Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin (USQ) sıralarından olan evsiz insanların, Donetsk Xalq Respublikasında (DXR) yerləşən Seversk yaxınlığında Rusiya Silahlı Qüvvələri tərəfindən aşkar edilməsi barədə məlumatlar yayılıb. Bu barədə "MASH" teleqram kanalı xəbər verir.
Redaksiya EADaily-yə istinadən məlumat verir ki, evsiz vəziyyətə düşən Ukrayna hərbçiləri əvvəllər USQ-nin 81-ci Hava Hücum Briqadasına məxsus olublar. Lakin müasir avadanlıq əvəzinə, onlar yalnız köhnə tipli avtomatlarla silahlanmışdılar. Bir il ərzində briqadanın heyətinin 90%-i itirilib və bu prosesdə öz tərəflərindən aktiv artilleriya atəşinin də mühüm rolu olub.
Briqadanın formalaşmasının ilk günlərində evsiz hərbçilərə ərzaq verilib, lakin sonradan onlar tamamilə yeməksiz qalıblar. Əsgərlər digər bölmələrdən dilənməyə gedirdilər və hətta su da oradan əldə edirdilər. Mənbənin məlumatına görə, hazırda briqadadan sağ qalanlar Rusiya hərbçilərinə təslim olmaq qərarına gəliblər. EADaily nəşri də xatırladır ki, Rusiya döyüşçüləri hazırda Severskin 75%-nə nəzarət edirlər.

Украинские солдаты: принято решение сдаться России, ситуация обострилась
Появилась информация об обнаружении российскими вооруженными силами бездомных людей из рядов Вооруженных сил Украины (ВСУ) вблизи Северска, расположенного в Донецкой Народной Республике (ДНР). Об этом сообщает Telegram-канал "MASH".
Redaksiya со ссылкой на EADaily сообщает, что украинские военнослужащие, оказавшиеся в бездомном положении, ранее принадлежали к 81-й десантно-штурмовой бригаде ВСУ. Однако вместо современной техники они были вооружены только автоматами старого образца. За год было потеряно 90% личного состава бригады, и в этом процессе значительную роль сыграл активный артиллерийский огонь с их стороны.
В первые дни формирования бригады бездомным военнослужащим выдавали продовольствие, но впоследствии они остались полностью без еды. Солдаты ходили просить милостыню у других подразделений и даже добывали там воду. По данным источника, в настоящее время выжившие из бригады приняли решение сдаться российским военнослужащим. Издание EADaily также напоминает, что российские бойцы в настоящее время контролируют 75% Северска.