Aİ: Avtomobil sənayesi üçün yeni tənzimləmələr hazırlanır
Avropa İttifaqı (Aİ) daxilində avtomobil sənayesi üçün yeni tənzimləmələr hazırlanır. Bu dəyişikliklər, avtomobil istehsalçılarının tələblərini nəzərə almaqla, karbon emissiyaları ilə bağlı hədəfləri yenidən müəyyən etməyi və sənayeni dəstəkləməyi məqsəd güdür. Bu addımlar, Avropada avtomobil bazarının gələcəyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Redaksiya TRT Haber-ə istinadən məlumat verir ki, Avropanın aparıcı avtomobil istehsalçıları, Aİ-nin karbon emissiyaları ilə bağlı hədəflərini yumşaltmasını, 2035-ci ildə daxili yanma mühərriki olan avtomobillərin satışına qoyulan qadağanın ləğv edilməsini və Avropa ölkələrində yerli istehsal elektrikli avtomobillərin alınmasının daha cəlbedici hala gətirilməsini istəyirdilər. Bu tələblər, sənayenin inkişafını dəstəkləmək və rəqabət qabiliyyətini qorumaq məqsədi daşıyırdı.
Aİ-nin iqlim hədəflərinə uyğun olaraq, yeni avtomobillər üçün sərt karbon emissiya standartları tətbiq edəcək qanun, 2023-cü ildə Avropa Parlamentində qəbul edilmişdi. Bu qanunla, Aİ üzvü olan ölkələrdə 2035-ci ildən etibarən satılacaq bütün yeni avtomobil və yüngül ticarət vasitələrinin sıfır emissiyalı olması şərti qoyulmuşdu. Nəticədə, Aİ-nin 2035-ci ildən etibarən qüvvəyə minəcək daxili yanma mühərriki olan yeni avtomobillərin satışına qoyulan qadağası yumşaldılacaq. Aİ ölkələrində 2035-ci ildən sonra daxili yanma mühərriki olan şarj edilə bilən hibridlər, mənzil genişləndiricisinə malik avtomobillər və yüngül hibridlər satıla biləcək. Avtomobil istehsalçılarının 2035-ci ildən etibarən tullantı emissiyalarını 100% azaltmaq hədəfi, 90% olaraq yenilənəcək. Qalan 10%-lik emissiya, Aİ-də istehsal edilmiş aşağı karbonlu poladın istifadəsi, e-yanacaqlar və bioyanacaqlar vasitəsilə kompensasiya edilə biləcək.
Xüsusilə inkişaf etmiş avtomobil istehsal gücünə malik olan Almaniya və İtaliya kimi Aİ ölkələri, 2035-ci ildən etibarən Aİ daxilində satılacaq bütün yeni avtomobillərin sıfır emissiyalı olması hədəfində dəyişiklik edilməsini tələb edirdilər. Bundan əlavə, Avropa bazarına daha çox kiçik elektrikli model təqdim edilməsi təşviq ediləcək. Bunun üçün avtomobil istehsalçıları, Aİ-də istehsal olunan kiçik və münasib qiymətli elektrikli avtomobillərə yönəlik uyğun kreditlərdən yararlana biləcəklər. Aİ Komissiyası, yeni avtomobillərə yönəlik emissiya qaydalarında dəyişikliklər edən "avtomobil paketi" adlı tənzimləmə təklifini ictimaiyyətlə paylaşdı. Avropalı avtomobil istehsalçılarının inzibati yükünü yüngülləşdirmək və xərclərini azaltmaq üçün sənayedəki bürokratik əməliyyatlar azaldılacaq. Paketinə görə, avtomobil və yüngül ticarət vasitələri üçün gələcəkdə hədəflənən karbon emissiya standartları dəyişdiriləcək. Avropada batareya sənayesini dəstəkləmək üçün sənayeyə 1,5 milyard avro faizsiz kredit veriləcək.

ЕС: Готовятся новые правила для автомобильной промышленности
В Европейском союзе (ЕС) готовятся новые правила для автомобильной промышленности. Эти изменения направлены на пересмотр целей по выбросам углерода и поддержку отрасли с учетом требований автопроизводителей. Эти шаги имеют важное значение для будущего европейского автомобильного рынка.
Redaksiya сообщает со ссылкой на TRT Haber, что ведущие европейские автопроизводители хотели смягчения целей ЕС по выбросам углерода, отмены запрета на продажу автомобилей с двигателями внутреннего сгорания в 2035 году и повышения привлекательности покупки местных электромобилей в европейских странах. Эти требования были направлены на поддержку развития отрасли и сохранение ее конкурентоспособности.
В соответствии с климатическими целями ЕС, закон, устанавливающий строгие стандарты выбросов углерода для новых автомобилей, был принят Европейским парламентом в 2023 году. Согласно этому закону, все новые легковые и легкие коммерческие автомобили, продаваемые в странах-членах ЕС с 2035 года, должны были иметь нулевые выбросы. В результате запрет ЕС на продажу новых автомобилей с двигателями внутреннего сгорания, который должен был вступить в силу с 2035 года, будет смягчен. В странах ЕС после 2035 года смогут продаваться подзаряжаемые гибриды с двигателями внутреннего сгорания, автомобили с увеличенным запасом хода и легкие гибриды. Цель автопроизводителей по сокращению выбросов на 100% с 2035 года будет пересмотрена до 90%. Оставшиеся 10% выбросов могут быть компенсированы за счет использования низкоуглеродистой стали, произведенной в ЕС, электронного топлива и биотоплива.
Страны ЕС, особенно Германия и Италия, обладающие развитой производственной мощностью в автомобильной отрасли, требовали внесения изменений в цель по нулевым выбросам всех новых автомобилей, продаваемых в ЕС с 2035 года. Кроме того, будет стимулироваться вывод на европейский рынок большего количества компактных электромобилей. Для этого автопроизводители смогут воспользоваться льготными кредитами на компактные и доступные по цене электромобили, произведенные в ЕС. Еврокомиссия обнародовала предложение о регулировании под названием "автомобильный пакет", вносящее изменения в правила выбросов для новых автомобилей. Для облегчения административной нагрузки и снижения затрат европейских автопроизводителей будет сокращена бюрократическая волокита в отрасли. Согласно пакету, будут изменены целевые показатели выбросов углерода для легковых и легких коммерческих автомобилей в будущем. Для поддержки аккумуляторной промышленности в Европе будет предоставлено 1,5 миллиарда евро беспроцентных кредитов.