Zaporojya Atom Elektrik Stansiyası bir neçə gündür ki, xarici enerji təchizatı olmadan qalıb. "The Guardian" yazır ki, işğalçıların hərəkətləri səbəbindən orada Fukuşima ssenarisinin təkrarlanması mümkündür. Ekspertlər hesab edirlər ki, Rusiya stansiya üzərində nəzarətini gücləndirmək üçün böhran yaradır.
Redaksiya xəbər verir ki, eyni zamanda prezident Vladimir Zelenski bildirib ki, İsraildən "Patriot" artıq Ukraynaya gəlib və işləyir. Onun sözlərinə görə, o, artıq bir aydır ki, yerləşdirilib. Bundan əlavə, dövlət başçısı əlavə edib ki, payızda Ukrayna Almaniyadan iki "Patriot" sistemi alacaq. Bu barədə Zaporojye vilayət hərbi administrasiyasının (OVA) rəhbəri İvan Fedorov teleqram kanalında məlumat verib. Saat 2:10-a olan məlumata görə, şəhərə edilən Rusiya hücumu nəticəsində iki nəfərin xəsarət aldığı məlum olub.
2025-ci il sentyabrın 28-i, bazar günü gecəsi Rusiya işğalçı qoşunları Zaporojyeni atəşə tutub. Şəhərə ən azı dörd zərbə endirilib, onlardan biri özəl evə dəyib. "Hazırda iki kişi həkim yardımı üçün müraciət edib - 21 və 32 yaşlarında. Həkimlər yardım göstərir", - deyə o bildirib. Bundan əlavə, işğalçılar yanacaqdoldurma məntəqəsinə (YDM) zərbə endiriblər. Onun avadanlığına zərər dəyib. Fedorov həmçinin Rusiya hücumunun nəticələrinin kadrlarını nümayiş etdirib.
Zaporojya Atom Elektrik Stansiyasındakı vəziyyət, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini çəkməyə davam edir. Ukrayna hökuməti və beynəlxalq təşkilatlar, stansiyanın təhlükəsizliyini təmin etmək üçün tədbirlər görməyə çağırırlar.

Запорожская атомная электростанция (ЗАЭС) уже несколько дней остается без внешнего энергоснабжения. «The Guardian» пишет, что из-за действий оккупантов там возможно повторение сценария Фукусимы. Эксперты считают, что Россия создает кризис, чтобы усилить свой контроль над станцией.
Редакция сообщает, что в то же время президент Владимир Зеленский заявил, что «Patriot» из Израиля уже прибыл в Украину и работает. По его словам, он развернут уже месяц. Кроме того, глава государства добавил, что осенью Украина получит две системы «Patriot» из Германии. Об этом сообщил глава Запорожской областной военной администрации (ОВА) Иван Федоров в своем Telegram-канале. По состоянию на 2:10 стало известно, что в результате российской атаки на город пострадали два человека.
В ночь на воскресенье, 28 сентября 2025 года, российские оккупационные войска обстреляли Запорожье. По городу было нанесено не менее четырех ударов, один из которых попал в частный дом. «В настоящее время за медицинской помощью обратились двое мужчин – 21 и 32 лет. Врачи оказывают помощь», – сообщил он. Кроме того, оккупанты нанесли удар по автозаправочной станции (АЗС). Ее оборудованию был нанесен ущерб. Федоров также продемонстрировал кадры последствий российской атаки.
Ситуация на Запорожской атомной электростанции продолжает привлекать внимание международного сообщества. Правительство Украины и международные организации призывают принять меры для обеспечения безопасности станции.