Yalançı ANCA ATƏT-in Minsk Qrupunun ləğvini pislədi, Bakını ittiham etdi
ABŞ-dakı Erməni Milli Komitəsi (ANCA) ATƏT-in Minsk Qrupunun ləğvini kəskin şəkildə pisləyərək, bu addımın Cənubi Qafqazda ədalətli və davamlı sülhün təmin olunması üçün çoxşaxəli diplomatik səylərə zərbə vurduğunu bildirib. Təşkilatın icraçı direktoru Aram Hamparyan bəyan edib ki, qərar Azərbaycanın “təzyiq və güc yolu ilə birtərəfli razılaşmanı irəli aparmaq” cəhdi kimi qiymətləndirilməlidir.
Redaksiya ANCA-ya istinadla xəbər verir ki, bəyanatda Bakı “etnik təmizləmə”, “erməni əsirlərin qeyri-qanuni saxlanılması və işgəncəsi”, eləcə də “Ermənistana məxsus ərazilərin işğalı”nda ittiham edilib. Komitə ABŞ rəhbərliyini Cənubi Qafqazda sülhün ədalət və hesabatlılıq əsasında təmin olunması üçün fəal rol oynamağa çağırıb.
ANCA həmçinin FREEDOM Support Act qanununun 907-ci bölməsinin tətbiqinə, qlobal sanksiyaların genişləndirilməsinə, Qarabağ ermənilərinin qayıdışına, saxlanılanların azad olunmasına və mədəni irsin qorunmasına dəstək tələb edib.
Təşkilat əlavə edib ki, Minsk Qrupunun olmaması şəraitində çoxşaxəli beynəlxalq vasitəçilik mexanizmlərinin gücləndirilməsi “əvəzolunmaz”dır. Onların fikrincə, yalnız “qərəzsiz və prinsipial beynəlxalq səylər” Cənubi Qafqazda “ədalətli və real sülh”ü təmin edə bilər.
Minsk Qrupu 1992-ci ildə yaradılmış və ABŞ, Fransa və Rusiya tərəfindən həmsədrlik edilmişdi. Onun ləğvi 8 avqustda ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə imzalanmış Ermənistan-Azərbaycan razılaşmasından sonra elan olunub. ANCA bu paketi kəskin şəkildə tənqid edərək, “ədalətsiz, Ermənistanın suverenliyini zəiflədən və Azərbaycanın aqressiyasını mükafatlandıran” bir saziş adlandırıb.

Лживая ANCA осудила роспуск Минской группы ОБСЕ, обвинила Баку
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) резко осудил роспуск Минской группы ОБСЕ, заявив, что этот шаг наносит удар по многосторонним дипломатическим усилиям по обеспечению справедливого и прочного мира на Южном Кавказе. Исполнительный директор организации Арам Ампарян заявил, что это решение следует расценивать как попытку Азербайджана «продвинуть одностороннее соглашение путем давления и силы».
Редакция со ссылкой на ANCA сообщает, что в заявлении Баку обвиняется в «этнических чистках», «незаконном содержании и пытках армянских пленных», а также в «оккупации территорий, принадлежащих Армении». Комитет призвал руководство США играть активную роль в обеспечении мира на Южном Кавказе на основе справедливости и подотчетности.
ANCA также потребовала поддержки применения раздела 907 Закона о поддержке свободы (FREEDOM Support Act), расширения глобальных санкций, возвращения армян Карабаха, освобождения задержанных и защиты культурного наследия.
Организация добавила, что в условиях отсутствия Минской группы усиление многосторонних международных посреднических механизмов «незаменимо». По их мнению, только «беспристрастные и принципиальные международные усилия» могут обеспечить «справедливый и реальный мир» на Южном Кавказе.
Минская группа была создана в 1992 году и сопредседательствовала США, Франция и Россия. О ее роспуске было объявлено после подписания армяно-азербайджанского соглашения при посредничестве США 8 августа. ANCA резко раскритиковала этот пакет, назвав его «несправедливым, ослабляющим суверенитет Армении и вознаграждающим агрессию Азербайджана».