Yalançı ANCA ATƏT-in Minsk Qrupunun ləğvini pislədi, Bakını ittiham etdi
ABŞ-dakı Erməni Milli Komitəsi (ANCA) ATƏT-in Minsk Qrupunun ləğvini kəskin şəkildə pisləyərək, bu addımın Cənubi Qafqazda ədalətli və davamlı sülhün təmin olunması üçün çoxşaxəli diplomatik səylərə zərbə vurduğunu bildirib. Təşkilatın icraçı direktoru Aram Hamparyan bəyan edib ki, qərar Azərbaycanın “təzyiq və güc yolu ilə birtərəfli razılaşmanı irəli aparmaq” cəhdi kimi qiymətləndirilməlidir.
Redaksiya ANCA-ya istinadla xəbər verir ki, bəyanatda Bakı “etnik təmizləmə”, “erməni əsirlərin qeyri-qanuni saxlanılması və işgəncəsi”, eləcə də “Ermənistana məxsus ərazilərin işğalı”nda ittiham edilib. Komitə ABŞ rəhbərliyini Cənubi Qafqazda sülhün ədalət və hesabatlılıq əsasında təmin olunması üçün fəal rol oynamağa çağırıb.
ANCA həmçinin FREEDOM Support Act qanununun 907-ci bölməsinin tətbiqinə, qlobal sanksiyaların genişləndirilməsinə, Qarabağ ermənilərinin qayıdışına, saxlanılanların azad olunmasına və mədəni irsin qorunmasına dəstək tələb edib.
Təşkilat əlavə edib ki, Minsk Qrupunun olmaması şəraitində çoxşaxəli beynəlxalq vasitəçilik mexanizmlərinin gücləndirilməsi “əvəzolunmaz”dır. Onların fikrincə, yalnız “qərəzsiz və prinsipial beynəlxalq səylər” Cənubi Qafqazda “ədalətli və real sülh”ü təmin edə bilər.
Minsk Qrupu 1992-ci ildə yaradılmış və ABŞ, Fransa və Rusiya tərəfindən həmsədrlik edilmişdi. Onun ləğvi 8 avqustda ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə imzalanmış Ermənistan-Azərbaycan razılaşmasından sonra elan olunub. ANCA bu paketi kəskin şəkildə tənqid edərək, “ədalətsiz, Ermənistanın suverenliyini zəiflədən və Azərbaycanın aqressiyasını mükafatlandıran” bir saziş adlandırıb.

Deceptive ANCA Condemned the Dissolution of the OSCE Minsk Group, Accused Baku
The Armenian National Committee of America (ANCA) sharply condemned the dissolution of the OSCE Minsk Group, stating that this step dealt a blow to multifaceted diplomatic efforts to ensure a just and lasting peace in the South Caucasus. The organization's executive director, Aram Hamparian, stated that the decision should be seen as Azerbaijan's attempt to “advance a unilateral agreement through pressure and force.”
The editorial office, citing ANCA, reports that the statement accused Baku of “ethnic cleansing,” “illegal detention and torture of Armenian prisoners,” as well as “occupation of territories belonging to Armenia.” The Committee called on the US leadership to play an active role in ensuring peace in the South Caucasus based on justice and accountability.
ANCA also demanded support for the application of Section 907 of the FREEDOM Support Act, the expansion of global sanctions, the return of Karabakh Armenians, the release of detainees, and the protection of cultural heritage.
The organization added that in the absence of the Minsk Group, strengthening multifaceted international mediation mechanisms is “indispensable.” In their opinion, only “impartial and principled international efforts” can ensure “a just and real peace” in the South Caucasus.
The Minsk Group was established in 1992 and co-chaired by the US, France, and Russia. Its dissolution was announced after the Armenia-Azerbaijan agreement, mediated by the US, was signed on August 8. ANCA sharply criticized this package, calling it an agreement that is “unjust, undermines Armenia's sovereignty, and rewards Azerbaijan's aggression.”