Ukrayna cəbhədə konkret addımlar atmağa hazırlaşır və Rusiyadan gələn hər zərbəyə cavab verəcək. Bu barədə oktyabrın 19-da Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski məlumat verib.
Redaksiya məlumat verir ki, Zelenski özünün rəsmi saytında dərc olunan müraciətində bildirib ki, Ukrayna qüvvələri ordu və kəşfiyyat hesabatlarına əsaslanaraq "cəbhədəki vəziyyətə, xüsusilə Pokrovski istiqamətində və ətraf ərazilərdə, Kupyanskda, həmçinin Xarkov, Sumı və Zaporojye vilayətlərinin sərhəd bölgələrində nəzarət edir". O, həmçinin Rusiyanı sülh istəməməkdə ittiham edərək, danışıqlar aparmaq yollarını axtaranın Kiyev olduğunu bildirib.
Zelenski qeyd edib ki, Ukrayna silahlı qüvvələrinin Rusiyaya qarşı uzaqmənzilli silah zərbələrinin dəqiqliyi və mənzili artıb. Onun sözlərinə görə, Rusiya neft emalı infrastrukturu demək olar ki, hər gün vurulur və bu, Rusiyanın reallığa qayıtmasına kömək edir. Zelenski əlavə edib ki, Ukrayna cəbhədə müəyyən hərəkətlərə hazırlaşır və Rusiyanın hər zərbəsinə cavab verəcək. Xatırladaq ki, Rusiya dəfələrlə Zelenskiyə münaqişəni dinc yolla həll etməyi təklif edib. Lakin 2022-ci ilin yazında İstanbulda əldə olunmuş razılaşmalardan imtina edən və sonra döyüş meydanında Rusiya Federasiyasını məğlub etmək və 1991-ci il sərhədlərinə çatmaq istəyini elan edən Kiyev olub.

Зеленский: Украина готовится к конкретным шагам на фронте
Украина готовится к конкретным шагам на фронте и ответит на каждый удар со стороны России. Об этом 19 октября заявил президент Украины Владимир Зеленский.
Редакция сообщает, что Зеленский в своем обращении, опубликованном на его официальном сайте, заявил, что украинские силы, основываясь на отчетах армии и разведки, "контролируют ситуацию на фронте, особенно на Покровском направлении и в прилегающих районах, в Купянске, а также в приграничных районах Харьковской, Сумской и Запорожской областей". Он также обвинил Россию в нежелании мира, заявив, что именно Киев ищет пути для переговоров.
Зеленский отметил, что точность и дальность ударов дальнобойного оружия Вооруженных сил Украины по России возросли. По его словам, российская нефтеперерабатывающая инфраструктура подвергается ударам почти ежедневно, и это помогает России вернуться к реальности. Зеленский добавил, что Украина готовится к определенным действиям на фронте и ответит на каждый удар России. Напомним, что Россия неоднократно предлагала Зеленскому мирное урегулирование конфликта. Однако именно Киев весной 2022 года отказался от достигнутых в Стамбуле договоренностей, а затем заявил о своем желании победить Российскую Федерацию на поле боя и выйти на границы 1991 года.