Zelenski: Rusiya hücumları danışıqları pozur, təhlükəsizlik zəmanəti vacibdir
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski, Rusiya ordusunun hücumlarının, müharibənin başa çatdırılması məqsədilə davam edən danışıqlar prosesini də pozduğunu bildirərək, Rusiyanın dayandırılması üçün Ukraynanın güclü təhlükəsizlik zəmanətlərinə ehtiyac duyduğunu vurğulayıb. Bu açıqlama, Rusiya qüvvələrinin son hücumları fonunda, Ukraynanın təhlükəsizliyinin təmin olunması və müharibənin diplomatik yolla həlli istiqamətindəki səylərinə dair mühüm bir mesajdır.
Redaksiya TRT Haber-ə istinadən məlumat verir ki, Zelenski, sosial media hesabında etdiyi paylaşımda, Rusiya ordusunun Ukraynaya bu gecə pilotsuz uçuş aparatları (PUA) ilə həyata keçirdiyi hücumlar barədə qiymətləndirmələrini bölüşüb. O, Rusiyanın Zaporojye şəhərindəki bir xəstəxanaya da hücum etdiyini qeyd edərək, "Rusiya ordusu dayanmağa deyil, döyüşməyə davam etməyə hazırlaşır" fikrini ifadə edib. Bu açıqlamalar, Rusiyanın hərbi əməliyyatlarının intensivliyinin artdığını və münaqişənin həllinə dair ümidləri zəiflətdiyini göstərir.
Volodimir Zelenski, Rusiyanın ölkəsinə 129 PUA ilə hücumlar təşkil etdiyini, bu hücumlar nəticəsində Xarkov bölgəsində 4 nəfərin həlak olduğunu xatırladıb. Bundan əlavə, Sumi bölgəsinə edilən hücumlarda isə 1 nəfərin öldüyünü və 6 nəfərin yaralandığını bildirib. Bu faktlar, Rusiya tərəfindən həyata keçirilən hərbi əməliyyatların mülki əhali arasında ağır itkilərə səbəb olduğunu və müharibənin humanitar fəsadlarını bir daha nümayiş etdirir. Zelenskinin açıqlamaları, Ukraynanın təhlükəsizliyinin təmin olunması və Rusiya tərəfindən həyata keçirilən hücumların qarşısının alınması üçün beynəlxalq ictimaiyyətin daha ciddi addımlar atmasını zəruri edir.

Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что российские атаки нарушают переговорный процесс, направленный на прекращение войны, и подчеркнул необходимость предоставления Украине надежных гарантий безопасности для остановки России. Это заявление является важным сигналом относительно усилий Украины по обеспечению своей безопасности и дипломатическому урегулированию войны на фоне недавних российских атак.
Redaksiya сообщает со ссылкой на TRT Haber, что Зеленский в своем посте в социальной сети поделился оценками атак, совершенных российскими войсками против Украины этой ночью с использованием беспилотных летательных аппаратов (БПЛА). Он отметил, что Россия также атаковала больницу в городе Запорожье, заявив: «Российская армия готовится не останавливаться, а продолжать сражаться». Эти заявления показывают, что интенсивность военных операций России растет и ослабляет надежды на урегулирование конфликта.
Владимир Зеленский напомнил, что Россия организовала атаки на его страну с использованием 129 БПЛА, в результате которых погибли 4 человека в Харьковской области. Кроме того, он сообщил, что в результате атак на Сумскую область погиб 1 человек и 6 получили ранения. Эти факты вновь демонстрируют, что военные операции, проводимые Россией, приводят к тяжелым потерям среди гражданского населения и показывают гуманитарные последствия войны. Заявления Зеленского требуют от международного сообщества предпринять более серьезные шаги для обеспечения безопасности Украины и предотвращения атак, совершаемых Россией.