Vaşinqtonda Milli Qvardiyanın xidmət müddəti uzadıldı, müzakirələr davam edir
Paytaxt Vaşinqtonda Milli Qvardiyanın yerləşdirilməsi ilə bağlı qərar, ölkə daxilində müxtəlif müzakirələrə səbəb olub. Bu addım, federal hökumətin yerli hakimiyyət üzərindəki nəzarətini gücləndirməsi kimi qiymətləndirilir və müxtəlif tərəflərdən tənqidlərə yol açıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Donald Trampın prezidentliyi dövründə, Vaşinqton Polis İdarəsi üzərində federal nəzarət qurulması və paytaxtda patrul xidməti üçün Milli Qvardiyanın yerləşdirilməsi qərarı, "təhlükəli şəkildə hakimiyyəti ələ keçirmək" kimi qiymətləndirilərək tənqid olunmuşdu. ABŞ administrasiyası, 4 oktyabrda Oreqon ştatının Portland şəhərində təxminən 200 Milli Qvardiya əsgərini və 6 oktyabrda Texas ştatından 400-ə yaxın Milli Qvardiya əsgərini Oreqon, İllinoys və digər ştatlarda yerləşdirmək qərarını vermişdi.
Vaşinqton rəhbərliyi, miqrasiya siyasətinə qarşı keçirilən etirazları nəzarət altında saxlamaq üçün iyun ayında Los-Ancelesə və avqust ayında cinayətkarlıqla mübarizə çərçivəsində paytaxt Vaşinqtona Milli Qvardiya əsgərlərini yerləşdirmişdi. CNN-in məsələ ilə bağlı məlumatlı mənbələrə istinadən verdiyi xəbərə görə, Müharibə Naziri Pete Heqset, Milli Qvardiya əsgərlərinin xidmət müddətini uzadıb. Bu qərara əsasən, xidmət müddəti noyabr ayının sonunda başa çatacaq olan birliklərin, 2026-cı ilin fevral ayına qədər paytaxt Vaşinqtonda yerləşdirilməyə davam etməsi gözlənilir.
Ştat rəhbərliyi tərəfindən sözügedən qərarlara qarşı məhkəmə prosesləri başlanılıb və hüquqi proses davam edir. Bu qərarın nəticələri və hüquqi aspektləri yaxın gələcəkdə daha aydın olacaq.

The decision to deploy the National Guard in the capital Washington has sparked various discussions nationwide. This move is seen as strengthening the federal government's control over local authorities and has drawn criticism from different sides.
Redaksiya reports that during Donald Trump's presidency, the establishment of federal control over the Washington Police Department and the decision to deploy the National Guard for patrol service in the capital were criticized as "dangerously seizing power." The U.S. administration had decided to deploy approximately 200 National Guard soldiers in Portland, Oregon, on October 4, and about 400 National Guard soldiers from Texas on October 6, in Oregon, Illinois, and other states.
The Washington leadership had deployed National Guard soldiers to Los Angeles in June to control protests against migration policy, and to the capital Washington in August as part of the fight against crime. According to CNN's report, citing informed sources on the matter, War Minister Pete Heqset has extended the service period of National Guard soldiers. Based on this decision, units whose service period is set to end at the end of November are expected to continue to be deployed in the capital Washington until February 2026.
Lawsuits have been initiated by state leadership against the aforementioned decisions, and the legal process is ongoing. The outcomes and legal aspects of this decision will become clearer in the near future.