İranın ballistik raket və pilotsuz uçuş aparatları (PUA) istehsalına dəstək verən şəxslərə və qurumlara qarşı yeni sanksiyalar tətbiq edilib. Bu addım, ABŞ tərəfindən İranın hərbi imkanlarını məhdudlaşdırmaq və bölgədəki təhlükəsizlik mühitini yaxşılaşdırmaq məqsədi daşıyır. Sanksiyalar, İranın hərbi proqramlarına dəstək verən şəxslərin və qurumların maliyyə resurslarına və digər aktivlərinə yönəlib.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ, İranın ballistik raket və PUA istehsalını dəstəkləyən çoxsaylı təchizat şəbəkələri yaradan, aralarında Türkiyədən şirkətlərin də olduğu 32 şəxs və qurumu hədəfə alıb. ABŞ Xəzinə Nazirliyinin Xarici Aktivlərə Nəzarət İdarəsi (OFAC), İran, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ), Türkiyə, Çin, Honq Konq, Hindistan, Almaniya və Ukraynada yerləşən və İranın ballistik raket və PUA proqramlarına dəstək verən şəxslərə və qurumlara qarşı sanksiyalar tətbiq edib. Bu sanksiyalar, hədəf alınan şəxslərin və qurumların ABŞ maliyyə sisteminə girişini məhdudlaşdırır və onların ABŞ vətəndaşları ilə işləməsini qadağan edir.
Bu sanksiyalar, İranın hərbi proqramlarına dəstək verən şəxslərin və qurumların fəaliyyətini çətinləşdirmək və onların bu sahədəki imkanlarını azaltmaq məqsədi daşıyır. ABŞ, İranın ballistik raket və PUA proqramlarının bölgədəki təhlükəsizliyə təhdid yaratdığını hesab edir. Bu səbəbdən, ABŞ bu proqramların inkişafının qarşısını almaq üçün müxtəlif vasitələrdən, o cümlədən sanksiyalardan istifadə edir. Sanksiyalar, həmçinin, İranın digər ölkələrdən hərbi texnika və material əldə etməsinin qarşısını almağa yönəlib. Bu addım, ABŞ-ın İranın hərbi imkanlarını məhdudlaşdırmaq və bölgədəki təhlükəsizlik mühitini yaxşılaşdırmaq səylərinin bir hissəsidir. ABŞ, İranın nüvə proqramı ilə bağlı narahatlığını da ifadə edir və bu proqramın inkişafının qarşısını almaq üçün beynəlxalq səyləri dəstəkləyir.

New sanctions have been imposed against individuals and entities supporting Iran's production of ballistic missiles and unmanned aerial vehicles (UAVs). This step aims to limit Iran's military capabilities and improve the security environment in the region, according to the US. The sanctions target the financial resources and other assets of individuals and entities supporting Iran's military programs.
Redaksiya reports that the US has targeted 32 individuals and entities, including companies from Turkey, that have created numerous supply networks supporting Iran's ballistic missile and UAV production. The US Department of the Treasury's Office of Foreign Assets Control (OFAC) has imposed sanctions against individuals and entities located in Iran, the United Arab Emirates (UAE), Turkey, China, Hong Kong, India, Germany, and Ukraine that support Iran's ballistic missile and UAV programs. These sanctions restrict the access of targeted individuals and entities to the US financial system and prohibit them from doing business with US citizens.
These sanctions aim to complicate the activities of individuals and entities supporting Iran's military programs and reduce their capabilities in this area. The US believes that Iran's ballistic missile and UAV programs pose a threat to regional security. For this reason, the US uses various means, including sanctions, to prevent the development of these programs. The sanctions also aim to prevent Iran from acquiring military equipment and materials from other countries. This step is part of the US's efforts to limit Iran's military capabilities and improve the security environment in the region. The US also expresses its concern regarding Iran's nuclear program and supports international efforts to prevent the development of this program.