Yeni Klinikanın daha bir UĞURU – Əliyevalar mərkəzlərin açılışında
Noyabrın 19-da Yeni Klinikada Yeni Robotik Reabilitasiya və Sümük İliyi Transplantasiyası mərkəzlərinin açılış mərasimi olub.
Redaksiyaxəbər verir ki, mərasimdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva və Alena Əliyeva iştirak ediblər.
Əvvəlcə Yeni Robotik Reabilitasiya Mərkəzi ilə tanışlıq keçirilib. Bildirilib ki, 3 min 600 kvadratmetr ərazidə yerləşən Yeni Robotik Reabilitasiya Mərkəzi Azərbaycanın reabilitasiya sahəsində texnoloji inqilab yaradan ilk mərkəzlərindən biridir.
Əsas məqsəd pasiyentlərin funksional müstəqilliyini bərpa etmək, həyat keyfiyyətini yüksəltmək və hərəkət imkanlarını maksimum səviyyəyə çatdırmaq, həmçinin ölkəmizdə əlillik səviyyəsini minimuma endirməkdir. Mərkəz həm ambulator, həm də stasionar müalicə xidmətləri təqdim edir.
Müəssisədə ümumilikdə 3 həkim-fizioterapevt, 1 həkim-travmatoloq, 4 həkim-nevroloq, 4 təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardım üzrə həkim, 9 müalicəvi bədən tərbiyəsi (MBT) təlimatçısı, 32 fizioterapevt-reabilitoloq, 17 tibb bacısı/qardaşı, 2 masaj üzrə tibb bacısı/qardaşı və 20 kiçik tibb işçisi fəaliyyət göstərir.
Mərkəzin Neyrotravma şöbəsində kəllə-beyin və onurğa-beyin travmaları, eləcə də ölkənin müxtəlif tibb müəssisələrindən reanimasiyadan sonra reabilitasiyaya ehtiyacı olan vətəndaşların stasionar müalicəsinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Bundan əlavə, mərkəzdə bir sıra sahələr üzrə robotik və klassik reabilitasiya xidmətləri təqdim olunur. Nevrologiya istiqamətində insult, beyin və onurğa beyni zədələnmələri, həmçinin sinir sistemi xəstəliklərindən sonra bərpa prosesi aparılacaq.
Ortopedik reabilitasiya çərçivəsində travmalardan və ortopedik əməliyyatlardan sonra hərəkətin bərpası təmin ediləcək.
Pediatrik və neonatoloji reabilitasiya uşaqlarda hərəkət, inkişaf və koordinasiya pozuntularının erkən korreksiyasına yönəlib. İdmanda reabilitasiya xidməti idman zədələrindən sonra funksional hazırlığın və performansın bərpasını hədəfləyir.
Əl reabilitasiyası sahəsində əl cərrahiyyəsi və yuxarı ətrafların motor funksiyalarının inkişafı, eləcə də incə hərəkətlərin bərpası həyata keçiriləcək. Kardiopulmonar reabilitasiya ürək-damar və tənəffüs sistemi xəstəliklərindən sonra fiziki dözümlülüyün artırılmasına xidmət edir. Geriatrik reabilitasiya isə yaşlı pasiyentlərdə hərəkət imkanlarının genişləndirilməsi və həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasına yönəlib.
Onkoloji reabilitasiya onkoloji müalicələrdən sonra fiziki və psixoloji adaptasiyanın təmin edilməsini əhatə edir. Bundan əlavə, ginekoloji və androloji reabilitasiya kiçik çanaq disfunksiyalarında, kiçik çanaq əzələlərinin funksional bərpası, gücünün və elastikliyinin artırılması məqsədilə tətbiq olunan hədəfli fizioterapevtik yanaşma ilə həyata keçiriləcək. Onurğa sağlamlığı xidmətləri onurğa sütunu problemlərinin qarşısının alınmasına və müalicəsinə istiqamətlənib.
Reanimasiya və intensiv terapiyada reabilitasiya ağır vəziyyətdən çıxmış pasiyentlərin erkən mərhələdə bərpasını təmin edir və hədəf Azərbaycandakı böyük dövlət xəstəxanalarında reanimasiya şəraitində reabilitasiya xidmətlərinin gücləndirilməsidir.
Yeni Robotik Reabilitasiya Mərkəzi dünyada həm robotik, həm də klassik reabilitasiya sahəsində lider mövqeyini möhkəmləndirməyi, elmi və texnoloji yenilikləri reabilitasiya proseslərinə inteqrasiya edərək Azərbaycanı innovativ reabilitasiya mərkəzinə çevirməyi hədəfləyir. Həmin istiqamətdə beynəlxalq akkreditasiyalar üçün rəsmi danışıqlara artıq başlanılıb.
