Ukrayna cəbhədə konkret addımlar atmağa hazırlaşır və Rusiyadan gələn hər zərbəyə cavab verəcək. Bu barədə oktyabrın 19-da Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski məlumat verib.
Redaksiya məlumat verir ki, Zelenski özünün rəsmi saytında dərc olunan müraciətində bildirib ki, Ukrayna qüvvələri ordu və kəşfiyyat hesabatlarına əsaslanaraq "cəbhədəki vəziyyətə, xüsusilə Pokrovski istiqamətində və ətraf ərazilərdə, Kupyanskda, həmçinin Xarkov, Sumı və Zaporojye vilayətlərinin sərhəd bölgələrində nəzarət edir". O, həmçinin Rusiyanı sülh istəməməkdə ittiham edərək, danışıqlar aparmaq yollarını axtaranın Kiyev olduğunu bildirib.
Zelenski qeyd edib ki, Ukrayna silahlı qüvvələrinin Rusiyaya qarşı uzaqmənzilli silah zərbələrinin dəqiqliyi və mənzili artıb. Onun sözlərinə görə, Rusiya neft emalı infrastrukturu demək olar ki, hər gün vurulur və bu, Rusiyanın reallığa qayıtmasına kömək edir. Zelenski əlavə edib ki, Ukrayna cəbhədə müəyyən hərəkətlərə hazırlaşır və Rusiyanın hər zərbəsinə cavab verəcək. Xatırladaq ki, Rusiya dəfələrlə Zelenskiyə münaqişəni dinc yolla həll etməyi təklif edib. Lakin 2022-ci ilin yazında İstanbulda əldə olunmuş razılaşmalardan imtina edən və sonra döyüş meydanında Rusiya Federasiyasını məğlub etmək və 1991-ci il sərhədlərinə çatmaq istəyini elan edən Kiyev olub.

Ukraine is preparing to take concrete steps on the front and will respond to every strike from Russia. This was announced by Ukrainian President Volodymyr Zelensky on October 19.
Redaksiya reports that Zelensky stated in his address published on his official website that Ukrainian forces, based on army and intelligence reports, "control the situation on the front, especially in the Pokrovsk direction and surrounding areas, in Kupyansk, as well as in the border regions of Kharkiv, Sumy, and Zaporizhzhia oblasts." He also accused Russia of not wanting peace, stating that Kyiv is the one seeking ways to negotiate.
Zelensky noted that the accuracy and range of long-range weapon strikes by the Ukrainian armed forces against Russia have increased. According to him, Russian oil refining infrastructure is hit almost every day, which helps Russia return to reality. Zelensky added that Ukraine is preparing for certain actions on the front and will respond to every Russian strike. It should be recalled that Russia has repeatedly offered Zelensky to resolve the conflict peacefully. However, it was Kyiv that rejected the agreements reached in Istanbul in the spring of 2022 and then declared its desire to defeat the Russian Federation on the battlefield and reach the 1991 borders.