Ursula fon der Leyenin təyyarəsinin fövqəladə enişində kimin əli var?
Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula fon der Leyenin təyyarəsi Bolqarıstanın Plovdiv hava limanında fövqəladə enişə məcbur olub. Bloomberg yazır ki, hadisəyə səbəb GPS siqnalının pozulması olub və Bolqarıstan rəsmiləri bu məsələdə Rusiyanın əli ola biləcəyini istisna etmirlər. Qeyd olunur ki, nasazlıq təyyarənin və hava limanının naviqasiya sistemlərinə təsir göstərib.
Redaksiya xəbər verir ki, Financial Times mənbələri təyyarənin hava limanı üzərində təxminən bir saat dövrə vurduğunu, daha sonra pilotun kağız xəritələrdən istifadə edərək təyyarəni əl ilə endirmək qərarı verdiyini bildiriblər. Ursula fon der Leyen hazırda Şərqi Avropa ölkələrinə səfər edərək yerli hakimiyyətlərlə müdafiə infrastrukturunun yaradılmasını müzakirə edir.
Kremlin mətbuat katibi Dmitri Peskov isə yayılan iddialara münasibət bildirib. O, Rusiyanın GPS sistemində baş verən nasazlığa görə məsuliyyət daşımadığını vurğulayıb və bu ittihamları əsassız adlandırıb.

Чья рука стоит за экстренной посадкой самолета Урсулы фон дер Ляйен?
Самолет президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен был вынужден совершить экстренную посадку в аэропорту Пловдива, Болгария. Bloomberg пишет, что причиной инцидента стало нарушение сигнала GPS, и болгарские официальные лица не исключают причастности России к этому делу. Отмечается, что сбой затронул навигационные системы самолета и аэропорта.
Редакция сообщает, что источники Financial Times заявили, что самолет кружил над аэропортом около часа, после чего пилот принял решение посадить самолет вручную, используя бумажные карты. Урсула фон дер Ляйен в настоящее время посещает страны Восточной Европы, обсуждая с местными властями создание оборонной инфраструктуры.
Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков прокомментировал распространенные заявления. Он подчеркнул, что Россия не несет ответственности за сбой в системе GPS, и назвал эти обвинения необоснованными.