Macarıstanın baş naziri Viktor Orban Macarıstan parlamentindəki deputat mandatından istefa verdiyini elan edib. Lakin o, müxalifətə keçən Fidesz partiyasının lideri olaraq qalmaq niyyətindədir.
Redaksiya xəbər verir ki, Viktor Orban video mesajında bu qərarını belə izah edib: "Fidesz-KDNP siyahısının lideri kimi aldığım mandat əslində Fidesz üçün parlament mandatıdır, buna görə də onu geri qaytarmaq qərarına gəldim. Hazırda mənə parlamentdə deyil, milli düşərgənin yenidən təşkilində ehtiyac var."
Siyasətçi vurğulayıb ki, o, icmaya demək olar ki, dörd onillik rəhbərlik edib və bu müddət ərzində partiya seçkilərdə həm uğurlar, həm də uğursuzluqlar, həm qələbələr, həm də geriləmələr görüb. Orban qeyd edib ki, "bir şey dəyişməyib: bu düşərgə (Fidesz-KDNP – Red.) Macarıstanda həmişə ən birləşmiş və sıx siyasi icma olaraq qalıb."
Macarıstanda aprelin 12-də parlament seçkiləri keçirilib, burada Peter Maqyarın rəhbərlik etdiyi Avropapərəst "Tisza" partiyası qalib gəlib. O, həmçinin ölkənin baş naziri rolu üçün əsas namizəd olub.

Hungarian Prime Minister Viktor Orban announced his resignation from his parliamentary mandate in the Hungarian parliament. However, he intends to remain the leader of the Fidesz party, which has moved into opposition.
The editorial office reports that Viktor Orban explained his decision in a video message: "The mandate I received as the leader of the Fidesz-KDNP list is essentially a parliamentary mandate for Fidesz, so I decided to return it. Currently, I am needed not in parliament, but in the reorganization of the national camp."
The politician emphasized that he has led the community for almost four decades, during which time the party has seen both successes and failures, victories and setbacks in elections. Orban noted that "one thing has not changed: this camp (Fidesz-KDNP – Ed.) has always remained the most united and cohesive political community in Hungary."
Parliamentary elections were held in Hungary on April 12, where the pro-European "Tisza" party, led by Peter Maqyar, won. He was also the main candidate for the role of the country's prime minister.