Venezuela hava məkanının tam bağlanması regional təhlükəsizlik vəziyyətini gərginləşdirir
ABŞ prezidenti Donald Trampın Venezuelasının hava məkanının tam bağlandığını bəyan etməsi bölgədə aviasiya hərəkətliliyini əhəmiyyətli dərəcədə məhdudlaşdırıb və tərəflər arasında gərginliyi artırıb. Tramp aviaşirkətlərə, pilotlara və digər uçuş iştirakçılarına müraciət edərək hava məkanının istisnasız şəkildə bağlandığını elan edib.
Redaksiya Washington Post istinadla xəbər verir ki, ABŞ prezidentinin açıqlamasından dərhal sonra ABŞ hərbi hava qüvvələri Venezuela yaxınlığındakı beynəlxalq hava məkanında intensiv patrul uçuşlarına başlayıb. Trampın “Venezuela üzərində və ətrafında hava sahəsi tamamilə bağlanmışdır” ifadəsi aviaşirkətlərə ciddi xəbərdarlıq kimi qiymətləndirilir.
Venesuela hökuməti isə ABŞ-ın bu addımının birtərəfli qərar olduğunu bildirərək, Vaşinqtonun venezuelalıların repatriasiyası çərçivəsində həftəlik həyata keçirilən miqrant uçuşlarını da dayandırdığını açıqlayıb. Prezident Nikolas Maduro bu qərarın ölkə üçün humanitar və logistik çətinliklər yaratdığını qeyd edib.
Rəsmi Karakas hava məkanının bağlanması ilə bağlı vəziyyətin regionda sabitliyə mənfi təsir göstərə biləcəyini vurğulayır və ABŞ-ın addımını beynəlxalq aviasiya təcrübələrinə zidd hesab edir. ABŞ tərəfinin mövqeyinin sərtləşməsi bölgedə diplomatik gərginliyi daha da artırır.

Полное закрытие воздушного пространства Венесуэлы обостряет ситуацию с региональной безопасностью
Заявление президента США Дональда Трампа о полном закрытии воздушного пространства Венесуэлы значительно ограничило авиационную активность в регионе и усилило напряженность между сторонами. Трамп обратился к авиакомпаниям, пилотам и другим участникам полетов, объявив о безоговорочном закрытии воздушного пространства.
Редакция со ссылкой на Washington Post сообщает, что сразу после заявления президента США ВВС США начали интенсивные патрульные полеты в международном воздушном пространстве вблизи Венесуэлы. Выражение Трампа «воздушное пространство над Венесуэлой и вокруг нее полностью закрыто» расценивается как серьезное предупреждение авиакомпаниям.
Правительство Венесуэлы, в свою очередь, заявило, что этот шаг США является односторонним решением, и объявило, что Вашингтон также приостановил еженедельные рейсы для мигрантов, осуществляемые в рамках репатриации венесуэльцев. Президент Николас Мадуро отметил, что это решение создает гуманитарные и логистические трудности для страны.
Официальный Каракас подчеркивает, что ситуация с закрытием воздушного пространства может негативно сказаться на стабильности в регионе, и считает шаг США противоречащим международной авиационной практике. Ужесточение позиции американской стороны еще больше усиливает дипломатическую напряженность в регионе.