Mərkəzin üstünlüklərinə dünya səviyyəli robotik lokomasiya və yuxarı ətraf reabilitasiya sistemləri, 3D hərəkət analizi, balans və koordinasiya ölçmə texnologiyaları, süni intellekt əsaslı qiymətləndirmə və fərdiləşdirilmiş reabilitasiya alqoritmləri, fizioterapevtlər, reabilitoloqlar, neyroloqlar, ortopedlər, psixoloqlar və ergoterapevtlərdən ibarət multidissiplinar komanda, eləcə də beynəlxalq təlim, sertifikasiya və elmi əməkdaşlıq imkanları daxildir. Bütün bu xüsusiyyətləri ilə mərkəz Azərbaycanın reabilitasiya sahəsində texnoloji inqilab yaradan, həm ambulator, həm də stasionar müalicə xidmətləri təqdim edən qabaqcıl bir qurum kimi fəaliyyətə başlayır.
Yeni Robotik Reabilitasiya Mərkəzinin noyabrın 20-dən etibarən fəaliyyətə başlayacağı diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra Sümük İliyi Transplantasiyası Mərkəzinə baxış keçirilib. Qeyd olunub ki, mərkəz müasir tələblərə cavab verən yüksək ixtisaslaşmış tibbi mərkəz kimi formalaşdırılıb. Şöbə hemato-onkoloji xəstəliklərin müalicəsində ən son elmi nailiyyətləri tətbiq edən, geniş təcrübəyə malik multidisiplinar komanda tərəfindən idarə olunması planlaşdırılır.
Tibbi xidmətlər çərçivəsində qeyd olunan diaqnozlarla müalicə alan pasiyentlər üçün həm allogen, həm də autogen sümük iliyi transplantasiyasının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Mərkəz 22 çarpayılıq şöbə ilə böyüklər və uşaqlar üçün fəaliyyət göstərəcək. Həm autogen, həm də allogen sümük iliyi transplantasiyası beynəlxalq protokollara uyğun şəkildə həyata keçiriləcək. Leykoz, talassemiya, aplastik anemiya, limfoma və mieloma kimi xəstəliklərdən əziyyət çəkən pasiyentlər üçün bu mərkəz yüksək səviyyəli, inteqrasiya olunmuş müalicə şəraiti yaradacaq və xaricə bağlılığı əhəmiyyətli dərəcədə azaldacaq.
Transplantasiya blokları müasir sterilizasiya standartlarına cavab verən HEPA filtrasiyalı hava axını, tam izolyasiya rejimi və yüksəksəviyyəli infeksion nəzarət sistemi ilə təchiz edilib.
Mərkəzin əsas məqsədi pasiyentlərə təhlükəsiz, effektiv və yüksək keyfiyyətli müalicə təqdim etmək, elmi yenilikləri praktikaya gətirmək və ölkədə sümük iliyi transplantasiyası xidmətlərinin əlçatanlığını artırmaqdır.
Yeni yaradılmış mərkəz ilə tibb müəssisəsi hemato-onkoloji xəstəliklərin müalicəsində daha geniş imkanlar yaradacaq və müasir tibb standartlarının tətbiqində nümunəvi səhiyyə ocağı kimi fəaliyyət göstərməyə davam edəcək.

19 ноября в Новой Клинике состоялась церемония открытия новых Центров роботизированной реабилитации и трансплантации костного мозга.
Редакция сообщает, что в церемонии приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, руководитель Бакинского Медиа Центра Арзу Алиева и Алена Алиева.
Сначала состоялось ознакомление с Новым Центром роботизированной реабилитации. Было отмечено, что Новый Центр роботизированной реабилитации, расположенный на площади 3600 квадратных метров, является одним из первых центров в Азербайджане, совершивших технологическую революцию в области реабилитации.
Основная цель – восстановление функциональной независимости пациентов, повышение качества жизни и максимизация двигательных возможностей, а также минимизация уровня инвалидности в нашей стране. Центр предоставляет как амбулаторные, так и стационарные услуги лечения.
В учреждении работают в общей сложности 3 врача-физиотерапевта, 1 врач-травматолог, 4 врача-невролога, 4 врача скорой и неотложной медицинской помощи, 9 инструкторов лечебной физкультуры (ЛФК), 32 физиотерапевта-реабилитолога, 17 медицинских сестер/братьев, 2 медицинских сестры/брата по массажу и 20 младших медицинских работников.
