Yeni musiqi albomları və yol qəzaları arasındakı əlaqə - Harvard araşdırması
ABŞ-da aparılan yeni bir tədqiqat, populyar musiqi albomlarının buraxılması ilə yol-nəqli hadisələrinin artması arasında maraqlı bir əlaqəni ortaya qoyub. 2022-ci ilin statistik məlumatlarına görə, ölkədə baş verən yol qəzalarının 8%-i sürücülərin diqqətinin yayınması nəticəsində baş vermişdir. Bu diqqətsizlik adətən mobil telefon zəngləri və ya mesajlaşma ilə əlaqələndirilsə də, yeni araşdırma musiqi dinləmənin də bu mənfi təsirə səbəb ola biləcəyi hipotezini irəli sürür.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Harvard Universitetindən olan tədqiqatçılar, sürücülərin diqqətinin yayındırılmasının digər səbəblərini araşdırmaq məqsədilə bu mövzuya yönəliblər. Onlar 2017-2022-ci illər arasında ən çox dinlənilən 10 albomu müəyyən edərək, bu albomların buraxılış tarixlərindən əvvəlki və sonrakı 10 gün ərzində baş verən ölümcül yol qəzalarının sayını müqayisə ediblər. Tədqiqatda Teylor Svift, Dreyk, Bed Banni, Kendrik Lamar, Harri Stayes, K. West və 21 Savage kimi sənətçilərin albomları nəzərdən keçirilib və məlumatların dəqiqliyini artırmaq üçün həftənin müxtəlif günləri, bayramlar və digər potensial təsir amilləri də nəzərə alınıb.
Araşdırmanın nəticələri göstərir ki, yeni albomların buraxıldığı günlərdə musiqi axın xidmətlərində dinlənmə sayı orta hesabla 43% artmışdır. Eyni dövrdə, ölümcül yol qəzalarının sayında isə 15,1% artım müşahidə olunmuşdur. Bu artım xüsusilə 40 yaşdan aşağı kişilər, ağ və ya Asiya mənşəli şəxslər arasında daha çox müşahidə edilmişdir. Təsirin daha güclü olduğu hallara tək sürücülər (sərnişinsiz), sərxoş olmayan sürücülər, aydın hava şəraiti və CarPlay ilə təchiz olunmuş avtomobillər daxildir. Tədqiqat müəllifləri, xüsusilə tək, sərxoş olmayan və aydın hava şəraitində yeni albom dinləyən sürücülərin risk altında ola biləcəyini qeyd edirlər.
Müəlliflər, albomların buraxılmasının qəzaların artmasına səbəb olduğu barədə yalnız ehtiyatlı fərziyyələr irəli sürürlər, çünki sürücülərin diqqətinin yayındırılmasının digər mexanizmləri barədə hələ də müşahidə olunan faktlar yoxdur. Bu səbəbdən, əldə edilən nəticələr empirik xarakter daşısa da, olduqca maraqlı hesab olunur.

Новое исследование, проведенное в США, выявило интересную связь между выпуском популярных музыкальных альбомов и увеличением числа дорожно-транспортных происшествий. По статистическим данным за 2022 год, 8% дорожных аварий в стране произошли из-за отвлечения внимания водителей. Хотя это отвлечение обычно связывают с телефонными звонками или обменом сообщениями, новое исследование выдвигает гипотезу о том, что прослушивание музыки также может способствовать этому негативному эффекту.
Редакция сообщает со ссылкой на источник, что исследователи из Гарвардского университета обратились к этой теме с целью изучения других причин отвлечения внимания водителей. Они определили 10 самых прослушиваемых альбомов за период с 2017 по 2022 год и сравнили количество смертельных ДТП за 10 дней до и после дат выпуска этих альбомов. В исследовании были рассмотрены альбомы таких исполнителей, как Тейлор Свифт, Дрейк, Bad Bunny, Кендрик Ламар, Гарри Стайлс, К. Уэст и 21 Savage, а также учтены различные дни недели, праздники и другие потенциальные факторы влияния для повышения точности данных.
Результаты исследования показывают, что в дни выпуска новых альбомов количество прослушиваний на музыкальных стриминговых сервисах увеличивалось в среднем на 43%. В тот же период наблюдался рост числа смертельных ДТП на 15,1%. Этот рост был особенно заметен среди мужчин моложе 40 лет, а также среди лиц белой или азиатской национальности. Случаи, когда влияние было более сильным, включают одиночных водителей (без пассажиров), нетрезвых водителей, ясную погоду и автомобили, оснащенные CarPlay. Авторы исследования отмечают, что водители, слушающие новые альбомы в одиночку, в нетрезвом состоянии и при ясной погоде, могут находиться в группе риска.
Авторы выдвигают лишь осторожные предположения о том, что выпуск альбомов способствует увеличению числа аварий, поскольку наблюдаемые факты о других механизмах отвлечения внимания водителей еще не изучены. Поэтому, хотя полученные результаты носят эмпирический характер, они считаются весьма интересными.