Zelenski: Müharibəni bitirməyin zamanı gəldi — Putin: Qarşı deyiləm amma …
“Müharibəni sona çatdırmağın zamanı gəlib. Ukrayna danışıqlardan qorxmur və biz Rusiyadan da eyni cəsarəti gözləyirik.”
Bu açıqlama, ABŞ prezidenti Donald Trampın vasitəçiliyi ilə gələcək mümkün danışıqların fonunda səsləndirilib.
Digər tərəfdən, Rusiya prezidenti Vladimir Putin Trampla görüşə hazır olduğunu bir daha təkrarlayıb və görüş üçün potensial məkanın adını çəkib:
“Rusiyanın Tramp ilə keçiriləcək görüşü təşkil etmək üçün çoxlu sayda dostu var. Bunlardan biri də Birləşmiş Ərəb Əmirlikləridir. Görüşü orada keçirmək mümkündür.”
Putin, Zelenski ilə görüş ehtimalına da münasibət bildirib:
“Ukrayna prezidenti ilə görüşməyə qarşı deyiləm, lakin bunun üçün hələ zaman lazımdır.”
Hazırda Trampın təşəbbüsü ilə Putin–Zelenski–Tramp formatında danışıqlar üçün diplomatik zəmin formalaşır, lakin tərəflər arasında ciddi mövqe fərqləri davam edir. ABŞ rəsmiləri, görüşün növbəti həftə ərzində baş tuta biləcəyini bildirirlər.

Zelensky: The time has come to end the war — Putin: I'm not against it, but...
“The time has come to end the war. Ukraine is not afraid of negotiations, and we expect the same courage from Russia.”
This statement was made against the backdrop of possible future talks mediated by US President Donald Trump.
On the other hand, Russian President Vladimir Putin reiterated his readiness to meet with Trump and named a potential venue for the meeting:
“Russia has many friends to organize a meeting with Trump. One of them is the United Arab Emirates. It is possible to hold the meeting there.”
Putin also commented on the possibility of a meeting with Zelensky:
“I am not against meeting with the Ukrainian president, but it still requires time.”
Currently, a diplomatic basis for negotiations in the Putin–Zelensky–Trump format is being formed at Trump's initiative, but significant differences in positions between the parties persist. US officials state that the meeting could take place within the next week.