Zelenski: ABŞ-nin Donetsk tələbi yoxdur, təhlükəsizlik zəmanəti vacibdir
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski, Almaniyanın federal kansleri Fridrix Merts ilə birgə mətbuat konfransında ABŞ-nin Ukraynadan Donetsk vilayətindən çıxmasını tələb edib-etməməsi ilə bağlı suala cavab verib. Bu məsələ, ölkənin gələcəyi və təhlükəsizliyi ilə bağlı mühüm müzakirələrin fonunda baş verir.
Redaksiya xəbər verir ki, Zelenski, ABŞ nümayəndə heyətinə hörmətlə yanaşmaq istədiyini bildirib. O, ABŞ-nin heç nə tələb etmədiyini düşünür və onları strateji tərəfdaş kimi qəbul etdiyini vurğulayıb. Prezident, ərazi məsələsinin Rusiya tərəfindən irəli sürülən tələblər kimi qəbul edildiyini qeyd edib. Zelenski, ABŞ-dən heç nə tələb edə bilməyəcəyini də əlavə edib.
Zelenski, təhlükəsizlik zəmanətləri ilə bağlı siqnalının, döyüş meydanında hər hansı addım atmazdan əvvəl, hərbi qüvvələrin və mülki əhalinin hansı təhlükəsizlik zəmanətlərinin olacağını dəqiq başa düşməsinin vacibliyini ifadə etdiyini bildirib. O, ABŞ-nin NATO-ya üzvlük təklif etmədiyini, çünki NATO üzvlüyünün aydın şəkildə yazıldığını qeyd edib. Buna görə də, ABŞ-nin 5-ci maddəyə bənzər zəmanətləri və müvafiq təhlükəsizlik zəmanətlərini qəbul etməsi vacibdir. Hazırda bu məsələ üzərində işlədiklərini və müəyyən irəliləyişlər əldə etdiklərini də əlavə edib.
Dövlət başçısı, həssas məsələlər üzrə fikir mübadiləsi apardıqlarını və rusların baxışlarını və ya məqsədlərini eşitdiklərini bildirib. O, öz mövqelərini izah etmək üçün səy göstərdiklərini və eşidildiklərinə sevindiyini qeyd edib. Zelenski, ərazi kimi həssas bir məsələdə nəticənin necə olacağını zamanın göstərəcəyini vurğulayıb. Bundan əlavə, dialoq zamanı eyni baxışa malik olduqları məsələlər də olub.
BILD nəşri, Kiyevin müvəqqəti olaraq cəbhənin "dondurulmasına" və Rusiya tərəfindən işğal olunmuş ərazilərə nəzarətin itirilməsinə hazır olduğunu, lakin Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin bütün Donbassdan çıxarılması tələbini qətiyyətlə rədd etdiyini yazıb. Mətbuatın məlumatına görə, Ukrayna, NATO kursundan imtina etməkdən tutmuş, ölkədə ən qısa müddətdə seçkilərin keçirilməsinə qədər ağrılı kompromisləri müzakirə etməyə hazırdır, lakin Zelenskinin getməyə hazır olmadığı bir hədd var. Prezident, ABŞ-nin Ukraynadan Donetsk vilayətindən çıxmasını "sülh planı" çərçivəsində tələb edib-etməməsi ilə bağlı suala cavab verib. O, həmçinin Ukrayna üçün təhlükəsizlik zəmanətləri ilə bağlı müzakirələrin davam etdiyini vurğulayıb. Zelenskinin sözlərinə görə, o, ABŞ-li həmkarlarına ruslara öz baxışlarını çatdırmalarını söyləyib. Onun sözlərinə görə, Ukrayna bunu Rusiya Federasiyasının tələbləri kimi qəbul edir.

Зеленский: США не выдвигают требований по Донбассу, важны гарантии безопасности
Президент Украины Владимир Зеленский ответил на вопрос о том, требует ли США вывода украинских войск из Донецкой области, на совместной пресс-конференции с федеральным канцлером Германии Фридрихом Мерцем. Этот вопрос возник на фоне важных обсуждений будущего и безопасности страны.
Redaksiya сообщает, что Зеленский заявил о своем уважении к делегации США. Он считает, что США ничего не требуют, и подчеркнул, что рассматривает их как стратегических партнеров. Президент отметил, что территориальный вопрос воспринимается как требования, выдвинутые российской стороной. Зеленский добавил, что США не могут ничего требовать.
Зеленский заявил, что его сигнал о гарантиях безопасности означает важность точного понимания военных и гражданским населением того, какие гарантии безопасности будут существовать до принятия каких-либо шагов на поле боя. Он отметил, что США не предлагают членства в НАТО, поскольку членство в НАТО четко прописано. Поэтому важно, чтобы США приняли гарантии, аналогичные статье 5, и соответствующие гарантии безопасности. Он добавил, что в настоящее время они работают над этим вопросом и добились определенного прогресса.
Глава государства заявил, что они обмениваются мнениями по чувствительным вопросам и слышат взгляды и цели россиян. Он отметил, что они прилагают усилия для объяснения своей позиции и рады, что их услышали. Зеленский подчеркнул, что время покажет, каким будет результат по такому чувствительному вопросу, как территория. Кроме того, были вопросы, по которым они имели одинаковые взгляды в ходе диалога.
Издание BILD писало, что Киев готов к временному «замораживанию» фронта и потере контроля над оккупированными Россией территориями, но категорически отвергает требование вывода украинских вооруженных сил из всего Донбасса. По данным прессы, Украина готова обсуждать болезненные компромиссы, начиная от отказа от курса на НАТО и заканчивая проведением выборов в стране в кратчайшие сроки, но есть предел, за который Зеленский не готов идти. Президент ответил на вопрос, требовали ли США вывода украинских войск из Донецкой области в рамках «мирного плана». Он также подчеркнул, что продолжаются переговоры о гарантиях безопасности для Украины. По словам Зеленского, он сказал своим американским коллегам передать россиянам свои взгляды. По его словам, Украина воспринимает это как требования Российской Федерации.