Zelenski: ABŞ-nin Donetsk tələbi yoxdur, təhlükəsizlik zəmanəti vacibdir
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski, Almaniyanın federal kansleri Fridrix Merts ilə birgə mətbuat konfransında ABŞ-nin Ukraynadan Donetsk vilayətindən çıxmasını tələb edib-etməməsi ilə bağlı suala cavab verib. Bu məsələ, ölkənin gələcəyi və təhlükəsizliyi ilə bağlı mühüm müzakirələrin fonunda baş verir.
Redaksiya xəbər verir ki, Zelenski, ABŞ nümayəndə heyətinə hörmətlə yanaşmaq istədiyini bildirib. O, ABŞ-nin heç nə tələb etmədiyini düşünür və onları strateji tərəfdaş kimi qəbul etdiyini vurğulayıb. Prezident, ərazi məsələsinin Rusiya tərəfindən irəli sürülən tələblər kimi qəbul edildiyini qeyd edib. Zelenski, ABŞ-dən heç nə tələb edə bilməyəcəyini də əlavə edib.
Zelenski, təhlükəsizlik zəmanətləri ilə bağlı siqnalının, döyüş meydanında hər hansı addım atmazdan əvvəl, hərbi qüvvələrin və mülki əhalinin hansı təhlükəsizlik zəmanətlərinin olacağını dəqiq başa düşməsinin vacibliyini ifadə etdiyini bildirib. O, ABŞ-nin NATO-ya üzvlük təklif etmədiyini, çünki NATO üzvlüyünün aydın şəkildə yazıldığını qeyd edib. Buna görə də, ABŞ-nin 5-ci maddəyə bənzər zəmanətləri və müvafiq təhlükəsizlik zəmanətlərini qəbul etməsi vacibdir. Hazırda bu məsələ üzərində işlədiklərini və müəyyən irəliləyişlər əldə etdiklərini də əlavə edib.
Dövlət başçısı, həssas məsələlər üzrə fikir mübadiləsi apardıqlarını və rusların baxışlarını və ya məqsədlərini eşitdiklərini bildirib. O, öz mövqelərini izah etmək üçün səy göstərdiklərini və eşidildiklərinə sevindiyini qeyd edib. Zelenski, ərazi kimi həssas bir məsələdə nəticənin necə olacağını zamanın göstərəcəyini vurğulayıb. Bundan əlavə, dialoq zamanı eyni baxışa malik olduqları məsələlər də olub.
BILD nəşri, Kiyevin müvəqqəti olaraq cəbhənin "dondurulmasına" və Rusiya tərəfindən işğal olunmuş ərazilərə nəzarətin itirilməsinə hazır olduğunu, lakin Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin bütün Donbassdan çıxarılması tələbini qətiyyətlə rədd etdiyini yazıb. Mətbuatın məlumatına görə, Ukrayna, NATO kursundan imtina etməkdən tutmuş, ölkədə ən qısa müddətdə seçkilərin keçirilməsinə qədər ağrılı kompromisləri müzakirə etməyə hazırdır, lakin Zelenskinin getməyə hazır olmadığı bir hədd var. Prezident, ABŞ-nin Ukraynadan Donetsk vilayətindən çıxmasını "sülh planı" çərçivəsində tələb edib-etməməsi ilə bağlı suala cavab verib. O, həmçinin Ukrayna üçün təhlükəsizlik zəmanətləri ilə bağlı müzakirələrin davam etdiyini vurğulayıb. Zelenskinin sözlərinə görə, o, ABŞ-li həmkarlarına ruslara öz baxışlarını çatdırmalarını söyləyib. Onun sözlərinə görə, Ukrayna bunu Rusiya Federasiyasının tələbləri kimi qəbul edir.

Zelensky: US has no demand regarding Donetsk, security guarantees are important
Ukrainian President Volodymyr Zelensky, during a joint press conference with German Federal Chancellor Friedrich Merz, responded to a question about whether the US had demanded Ukraine's withdrawal from the Donetsk region. This issue arises against the backdrop of important discussions concerning the country's future and security.
Redaksiya reports that Zelensky expressed his desire to treat the US delegation with respect. He believes the US has not demanded anything and emphasized that he considers them a strategic partner. The President noted that the territorial issue is perceived as demands put forth by Russia. Zelensky added that the US cannot demand anything from Ukraine.
Zelensky stated that his signal regarding security guarantees expressed the importance of military forces and civilians clearly understanding what security guarantees would be in place before any steps are taken on the battlefield. He noted that the US has not offered NATO membership because NATO membership is clearly written. Therefore, it is important for the US to accept guarantees similar to Article 5 and corresponding security guarantees. He also added that they are currently working on this issue and have achieved certain progress.
The head of state stated that they are exchanging views on sensitive issues and have heard the Russians' perspectives and objectives. He noted that they are making efforts to explain their position and are pleased to be heard. Zelensky emphasized that time will tell what the outcome will be on a sensitive issue like territory. Additionally, there were issues during the dialogue where they shared the same perspective.
The BILD publication wrote that Kyiv is temporarily ready for a "freeze" of the front and loss of control over territories occupied by Russia, but categorically rejects the demand for the withdrawal of the Ukrainian Armed Forces from all of Donbas. According to the press, Ukraine is ready to discuss painful compromises, ranging from abandoning its NATO course to holding elections in the country as soon as possible, but there is a line that Zelensky is not ready to cross. The President responded to the question of whether the US demanded Ukraine's withdrawal from the Donetsk region within the framework of a "peace plan." He also emphasized that discussions on security guarantees for Ukraine are ongoing. According to Zelensky, he told his US counterparts to convey their views to the Russians. In his words, Ukraine perceives this as demands from the Russian Federation.