Zelenski: Rusiya hücumları danışıqları pozur, təhlükəsizlik zəmanəti vacibdir
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski, Rusiya ordusunun hücumlarının, müharibənin başa çatdırılması məqsədilə davam edən danışıqlar prosesini də pozduğunu bildirərək, Rusiyanın dayandırılması üçün Ukraynanın güclü təhlükəsizlik zəmanətlərinə ehtiyac duyduğunu vurğulayıb. Bu açıqlama, Rusiya qüvvələrinin son hücumları fonunda, Ukraynanın təhlükəsizliyinin təmin olunması və müharibənin diplomatik yolla həlli istiqamətindəki səylərinə dair mühüm bir mesajdır.
Redaksiya TRT Haber-ə istinadən məlumat verir ki, Zelenski, sosial media hesabında etdiyi paylaşımda, Rusiya ordusunun Ukraynaya bu gecə pilotsuz uçuş aparatları (PUA) ilə həyata keçirdiyi hücumlar barədə qiymətləndirmələrini bölüşüb. O, Rusiyanın Zaporojye şəhərindəki bir xəstəxanaya da hücum etdiyini qeyd edərək, "Rusiya ordusu dayanmağa deyil, döyüşməyə davam etməyə hazırlaşır" fikrini ifadə edib. Bu açıqlamalar, Rusiyanın hərbi əməliyyatlarının intensivliyinin artdığını və münaqişənin həllinə dair ümidləri zəiflətdiyini göstərir.
Volodimir Zelenski, Rusiyanın ölkəsinə 129 PUA ilə hücumlar təşkil etdiyini, bu hücumlar nəticəsində Xarkov bölgəsində 4 nəfərin həlak olduğunu xatırladıb. Bundan əlavə, Sumi bölgəsinə edilən hücumlarda isə 1 nəfərin öldüyünü və 6 nəfərin yaralandığını bildirib. Bu faktlar, Rusiya tərəfindən həyata keçirilən hərbi əməliyyatların mülki əhali arasında ağır itkilərə səbəb olduğunu və müharibənin humanitar fəsadlarını bir daha nümayiş etdirir. Zelenskinin açıqlamaları, Ukraynanın təhlükəsizliyinin təmin olunması və Rusiya tərəfindən həyata keçirilən hücumların qarşısının alınması üçün beynəlxalq ictimaiyyətin daha ciddi addımlar atmasını zəruri edir.

Ukrainian President Volodymyr Zelensky stated that Russian military attacks are disrupting the ongoing negotiation process aimed at ending the war, emphasizing that Ukraine needs strong security guarantees to stop Russia. This statement is an important message regarding Ukraine's security and efforts towards a diplomatic resolution of the war, in the context of recent attacks by Russian forces.
Redaksiya reports, citing TRT Haber, that Zelensky shared his assessments on his social media account regarding the attacks carried out by the Russian army on Ukraine with unmanned aerial vehicles (UAVs) last night. He noted that Russia also attacked a hospital in the city of Zaporizhzhia, stating, "The Russian army is preparing to continue fighting, not to stop." These statements indicate an intensification of Russia's military operations and a weakening of hopes for a resolution to the conflict.
Volodymyr Zelensky recalled that Russia launched attacks on his country with 129 UAVs, resulting in the deaths of 4 people in the Kharkiv region. Additionally, he reported that 1 person was killed and 6 were injured in attacks on the Sumy region. These facts once again demonstrate that the military operations carried out by Russia have caused heavy casualties among the civilian population and highlight the humanitarian consequences of the war. Zelensky's statements necessitate more serious steps from the international community to ensure Ukraine's security and prevent attacks by Russia.