oyuncaqlar və ya tibbi cihazlar kimi sektor-xüsusi təhlükəsizlik qaydalarına uyğun gələn süni intellekt sistemlərini inkişaf etdirən şirkətlər isə daha uzun müddətə malik olacaqlar; onlara avqust 2028-ci ilədək uyğunluq təmin etmək üçün vaxt veriləcək.
Qanun layihəsinə əsasən, təchizatçılardan Aİ tərəfindən yaradılan məzmunun su nişanı ilə işarələnməsini tələb edən qaydalar da mövcuddur. Bu qərarlar, süni intellekt texnologiyalarının tənzimlənməsində mühüm bir addım olmaqla yanaşı, bu sahədə fəaliyyət göstərən şirkətlərə uyğunlaşmaq üçün əlavə vaxt verir. Parlamentin bu qərarları, Aİ-nin sürətlə inkişaf edən mənzərəsində tənzimləmənin balanslaşdırılması istiqamətində atılan mühüm bir addım kimi dəyərləndirilir.

Законодатели ЕС проголосовали за отсрочку вступления в силу основных положений Закона об ИИ (AI Act), ключевого документа блока по регулированию искусственного интеллекта. Одновременно была поддержана инициатива о запрете приложений типа "nudify". Эти решения были приняты подавляющим большинством голосов в Европейском парламенте.
Redaksiya сообщает, что эти меры отсрочат сроки соответствия для разработчиков систем искусственного интеллекта высокого риска, то есть систем, которые считаются "серьезным риском" для здоровья, безопасности или фундаментальных прав, до декабря 2027 года. Компании, разрабатывающие системы искусственного интеллекта, соответствующие отраслевым правилам безопасности, такие как игрушки или медицинские устройства, получат более длительный срок; им будет предоставлено время для обеспечения соответствия до августа 2028 года.
Согласно законопроекту, существуют также правила, требующие от поставщиков маркировать контент, созданный ИИ, водяным знаком. Эти решения, являясь важным шагом в регулировании технологий искусственного интеллекта, предоставляют компаниям, работающим в этой области, дополнительное время для адаптации. Решения Парламента оцениваются как важный шаг в направлении сбалансированного регулирования в быстро развивающейся сфере ИИ.