Venezuela hava məkanının tam bağlanması regional təhlükəsizlik vəziyyətini gərginləşdirir
ABŞ prezidenti Donald Trampın Venezuelasının hava məkanının tam bağlandığını bəyan etməsi bölgədə aviasiya hərəkətliliyini əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşdırıb və tərəflər arasında gərginliyi artırıb. Tramp aviaşirkətlərə, pilotlara və digər uçuş iştirakçılarına müraciət edərək hava məkanının istisnasız şəkildə bağlandığını elan edib.
Redaksiya Washington Post istinadla xəbər verir ki, ABŞ prezidentinin açıqlamasından dərhal sonra ABŞ hərbi hava qüvvələri Venezuela yaxınlığındakı beynəlxalq hava məkanında intensiv patrul uçuşlarına başlayıb. Trampın “Venezuela üzərində və ətrafında hava sahəsi tamamilə bağlanmışdır” ifadəsi aviaşirkətlərə ciddi xəbərdarlıq kimi qiymətləndirilir.
Venesuela hökuməti isə ABŞ-ın bu addımının birtərəfli qərar olduğunu bildirərək, Vaşinqtonun venezuelalıların repatriasiyası çərçivəsində həftəlik həyata keçirilən miqrant uçuşlarını da dayandırdığını açıqlayıb. Prezident Nikolas Maduro bu qərarın ölkə üçün humanitar və logistik çətinliklər yaratdığını qeyd edib.
Rəsmi Karakas hava məkanının bağlanması ilə bağlı vəziyyətin regionda sabitliyə mənfi təsir göstərə biləcəyini vurğulayır və ABŞ-ın addımını beynəlxalq aviasiya təcrübələrinə zidd hesab edir. ABŞ tərəfinin mövqeyinin sərtləşməsi bölgedə diplomatik gərginliyi daha da artırır.

U.S. President Donald Trump's declaration of a complete closure of Venezuela's airspace has significantly restricted aviation movement in the region and escalated tensions between the parties. Trump announced the unconditional closure of the airspace to airlines, pilots, and other flight participants.
The editorial, citing The Washington Post, reports that immediately after the U.S. president's statement, the U.S. Air Force began intensive patrol flights in the international airspace near Venezuela. Trump's statement, "The airspace over and around Venezuela is completely closed," is considered a serious warning to airlines.
The Venezuelan government, however, stated that this U.S. move is a unilateral decision and announced that Washington has also halted the weekly migrant flights conducted as part of the repatriation of Venezuelans. President Nicolas Maduro noted that this decision creates humanitarian and logistical difficulties for the country.
Official Caracas emphasizes that the situation regarding the closure of airspace could negatively impact regional stability and considers the U.S. move to be contrary to international aviation practices. The hardening of the U.S. side's position further increases diplomatic tension in the region.