Vaşinqtonda ABŞ Sülh İnstitutunun üzərindəki lövhəyə ABŞ prezidenti Donald Trampın adının əlavə edilməsi Ruanada və Konqo Demokratik Respublikasında nəzərdə tutulan sülh sazişi mərasimindən əvvəl diqqət çəkən addım kimi qiymətləndirilir. Dövlət Departamenti institutun adının dəyişdirilməsini onun “ölkənin tarixində ən böyük razılaşma yaradıcısı” kimi təqdim olunması ilə əsaslandırıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Dövlət Departamenti qurumun adını rəsmi şəkildə “Donald J. Trump Institute of Peace” kimi yenilədiyini bəyan edib və bu qərarın sülh təşəbbüslərinin gücləndirilməsi fonunda verildiyini açıqlayıb. Bu addım ABŞ administrasiyasının Trampın vasitəçilik fəaliyyətinə verdiyi siyasi qiymətin bir göstəricisi hesab olunur.
İlin əvvəlində administrasiya Konqres tərəfindən 1984-cü ildə yaradılmış institutun fəaliyyətini faktiki olaraq dayandırmış, onun maliyyələşməsini ləğv etmiş, idarə heyətinin böyük hissəsini və əməkdaşlarını vəzifədən azad etmişdi. Bu səbəbdən yeni adlandırma həm institusional dəyişikliklərin, həm də xarici siyasət prioritetlərinin yenidən formalaşdırılmasının tərkib hissəsi kimi dəyərləndirilir.
Müşahidəçilər bildirirlər ki, institutun yenidən adlandırılması ABŞ diplomatiyasının sülh proseslərinə yanaşmasının dəyişdiyini göstərir və bu qərar Ruanada və Konqo Demokratik Respublikasında nəzərdə tutulan sülh sazişinin imzalanması ərəfəsində xüsusi siyasi məna daşıyır.

В Вашингтоне изменение таблички над Институтом мира США с добавлением имени президента Дональда Трампа рассматривается как заметный шаг перед церемонией подписания мирного соглашения, запланированной в Руанде и Демократической Республике Конго. Государственный департамент обосновал переименование института его представлением как "создателя крупнейших соглашений в истории страны".
Редакция сообщает, что Государственный департамент официально объявил о переименовании учреждения в "Donald J. Trump Institute of Peace" и пояснил, что это решение было принято на фоне укрепления мирных инициатив. Этот шаг считается показателем политической оценки администрацией США посреднической деятельности Трампа.
В начале года администрация фактически приостановила деятельность института, созданного Конгрессом в 1984 году, отменила его финансирование, освободила от должности большую часть правления и сотрудников. Поэтому новое название оценивается как часть как институциональных изменений, так и переформатирования внешнеполитических приоритетов.
Наблюдатели отмечают, что переименование института свидетельствует об изменении подхода американской дипломатии к мирным процессам, и это решение несет особый политический смысл в преддверии подписания мирного соглашения в Руанде и Демократической Республике Конго.