ABŞ və Böyük Britaniya arasında texnologiya əməkdaşlığı dayandırıldı
ABŞ-ın Birləşmiş Krallıqla texnologiya sahəsində əməkdaşlıq sazişini dayandırması iki ölkə arasında iqtisadi və innovasiya yönümlü əlaqələrdə ciddi qeyri‑müəyyənlik yaradıb. Qərarın nəticəsində milyardlarla dollar dəyərində planlaşdırılan investisiya layihələrinin icrası dayandırılıb.
Redaksiya Financial Times istinadla xəbər verir ki, tərəflər arasında texnologiya razılaşmasının dayandırılması transatlantik əməkdaşlığın gələcək istiqamətlərinə dair suallar doğurub və xüsusilə yüksək texnologiyalar sahəsində birgə təşəbbüslərin taleyini açıq buraxıb.
Məlumatlara görə, sözügedən razılaşma ABŞ və Böyük Britaniya arasında strateji innovasiya layihələrinin koordinasiyasını, qarşılıqlı investisiya təşviqlərini və texnoloji təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığı əhatə edirdi. Qərarın səbəbləri açıqlanmasa da, ekspertlər bunun siyasi və tənzimləyici mülahizələrlə bağlı ola biləcəyini bildirirlər.
İqtisadçılar hesab edirlər ki, investisiya axınlarının dondurulması hər iki ölkədə texnologiya sektoruna mənfi təsir göstərə və şirkətlərin uzunmüddətli planlaşdırma imkanlarını məhdudlaşdıra bilər. ABŞ və Böyük Britaniyanın mövcud situasiyanı həll etmək üçün əlavə danışıqlara ehtiyac duyacağı qeyd olunur.

Прекращение действия соглашения о технологическом сотрудничестве между США и Великобританией вызвало серьезную неопределенность в экономических и инновационных связях двух стран. В результате реализации инвестиционных проектов на миллиарды долларов было приостановлено.
Редакция сообщает со ссылкой на Financial Times, что прекращение действия технологического соглашения между сторонами породило вопросы о будущих направлениях трансатлантического сотрудничества и оставило открытой судьбу совместных инициатив, особенно в области высоких технологий.
Согласно информации, упомянутое соглашение охватывало координацию стратегических инновационных проектов между США и Великобританией, взаимное стимулирование инвестиций и сотрудничество в области технологической безопасности. Хотя причины решения не были раскрыты, эксперты полагают, что оно может быть связано с политическими и регуляторными соображениями.
Экономисты считают, что замораживание инвестиционных потоков может негативно сказаться на технологическом секторе обеих стран и ограничить возможности компаний для долгосрочного планирования. Отмечается, что США и Великобритания будут нуждаться в дополнительных переговорах для решения существующей ситуации.