ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri Hind Okeanında daha bir qanunsuz tanker gəmisini saxlayıb. Bu barədə çərşənbə axşamı günü Müharibə Nazirliyi məlumat yayıb. Hadisə, ABŞ prezidenti Donald Trampın dekabr ayının ortalarında Venesueladan gələn və gedən bütün sanksiyalı neft tankerlərinə blokada tətbiq etməsi və Vaşinqtonun Karib dənizində hərbi mövcudluğunu artıraraq, keçmiş Venesuela diktatoru Nikolas Maduronu təzyiq altında saxlamağa çalışması fonunda baş verib.
Redaksiya məlumat verir ki, çərşənbə axşamı günü saxlanılan "Bertha" gəmisi, "The New York Times" tərəfindən yanvar ayının əvvəllərində ABŞ hərbi əməliyyatından sonra Venesuelanın əsas neft limanından ayrıldığı qeyd olunmuşdu. Müharibə Nazirliyi "X" sosial şəbəkəsində bildirib ki, "ABŞ qüvvələri gecə saatlarında INDOPACOM məsuliyyət zonasında "Bertha" gəmisinə heç bir insident olmadan ziyarət hüququ, dənizdə axtarış və gəmiyə minmə əməliyyatı həyata keçirib". Nazirlik əlavə edib ki, "Gəmi, prezident Trampın Karib dənizində sanksiyalı gəmilərə tətbiq etdiyi karantinə məhəl qoymayaraq, ondan yayınmağa çalışıb".
Müharibə Nazirliyi əlavə edib: "Karib dənizindən Hind Okeanına qədər biz onu izlədik və saxladıq. Heç bir başqa dövlət bu məsafədə sanksiyaları tətbiq etmək üçün qlobal əhatə dairəsinə, dözümlülüyə və iradəyə malik deyil". Nazirlik, hadisə yerindən qaçmağa çalışan üç qayıqın ələ keçirildiyini də bildirib. "Beynəlxalq sular sanksiyalı şəxslər üçün sığınacaq deyil. Quru, hava və ya dəniz yolu ilə qüvvələrimiz sizi tapacaq və ədaləti təmin edəcək", - deyə nazirlik əlavə edib. "Müharibə Nazirliyi qanunsuz şəxslərin və onların nümayəndələrinin dəniz ərazisində hərəkət azadlığını məhdudlaşdıracaq".
Bundan əvvəl, ABŞ qüvvələri fevralın 15-də Hind-Sakit okean regionunda "Veronica III" neft tankerini saxlamışdı. "OpenSanctions" məlumatına görə, "Veronica III" ABŞ Maliyyə Nazirliyinin Xüsusi Təyinatlı Vətəndaşlar siyahısına daxil edilib. 2006-cı ildə inşa edilmiş və Panama bayrağı altında üzən bu böyük xam neft daşıyıcısı, yüz minlərlə metrik ton sanksiyalı İran neftinin daşınması ilə əlaqələndirilir və həmçinin sanksiyaya məruz qalan Çin gəmi idarəetmə şirkəti ilə əlaqəlidir.

Военно-морские силы США задержали еще один незаконный танкер в Индийском океане. Об этом во вторник сообщило Министерство обороны. Инцидент произошел на фоне того, как президент США Дональд Трамп в середине декабря ввел блокаду всех санкционных нефтяных танкеров, следующих из Венесуэлы и в Венесуэлу, и Вашингтон пытается оказать давление на бывшего венесуэльского диктатора Николаса Мадуро, увеличивая свое военное присутствие в Карибском бассейне.
Redaksiya сообщает, что танкер "Bertha", задержанный во вторник, был отмечен "The New York Times" в начале января после того, как он покинул основной нефтяной порт Венесуэлы после военной операции США. Министерство обороны сообщило в социальной сети "X", что "американские силы провели операцию по доступу, досмотру и высадке на борт танкера "Bertha" в зоне ответственности INDOPACOM в ночное время без каких-либо инцидентов". Министерство добавило, что "судно пыталось уклониться от карантина, введенного президентом Трампом в отношении санкционных судов в Карибском бассейне".
Министерство обороны добавило: "Мы отслеживали его и задержали от Карибского моря до Индийского океана. Ни одна другая страна не обладает глобальным охватом, выносливостью и волей для обеспечения соблюдения санкций на таком расстоянии". Министерство также сообщило, что были перехвачены три лодки, пытавшиеся скрыться с места происшествия. "Международные воды не являются убежищем для лиц, находящихся под санкциями. По суше, воздуху или морю наши силы найдут вас и обеспечат справедливость", - добавило министерство. "Министерство обороны будет ограничивать свободу передвижения по морю для лиц, находящихся под санкциями, и их представителей".
Ранее, 15 февраля, американские силы задержали нефтяной танкер "Veronica III" в Индо-Тихоокеанском регионе. Согласно данным "OpenSanctions", "Veronica III" был включен в список граждан особого назначения Министерства финансов США. Этот крупный танкер-сырьевоз, построенный в 2006 году и плавающий под флагом Панамы, связан с перевозкой сотен тысяч метрических тонн иранской нефти, находящейся под санкциями, а также с китайской судоходной компанией, находящейся под санкциями.