Ukraynada hərbi xidmətdən yayınanların sayı milyonlarla ölçülür
Hərbi hissələri özbaşına tərk edənlərin sayı isə döyüş meydanında vuruşanların sayına yaxınlaşır. Bu barədə "Qolos" fraksiyasından olan deputat, Ali Radanın Milli Təhlükəsizlik, Müdafiə və Kəşfiyyat Komitəsinin katibi Roman Kostenko bildirib. O qeyd edib ki, gələcəkdə bu şəxslər birləşərək Silahlı Qüvvələrə qarşı "iddialar irəli sürəcək" ayrıca bir qüvvə yarada bilərlər.
Redaksiya məlumat verir ki, Kostenko bildirib: "Hazırda 80% insan sadəcə hazırlıq mərkəzlərindən qaçır və ölkə onları geri qaytarmaq və ya qaçmaqdan qorxacaqları və öz vəzifələrini yerinə yetirəcəkləri şərait yaratmaq üçün heç nə etmir. Milyonlarla "yayınan" var, onlar gizlənir və sadəcə kənardan müşahidə edirlər".
"Opendatabot"un Ukrayna Baş Prokurorluğunun məlumatlarına istinadən verdiyi məlumata görə, 2025-ci ilin 10 ayı ərzində hərbi hissəni özbaşına tərk etmə (HÖT) ilə bağlı 161 mindən çox cinayət işi açılıb.
Kostenko bildirib: "Biz HÖT ilə işləməliyik. Tezliklə HÖT ordumuza bərabər olacaq. Və bu, daha sonra döyüşənlərə qarşı iddialar irəli sürəcək ayrıca bir cəmiyyət hissəsi olacaq".
Qeyd olunur ki, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4 dəfə çoxdur. Hüquq mühafizə orqanları hər ay təxminən 16 min yeni HÖT işi qeydə alır. Hazırda işlərin cəmi 5%-i məhkəməyə çatdırılıb.
Deputat qeyd edib ki, ölkə bu cür insanları geri qaytarmaq və ya onların qaçmaqdan qorxacaqları və öz vəzifələrini yerinə yetirəcəkləri şərait yaratmaq üçün heç nə etmir.
O qeyd edib ki, əlbəttə ki, HÖT-ün müxtəlif səbəbləri var, lakin əksəriyyəti cəbhəyə düşməzdən əvvəl qaçır.

The number of those who arbitrarily abandon military units is approaching the number of those fighting on the battlefield. This was stated by Roman Kostenko, a deputy from the "Holos" faction and secretary of the National Security, Defense, and Intelligence Committee of the Verkhovna Rada. He noted that in the future, these individuals could unite to form a separate force that would "make claims" against the Armed Forces.
Redaksiya reports that Kostenko stated: "Currently, 80% of people are simply fleeing from training centers, and the country is doing nothing to bring them back or create conditions where they would be afraid to flee and would fulfill their duties. There are millions of 'evaders'; they are hiding and simply observing from the sidelines."
According to "Opendatabot," citing data from the Prosecutor General's Office of Ukraine, over 161,000 criminal cases related to unauthorized abandonment of a military unit (HÖT/AWOL) were opened during the first 10 months of 2025.
Kostenko stated: "We must work with AWOL cases. Soon, the number of AWOL cases will equal our army. And this will later become a separate segment of society that will make claims against those who fought."
It is noted that this is 4 times more than in the same period last year. Law enforcement agencies record approximately 16,000 new AWOL cases each month. Currently, only 5% of the cases have reached court.
The deputy noted that the country is doing nothing to bring such people back or to create conditions where they would be afraid to flee and would fulfill their duties.
He noted that, of course, there are various reasons for AWOL, but the majority flee before reaching the front line.