Vaşinqtonda Milli Qvardiyanın xidmət müddəti uzadıldı, müzakirələr davam edir
Paytaxt Vaşinqtonda Milli Qvardiyanın yerləşdirilməsi ilə bağlı qərar, ölkə daxilində müxtəlif müzakirələrə səbəb olub. Bu addım, federal hökumətin yerli hakimiyyət üzərindəki nəzarətini gücləndirməsi kimi qiymətləndirilir və müxtəlif tərəflərdən tənqidlərə yol açıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Donald Trampın prezidentliyi dövründə, Vaşinqton Polis İdarəsi üzərində federal nəzarət qurulması və paytaxtda patrul xidməti üçün Milli Qvardiyanın yerləşdirilməsi qərarı, "təhlükəli şəkildə hakimiyyəti ələ keçirmək" kimi qiymətləndirilərək tənqid olunmuşdu. ABŞ administrasiyası, 4 oktyabrda Oreqon ştatının Portland şəhərində təxminən 200 Milli Qvardiya əsgərini və 6 oktyabrda Texas ştatından 400-ə yaxın Milli Qvardiya əsgərini Oreqon, İllinoys və digər ştatlarda yerləşdirmək qərarını vermişdi.
Vaşinqton rəhbərliyi, miqrasiya siyasətinə qarşı keçirilən etirazları nəzarət altında saxlamaq üçün iyun ayında Los-Ancelesə və avqust ayında cinayətkarlıqla mübarizə çərçivəsində paytaxt Vaşinqtona Milli Qvardiya əsgərlərini yerləşdirmişdi. CNN-in məsələ ilə bağlı məlumatlı mənbələrə istinadən verdiyi xəbərə görə, Müharibə Naziri Pete Heqset, Milli Qvardiya əsgərlərinin xidmət müddətini uzadıb. Bu qərara əsasən, xidmət müddəti noyabr ayının sonunda başa çatacaq olan birliklərin, 2026-cı ilin fevral ayına qədər paytaxt Vaşinqtonda yerləşdirilməyə davam etməsi gözlənilir.
Ştat rəhbərliyi tərəfindən sözügedən qərarlara qarşı məhkəmə prosesləri başlanılıb və hüquqi proses davam edir. Bu qərarın nəticələri və hüquqi aspektləri yaxın gələcəkdə daha aydın olacaq.

Решение о размещении Национальной гвардии в столице Вашингтоне вызвало различные дискуссии по всей стране. Этот шаг расценивается как усиление контроля федерального правительства над местными властями и подвергся критике с разных сторон.
Редакция сообщает, что во время президентства Дональда Трампа решение об установлении федерального контроля над Департаментом полиции Вашингтона и размещении Национальной гвардии для патрулирования в столице было раскритиковано как "опасный захват власти". Администрация США приняла решение разместить около 200 солдат Национальной гвардии в Портленде, штат Орегон, 4 октября и около 400 солдат Национальной гвардии из Техаса в Орегоне, Иллинойсе и других штатах 6 октября.
Руководство Вашингтона разместило солдат Национальной гвардии в Лос-Анджелесе в июне для контроля над протестами против миграционной политики, а в августе — в столице Вашингтоне в рамках борьбы с преступностью. По сообщению CNN со ссылкой на информированные источники, министр войны Пит Хегсет продлил срок службы солдат Национальной гвардии. Согласно этому решению, подразделения, срок службы которых истекает в конце ноября, предположительно продолжат дислоцироваться в столице Вашингтоне до февраля 2026 года.
В отношении упомянутых решений руководством штата были начаты судебные процессы, и юридический процесс продолжается. Результаты и правовые аспекты этого решения станут более ясными в ближайшем будущем.