İranın ballistik raket və pilotsuz uçuş aparatları (PUA) istehsalına dəstək verən şəxslərə və qurumlara qarşı yeni sanksiyalar tətbiq edilib. Bu addım, ABŞ tərəfindən İranın hərbi imkanlarını məhdudlaşdırmaq və bölgədəki təhlükəsizlik mühitini yaxşılaşdırmaq məqsədi daşıyır. Sanksiyalar, İranın hərbi proqramlarına dəstək verən şəxslərin və qurumların maliyyə resurslarına və digər aktivlərinə yönəlib.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ, İranın ballistik raket və PUA istehsalını dəstəkləyən çoxsaylı təchizat şəbəkələri yaradan, aralarında Türkiyədən şirkətlərin də olduğu 32 şəxs və qurumu hədəfə alıb. ABŞ Xəzinə Nazirliyinin Xarici Aktivlərə Nəzarət İdarəsi (OFAC), İran, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ), Türkiyə, Çin, Honq Konq, Hindistan, Almaniya və Ukraynada yerləşən və İranın ballistik raket və PUA proqramlarına dəstək verən şəxslərə və qurumlara qarşı sanksiyalar tətbiq edib. Bu sanksiyalar, hədəf alınan şəxslərin və qurumların ABŞ maliyyə sisteminə girişini məhdudlaşdırır və onların ABŞ vətəndaşları ilə işləməsini qadağan edir.
Bu sanksiyalar, İranın hərbi proqramlarına dəstək verən şəxslərin və qurumların fəaliyyətini çətinləşdirmək və onların bu sahədəki imkanlarını azaltmaq məqsədi daşıyır. ABŞ, İranın ballistik raket və PUA proqramlarının bölgədəki təhlükəsizliyə təhdid yaratdığını hesab edir. Bu səbəbdən, ABŞ bu proqramların inkişafının qarşısını almaq üçün müxtəlif vasitələrdən, o cümlədən sanksiyalardan istifadə edir. Sanksiyalar, həmçinin, İranın digər ölkələrdən hərbi texnika və material əldə etməsinin qarşısını almağa yönəlib. Bu addım, ABŞ-ın İranın hərbi imkanlarını məhdudlaşdırmaq və bölgədəki təhlükəsizlik mühitini yaxşılaşdırmaq səylərinin bir hissəsidir. ABŞ, İranın nüvə proqramı ilə bağlı narahatlığını da ifadə edir və bu proqramın inkişafının qarşısını almaq üçün beynəlxalq səyləri dəstəkləyir.

Введены новые санкции против физических и юридических лиц, поддерживающих производство баллистических ракет и беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) Ирана. Этот шаг направлен на ограничение военных возможностей Ирана и улучшение ситуации с безопасностью в регионе со стороны США. Санкции нацелены на финансовые ресурсы и другие активы лиц и организаций, поддерживающих военные программы Ирана.
Редакция сообщает, что США нацелились на 32 физических и юридических лица, включая компании из Турции, которые создают многочисленные сети поставок, поддерживающие производство баллистических ракет и БПЛА Ирана. Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) Министерства финансов США ввело санкции против физических и юридических лиц, расположенных в Иране, Объединенных Арабских Эмиратах (ОАЭ), Турции, Китае, Гонконге, Индии, Германии и Украине, которые поддерживают иранские программы баллистических ракет и БПЛА. Эти санкции ограничивают доступ целевых лиц и организаций к финансовой системе США и запрещают им вести дела с гражданами США.
Эти санкции направлены на затруднение деятельности физических и юридических лиц, поддерживающих военные программы Ирана, и на сокращение их возможностей в этой области. США считают, что программы баллистических ракет и БПЛА Ирана представляют угрозу для безопасности в регионе. По этой причине США используют различные средства, включая санкции, для предотвращения развития этих программ. Санкции также направлены на предотвращение приобретения Ираном военной техники и материалов из других стран. Этот шаг является частью усилий США по ограничению военных возможностей Ирана и улучшению ситуации с безопасностью в регионе. США также выражают обеспокоенность по поводу ядерной программы Ирана и поддерживают международные усилия по предотвращению ее развития.