В отделении нейротравмы Центра предусмотрено стационарное лечение граждан с черепно-мозговыми и спинномозговыми травмами, а также тех, кто нуждается в реабилитации после реанимации из различных медицинских учреждений страны.
Кроме того, центр предоставляет роботизированные и классические реабилитационные услуги по ряду направлений. В области неврологии будет проводиться процесс восстановления после инсульта, повреждений головного и спинного мозга, а также заболеваний нервной системы.
В рамках ортопедической реабилитации будет обеспечено восстановление движений после травм и ортопедических операций.
Педиатрическая и неонатологическая реабилитация направлена на раннюю коррекцию нарушений движения, развития и координации у детей. Услуга спортивной реабилитации нацелена на восстановление функциональной подготовки и производительности после спортивных травм.
В области реабилитации рук будет осуществляться хирургия кисти и развитие моторных функций верхних конечностей, а также восстановление мелкой моторики. Кардиопульмональная реабилитация служит для повышения физической выносливости после заболеваний сердечно-сосудистой и дыхательной систем. Гериатрическая реабилитация направлена на расширение двигательных возможностей и улучшение качества жизни у пожилых пациентов.
Онкологическая реабилитация включает обеспечение физической и психологической адаптации после онкологического лечения. Кроме того, гинекологическая и андрологическая реабилитация будет осуществляться с помощью целенаправленного физиотерапевтического подхода, применяемого при дисфункциях малого таза, для функционального восстановления, увеличения силы и эластичности мышц малого таза. Услуги по здоровью позвоночника направлены на профилактику и лечение проблем с позвоночником.
Реабилитация в реанимации и интенсивной терапии обеспечивает раннее восстановление пациентов, вышедших из тяжелого состояния, и целью является усиление реабилитационных услуг в условиях реанимации в крупных государственных больницах Азербайджана.
Новый Центр роботизированной реабилитации стремится укрепить свои лидирующие позиции в мире как в области роботизированной, так и классической реабилитации, интегрируя научные и технологические инновации в реабилитационные процессы, превращая Азербайджан в инновационный реабилитационный центр. В этом направлении уже начаты официальные переговоры по международной аккредитации.
Преимущества Центра включают роботизированные системы локомоции и реабилитации верхних конечностей мирового уровня, технологии 3D-анализа движений, измерения баланса и координации, оценку на основе искусственного интеллекта и персонализированные реабилитационные алгоритмы, мультидисциплинарную команду, состоящую из физиотерапевтов, реабилитологов, неврологов, ортопедов, психологов и эрготерапевтов, а также возможности для международного обучения, сертификации и научного сотрудничества. Со всеми этими характеристиками центр начинает свою деятельность как передовое учреждение, совершающее технологическую революцию в области реабилитации в Азербайджане, предоставляющее как амбулаторные, так и стационарные услуги лечения.
Было отмечено, что Новый Центр роботизированной реабилитации начнет свою деятельность с 20 ноября.
Затем был проведен осмотр Центра трансплантации костного мозга. Было отмечено, что центр сформирован как высокоспециализированный медицинский центр, отвечающий современным требованиям. Отделение планируется управляться мультидисциплинарной командой с большим опытом, применяющей новейшие научные достижения в лечении гематоонкологических заболеваний.
В рамках медицинских услуг предусмотрено проведение как аллогенной, так и аутогенной трансплантации костного мозга для пациентов, получающих лечение с указанными диагнозами.
Центр будет функционировать для взрослых и детей с отделением на 22 койки. Как аутогенная, так и аллогенная трансплантация костного мозга будет проводиться в соответствии с международными протоколами. Для пациентов, страдающих такими заболеваниями, как лейкоз, талассемия, апластическая анемия, лимфома и миелома, этот центр создаст высокоуровневые, интегрированные условия лечения и значительно уменьшит зависимость от зарубежных клиник.
Блоки трансплантации оснащены воздушным потоком с HEPA-фильтрацией, соответствующим современным стандартам стерилизации, полным режимом изоляции и высокоуровневой системой инфекционного контроля.
Основная цель Центра – предоставление пациентам безопасного, эффективного и высококачественного лечения, внедрение научных инноваций в практику и повышение доступности услуг по трансплантации костного мозга в стране.
С вновь созданным центром медицинское учреждение создаст более широкие возможности в лечении гематоонкологических заболеваний и продолжит функционировать как образцовое учреждение здравоохранения в применении современных медицинских стандартов.