Macarıstanın baş naziri Viktor Orban Macarıstan parlamentindəki deputat mandatından istefa verdiyini elan edib. Lakin o, müxalifətə keçən Fidesz partiyasının lideri olaraq qalmaq niyyətindədir.
Redaksiya xəbər verir ki, Viktor Orban video mesajında bu qərarını belə izah edib: "Fidesz-KDNP siyahısının lideri kimi aldığım mandat əslində Fidesz üçün parlament mandatıdır, buna görə də onu geri qaytarmaq qərarına gəldim. Hazırda mənə parlamentdə deyil, milli düşərgənin yenidən təşkilində ehtiyac var."
Siyasətçi vurğulayıb ki, o, icmaya demək olar ki, dörd onillik rəhbərlik edib və bu müddət ərzində partiya seçkilərdə həm uğurlar, həm də uğursuzluqlar, həm qələbələr, həm də geriləmələr görüb. Orban qeyd edib ki, "bir şey dəyişməyib: bu düşərgə (Fidesz-KDNP – Red.) Macarıstanda həmişə ən birləşmiş və sıx siyasi icma olaraq qalıb."
Macarıstanda aprelin 12-də parlament seçkiləri keçirilib, burada Peter Maqyarın rəhbərlik etdiyi Avropapərəst "Tisza" partiyası qalib gəlib. O, həmçinin ölkənin baş naziri rolu üçün əsas namizəd olub.

Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан объявил о своей отставке с поста депутата венгерского парламента. Однако он намерен остаться лидером партии Fidesz, перешедшей в оппозицию.
Редакция сообщает, что Виктор Орбан объяснил свое решение в видеообращении следующим образом: "Мандат, который я получил как лидер списка Fidesz-KDNP, на самом деле является парламентским мандатом для Fidesz, поэтому я решил вернуть его. В настоящее время я нужен не в парламенте, а для реорганизации национального лагеря."
Политик подчеркнул, что он руководил сообществом почти четыре десятилетия, и за это время партия видела на выборах как успехи, так и неудачи, как победы, так и отступления. Орбан отметил, что "одно не изменилось: этот лагерь (Fidesz-KDNP – Ред.) всегда оставался самым сплоченным и тесным политическим сообществом в Венгрии."
В Венгрии 12 апреля прошли парламентские выборы, на которых победила проевропейская партия "Tisza" под руководством Петера Мадьяра. Он также был главным кандидатом на пост премьер-министра страны.