Ursula fon der Leyenin təyyarəsinin fövqəladə enişində kimin əli var?
Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula fon der Leyenin təyyarəsi Bolqarıstanın Plovdiv hava limanında fövqəladə enişə məcbur olub. Bloomberg yazır ki, hadisəyə səbəb GPS siqnalının pozulması olub və Bolqarıstan rəsmiləri bu məsələdə Rusiyanın əli ola biləcəyini istisna etmirlər. Qeyd olunur ki, nasazlıq təyyarənin və hava limanının naviqasiya sistemlərinə təsir göstərib.
Redaksiya xəbər verir ki, Financial Times mənbələri təyyarənin hava limanı üzərində təxminən bir saat dövrə vurduğunu, daha sonra pilotun kağız xəritələrdən istifadə edərək təyyarəni əl ilə endirmək qərarı verdiyini bildiriblər. Ursula fon der Leyen hazırda Şərqi Avropa ölkələrinə səfər edərək yerli hakimiyyətlərlə müdafiə infrastrukturunun yaradılmasını müzakirə edir.
Kremlin mətbuat katibi Dmitri Peskov isə yayılan iddialara münasibət bildirib. O, Rusiyanın GPS sistemində baş verən nasazlığa görə məsuliyyət daşımadığını vurğulayıb və bu ittihamları əsassız adlandırıb.

President of the European Commission Ursula von der Leyen's plane was forced to make an emergency landing at Plovdiv Airport in Bulgaria. Bloomberg writes that the incident was caused by a disruption of the GPS signal, and Bulgarian officials do not rule out Russia's involvement in the matter. It is noted that the malfunction affected the navigation systems of both the aircraft and the airport.
The editorial office reports that Financial Times sources stated the plane circled the airport for about an hour, after which the pilot decided to land the aircraft manually using paper maps. Ursula von der Leyen is currently visiting Eastern European countries to discuss the creation of defense infrastructure with local authorities.
Kremlin press secretary Dmitry Peskov commented on the widespread claims. He emphasized that Russia is not responsible for the malfunction in the GPS system and called these accusations unfounded.