121-dən çox boş neft tankeri, o cümlədən 68 nəhəng VLCC tipli gəmi, Amerika neft və qazını yükləmək üçün ABŞ-ın Körfəz sahillərinə doğru hərəkət edir. Bu artım, İranla davam edən münaqişə fonunda Hörmüz boğazındakı fasilələrdən zərər çəkmiş ölkələri Amerika enerjisi almağa təşviq edən ABŞ prezidenti Donald Trampın çağırışından sonra baş verib.
Redaksiya məlumat verir ki, "MarineTraffic" və "TankerTrackers"dən əldə edilən məlumatlar 121 tankerin yolda olduğunu göstərir. Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, gəmiçilik marşrutları yüksək risklərə tez uyğunlaşır ki, bu da belə bir qeyri-sabitlik zamanı ABŞ-a nəqliyyat axınının artmasını ehtimal edir.
Qlobal enerji təchizatı üçün kritik bir keçid nöqtəsi olan Hörmüz boğazı, münaqişə səbəbindən əhəmiyyətli fasilələrlə üzləşib. Bu vəziyyət dəniz risklərinin artmasına və neft qiymətlərinin yüksəlməsinə səbəb olmuşdur.
ABŞ ixracatındakı bu artım ABŞ iqtisadiyyatını gücləndirə bilsə də, Yaxın Şərqdəki qeyri-sabitlik ümumilikdə qlobal enerji şoku yaratmışdır. ABŞ prezidenti Donald Tramp bu vəziyyəti digər millətlərə "dəstək" və ABŞ enerji istehsalı üçün bir qələbə kimi qiymətləndirib.

Более 121 пустого нефтяного танкера, включая 68 гигантских судов типа VLCC, направляются к побережью Мексиканского залива США для загрузки американской нефтью и газом. Этот рост произошел после призыва президента США Дональда Трампа, который побудил страны, пострадавшие от перебоев в Ормузском проливе на фоне продолжающегося конфликта с Ираном, закупать американскую энергию.
Редакция сообщает, что данные, полученные от "MarineTraffic" и "TankerTrackers", показывают, что 121 танкер находится в пути. Эксперты отмечают, что судоходные маршруты быстро адаптируются к высоким рискам, что предполагает увеличение транспортного потока в США в период такой нестабильности.
Ормузский пролив, являющийся критически важной точкой для глобальных поставок энергии, столкнулся со значительными перебоями из-за конфликта. Эта ситуация привела к увеличению морских рисков и росту цен на нефть.
Хотя этот рост экспорта США может укрепить американскую экономику, нестабильность на Ближнем Востоке в целом вызвала глобальный энергетический шок. Президент США Дональд Трамп оценил эту ситуацию как "поддержку" другим странам и победу для американского производства энергии.