Yaponiyanın müdafiə planı və ABŞ-ın silah dəstəyi açıqlandı
Yaponiyanın baş naziri ölkəsinin müdafiə gücünü artırmaqda və Asiya-Sakit okean regionunun sülhü ilə sabitliyinə daha çox töhfə verməkdə qərarlı olduqlarını bəyan edib.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp, Yaponiyanın əvvəllər aldığı F-35 döyüş təyyarələrində istifadə ediləcək ilk raket partiyasının göndərilməsinə icazə verdiyini açıqlayıb. Tramp bu qərarın Tokio ilə Vaşinqton arasındakı hərbi əməkdaşlığın güclənməsinə xidmət etdiyini bildirib.
Yapon hökuməti son illər regionda artan təhlükəsizlik riskləri fonunda müdafiə büdcəsini rekord səviyyəyə qaldırıb. Yeni F-35 və raket proqramı Tokioya həm müdafiə, həm də texnoloji baxımdan əlavə üstünlüklər qazandıracaq.

Объявлены план обороны Японии и поддержка США оружием
Премьер-министр Японии заявил о решимости своей страны наращивать оборонную мощь и вносить больший вклад в мир и стабильность Азиатско-Тихоокеанского региона.
Редакция сообщает, что президент США Дональд Трамп объявил о разрешении на отправку первой партии ракет, которые будут использоваться в ранее приобретенных Японией истребителях F-35. Трамп заявил, что это решение служит укреплению военного сотрудничества между Токио и Вашингтоном.
В последние годы правительство Японии на фоне растущих рисков безопасности в регионе подняло оборонный бюджет до рекордного уровня. Новая программа F-35 и ракет обеспечит Токио дополнительные преимущества как в оборонном, так и в технологическом плане.