Zelenski: Müharibəni bitirməyin zamanı gəldi — Putin: Qarşı deyiləm amma …
“Müharibəni sona çatdırmağın zamanı gəlib. Ukrayna danışıqlardan qorxmur və biz Rusiyadan da eyni cəsarəti gözləyirik.”
Bu açıqlama, ABŞ prezidenti Donald Trampın vasitəçiliyi ilə gələcək mümkün danışıqların fonunda səsləndirilib.
Digər tərəfdən, Rusiya prezidenti Vladimir Putin Trampla görüşə hazır olduğunu bir daha təkrarlayıb və görüş üçün potensial məkanın adını çəkib:
“Rusiyanın Tramp ilə keçiriləcək görüşü təşkil etmək üçün çoxlu sayda dostu var. Bunlardan biri də Birləşmiş Ərəb Əmirlikləridir. Görüşü orada keçirmək mümkündür.”
Putin, Zelenski ilə görüş ehtimalına da münasibət bildirib:
“Ukrayna prezidenti ilə görüşməyə qarşı deyiləm, lakin bunun üçün hələ zaman lazımdır.”
Hazırda Trampın təşəbbüsü ilə Putin–Zelenski–Tramp formatında danışıqlar üçün diplomatik zəmin formalaşır, lakin tərəflər arasında ciddi mövqe fərqləri davam edir. ABŞ rəsmiləri, görüşün növbəti həftə ərzində baş tuta biləcəyini bildirirlər.

Президент Украины Владимир Зеленский призвал Россию начать переговоры.
«Пришло время закончить войну. Украина не боится переговоров, и мы ожидаем такой же смелости от России.»
Это заявление прозвучало на фоне возможных будущих переговоров при посредничестве президента США Дональда Трампа.
С другой стороны, президент России Владимир Путин вновь подтвердил готовность встретиться с Трампом и назвал потенциальное место для встречи:
«У России много друзей, которые могли бы организовать встречу с Трампом. Одной из таких стран являются Объединенные Арабские Эмираты. Встречу можно провести там.»
Путин также прокомментировал возможность встречи с Зеленским:
«Я не против встретиться с президентом Украины, но для этого пока нужно время.»
В настоящее время по инициативе Трампа формируется дипломатическая основа для переговоров в формате Путин–Зеленский–Трамп, однако между сторонами сохраняются серьезные разногласия в позициях. Официальные лица США заявляют, что встреча может состояться в течение следующей недели.