Vladimir Zelenski Nyu-Yorkda Beynəlxalq Valyuta Fondunun icraçı direktoru Kristalina Georgieva ilə, həmçinin ABŞ Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Keyt Kellogla görüşüb. Bu görüşlər Ukrayna üçün kritik əhəmiyyət daşıyan maliyyə dəstəyi və təhlükəsizlik məsələlərinə həsr olunub. Zelenskinin bu görüşləri, ölkəsinin beynəlxalq arenadakı diplomatik səylərinin bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya məlumat verir ki, Zelenskinin Georgieva ilə görüşü zamanı Ukraynanın iqtisadi vəziyyəti, maliyyə yardımları və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub. Görüşdə, Beynəlxalq Valyuta Fondunun Ukraynaya verdiyi dəstəyin davam etdirilməsi və yeni maliyyə paketlərinin hazırlanması məsələləri də gündəmə gətirilib. Kellogla görüşdə isə, ABŞ-ın Ukraynaya hərbi və humanitar yardımının artırılması, eləcə də təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələləri əsas müzakirə mövzusu olub.
Görüşlərin nəticələri barədə ətraflı məlumat verilməsə də, Zelenskinin teleqram kanalında yayımlanan açıqlamada, görüşlərin Ukrayna üçün mühüm nəticələr verdiyi vurğulanıb. Bu görüşlər, Ukraynanın beynəlxalq tərəfdaşları ilə əlaqələrinin gücləndirilməsi və ölkənin müharibə şəraitindəki iqtisadi vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində atılan mühüm addımlar kimi dəyərləndirilir.

Zelensky holds financial and security discussions in New York
Volodymyr Zelensky met with Kristalina Georgieva, Managing Director of the International Monetary Fund, and Keith Kellogg, special representative of the US President, in New York. These meetings were dedicated to financial support and security issues, which are of critical importance for Ukraine. Zelensky's meetings are regarded as part of his country's diplomatic efforts in the international arena.
Redaksiya reports that during Zelensky's meeting with Georgieva, Ukraine's economic situation, financial aid, and future cooperation prospects were discussed. The meeting also addressed the continuation of the International Monetary Fund's support for Ukraine and the preparation of new financial packages. In the meeting with Kellogg, the main topics of discussion were increasing US military and humanitarian aid to Ukraine, as well as strengthening cooperation in the security sector.
Although detailed information about the outcomes of the meetings was not provided, a statement published on Zelensky's Telegram channel emphasized that the meetings yielded important results for Ukraine. These meetings are considered significant steps taken towards strengthening Ukraine's relations with its international partners and improving the country's economic situation amidst wartime conditions.