Zelenski Putinə görüş şərtini və məkan təklifini bildirdi
Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski, Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə yalnız ölkəsinə veriləcək təhlükəsizlik təminatları dəqiq təsbit olunacağı halda görüşəcəyini açıqlayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Zelenski mümkün danışıqların keçiriləcəyi yer kimi Türkiyə, İsveçrə və ya Avstriyanı nəzərdə tutduğunu bildirib.
Ukrayna lideri qeyd edib ki, təminatlar olmadan keçiriləcək hər hansı görüş nəticəsiz qalacaq və ölkəsinin təhlükəsizlik maraqlarına xidmət etməyəcək. Onun sözlərinə görə, bu zəmanətlər Ukraynanın gələcək müstəqilliyini möhkəmləndirməli, yeni təhdidlərin qarşısını almalıdır.
Beləliklə, Zelenskinin açıqlaması göstərir ki, Kiyev rəhbərliyi mümkün Putin-Zelenski danışıqlarını real hüquqi təminatların əldə edilməsindən asılı olaraq dəyərləndirir.

Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что встретится с президентом России Владимиром Путиным только в том случае, если будут четко определены гарантии безопасности, предоставленные его стране.
Редакция сообщает, что Зеленский назвал Турцию, Швейцарию или Австрию в качестве возможных мест проведения переговоров.
Украинский лидер отметил, что любая встреча без гарантий будет безрезультатной и не будет служить интересам безопасности его страны. По его словам, эти гарантии должны укрепить будущую независимость Украины и предотвратить новые угрозы.
Таким образом, заявление Зеленского показывает, что руководство Киева оценивает возможные переговоры между Путиным и Зеленским в зависимости от получения реальных юридических гарантий.