Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin (USQ) sıralarından olan evsiz insanların, Donetsk Xalq Respublikasında (DXR) yerləşən Seversk yaxınlığında Rusiya Silahlı Qüvvələri tərəfindən aşkar edilməsi barədə məlumatlar yayılıb. Bu barədə "MASH" teleqram kanalı xəbər verir.
Redaksiya EADaily-yə istinadən məlumat verir ki, evsiz vəziyyətə düşən Ukrayna hərbçiləri əvvəllər USQ-nin 81-ci Hava Hücum Briqadasına məxsus olublar. Lakin müasir avadanlıq əvəzinə, onlar yalnız köhnə tipli avtomatlarla silahlanmışdılar. Bir il ərzində briqadanın heyətinin 90%-i itirilib və bu prosesdə öz tərəflərindən aktiv artilleriya atəşinin də mühüm rolu olub.
Briqadanın formalaşmasının ilk günlərində evsiz hərbçilərə ərzaq verilib, lakin sonradan onlar tamamilə yeməksiz qalıblar. Əsgərlər digər bölmələrdən dilənməyə gedirdilər və hətta su da oradan əldə edirdilər. Mənbənin məlumatına görə, hazırda briqadadan sağ qalanlar Rusiya hərbçilərinə təslim olmaq qərarına gəliblər. EADaily nəşri də xatırladır ki, Rusiya döyüşçüləri hazırda Severskin 75%-nə nəzarət edirlər.

Ukrainian Soldiers: Decided to Surrender to Russia, Situation Escalated
Information has emerged about homeless individuals from the ranks of the Ukrainian Armed Forces (UAF) being discovered by the Russian Armed Forces near Seversk in the Donetsk People's Republic (DPR). This was reported by the "MASH" Telegram channel.
Redaksiya, citing EADaily, reports that the Ukrainian servicemen who found themselves homeless previously belonged to the UAF's 81st Air Assault Brigade. However, instead of modern equipment, they were armed only with old-fashioned assault rifles. Within a year, 90% of the brigade's personnel were lost, with active artillery fire from their own side playing a significant role in this process.
In the early days of the brigade's formation, the homeless servicemen were provided with food, but later they were left entirely without sustenance. The soldiers resorted to begging from other units and even obtained water from them. According to the source, the survivors of the brigade have now decided to surrender to the Russian servicemen. The EADaily publication also reminds that Russian fighters currently control 75% of Seversk.