Zaporojya Atom Elektrik Stansiyası bir neçə gündür ki, xarici enerji təchizatı olmadan qalıb. "The Guardian" yazır ki, işğalçıların hərəkətləri səbəbindən orada Fukuşima ssenarisinin təkrarlanması mümkündür. Ekspertlər hesab edirlər ki, Rusiya stansiya üzərində nəzarətini gücləndirmək üçün böhran yaradır.
Redaksiya xəbər verir ki, eyni zamanda prezident Vladimir Zelenski bildirib ki, İsraildən "Patriot" artıq Ukraynaya gəlib və işləyir. Onun sözlərinə görə, o, artıq bir aydır ki, yerləşdirilib. Bundan əlavə, dövlət başçısı əlavə edib ki, payızda Ukrayna Almaniyadan iki "Patriot" sistemi alacaq. Bu barədə Zaporojye vilayət hərbi administrasiyasının (OVA) rəhbəri İvan Fedorov teleqram kanalında məlumat verib. Saat 2:10-a olan məlumata görə, şəhərə edilən Rusiya hücumu nəticəsində iki nəfərin xəsarət aldığı məlum olub.
2025-ci il sentyabrın 28-i, bazar günü gecəsi Rusiya işğalçı qoşunları Zaporojyeni atəşə tutub. Şəhərə ən azı dörd zərbə endirilib, onlardan biri özəl evə dəyib. "Hazırda iki kişi həkim yardımı üçün müraciət edib - 21 və 32 yaşlarında. Həkimlər yardım göstərir", - deyə o bildirib. Bundan əlavə, işğalçılar yanacaqdoldurma məntəqəsinə (YDM) zərbə endiriblər. Onun avadanlığına zərər dəyib. Fedorov həmçinin Rusiya hücumunun nəticələrinin kadrlarını nümayiş etdirib.
Zaporojya Atom Elektrik Stansiyasındakı vəziyyət, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini çəkməyə davam edir. Ukrayna hökuməti və beynəlxalq təşkilatlar, stansiyanın təhlükəsizliyini təmin etmək üçün tədbirlər görməyə çağırırlar.

The Zaporizhzhia Nuclear Power Plant has been without external power supply for several days. "The Guardian" writes that due to the actions of the occupiers, a repeat of the Fukushima scenario is possible there. Experts believe that Russia is creating a crisis to strengthen its control over the plant.
Redaksiya reports that at the same time, President Volodymyr Zelenskyy stated that "Patriot" systems from Israel have already arrived in Ukraine and are operational. According to him, it has been deployed for a month now. Additionally, the head of state added that in the autumn, Ukraine will receive two "Patriot" systems from Germany. This was reported by Ivan Fedorov, head of the Zaporizhzhia Regional Military Administration (OVA), on his Telegram channel. As of 2:10 AM, it was reported that two people were injured as a result of the Russian attack on the city.
On the night of Sunday, September 28, 2025, Russian occupying forces shelled Zaporizhzhia. At least four strikes were launched on the city, one of which hit a private house. "Currently, two men, aged 21 and 32, have sought medical assistance. Doctors are providing help," he stated. Additionally, the occupiers struck a filling station. Its equipment was damaged. Fedorov also showed footage of the consequences of the Russian attack.
The situation at the Zaporizhzhia Nuclear Power Plant continues to draw the attention of the international community. The Ukrainian government and international organizations are calling for measures to ensure the plant's safety.