Vladimir Zelenski Nyu-Yorkda Beynəlxalq Valyuta Fondunun icraçı direktoru Kristalina Georgieva ilə, həmçinin ABŞ Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Keyt Kellogla görüşüb. Bu görüşlər Ukrayna üçün kritik əhəmiyyət daşıyan maliyyə dəstəyi və təhlükəsizlik məsələlərinə həsr olunub. Zelenskinin bu görüşləri, ölkəsinin beynəlxalq arenadakı diplomatik səylərinin bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, Zelenskinin Georgieva ilə görüşü zamanı Ukraynanın iqtisadi vəziyyəti, maliyyə yardımları və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub. Görüşdə, Beynəlxalq Valyuta Fondunun Ukraynaya verdiyi dəstəyin davam etdirilməsi və yeni maliyyə paketlərinin hazırlanması məsələləri də gündəmə gətirilib. Kellogla görüşdə isə, ABŞ-ın Ukraynaya hərbi və humanitar yardımının artırılması, eləcə də təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələləri əsas müzakirə mövzusu olub.
Görüşlərin nəticələri barədə ətraflı məlumat verilməsə də, Zelenskinin teleqram kanalında yayımlanan açıqlamada, görüşlərin Ukrayna üçün mühüm nəticələr verdiyi vurğulanıb. Bu görüşlər, Ukraynanın beynəlxalq tərəfdaşları ilə əlaqələrinin gücləndirilməsi və ölkənin müharibə şəraitindəki iqtisadi vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində atılan mühüm addımlar kimi dəyərləndirilir.

Зеленский проводит в Нью-Йорке обсуждения по вопросам финансов и безопасности
Владимир Зеленский встретился в Нью-Йорке с исполнительным директором Международного валютного фонда Кристалиной Георгиевой, а также со специальным представителем президента США Кейтом Келлогом. Эти встречи были посвящены вопросам финансовой поддержки и безопасности, имеющим критическое значение для Украины. Эти встречи Зеленского оцениваются как часть дипломатических усилий его страны на международной арене.
Редакция сообщает, что во время встречи Зеленского с Георгиевой обсуждались экономическое положение Украины, финансовая помощь и перспективы будущего сотрудничества. На встрече также были подняты вопросы продолжения поддержки Международного валютного фонда Украине и разработки новых финансовых пакетов. В ходе встречи с Келлогом основной темой обсуждения стали вопросы увеличения военной и гуманитарной помощи США Украине, а также укрепления сотрудничества в сфере безопасности.
Хотя подробная информация о результатах встреч не была предоставлена, в заявлении, опубликованном на Telegram-канале Зеленского, подчеркивалось, что встречи принесли важные результаты для Украины. Эти встречи оцениваются как важные шаги, предпринятые для укрепления связей Украины с международными партнерами и улучшения экономического положения страны в условиях войны.