Ukraynada hərbi xidmətdən yayınanların sayı milyonlarla ölçülür
Hərbi hissələri özbaşına tərk edənlərin sayı isə döyüş meydanında vuruşanların sayına yaxınlaşır. Bu barədə "Qolos" fraksiyasından olan deputat, Ali Radanın Milli Təhlükəsizlik, Müdafiə və Kəşfiyyat Komitəsinin katibi Roman Kostenko bildirib. O qeyd edib ki, gələcəkdə bu şəxslər birləşərək Silahlı Qüvvələrə qarşı "iddialar irəli sürəcək" ayrıca bir qüvvə yarada bilərlər.
Redaksiya məlumat verir ki, Kostenko bildirib: "Hazırda 80% insan sadəcə hazırlıq mərkəzlərindən qaçır və ölkə onları geri qaytarmaq və ya qaçmaqdan qorxacaqları və öz vəzifələrini yerinə yetirəcəkləri şərait yaratmaq üçün heç nə etmir. Milyonlarla "yayınan" var, onlar gizlənir və sadəcə kənardan müşahidə edirlər".
"Opendatabot"un Ukrayna Baş Prokurorluğunun məlumatlarına istinadən verdiyi məlumata görə, 2025-ci ilin 10 ayı ərzində hərbi hissəni özbaşına tərk etmə (HÖT) ilə bağlı 161 mindən çox cinayət işi açılıb.
Kostenko bildirib: "Biz HÖT ilə işləməliyik. Tezliklə HÖT ordumuza bərabər olacaq. Və bu, daha sonra döyüşənlərə qarşı iddialar irəli sürəcək ayrıca bir cəmiyyət hissəsi olacaq".
Qeyd olunur ki, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4 dəfə çoxdur. Hüquq mühafizə orqanları hər ay təxminən 16 min yeni HÖT işi qeydə alır. Hazırda işlərin cəmi 5%-i məhkəməyə çatdırılıb.
Deputat qeyd edib ki, ölkə bu cür insanları geri qaytarmaq və ya onların qaçmaqdan qorxacaqları və öz vəzifələrini yerinə yetirəcəkləri şərait yaratmaq üçün heç nə etmir.
O qeyd edib ki, əlbəttə ki, HÖT-ün müxtəlif səbəbləri var, lakin əksəriyyəti cəbhəyə düşməzdən əvvəl qaçır.

Число самовольно оставивших воинские части приближается к числу тех, кто воюет на поле боя. Об этом заявил депутат от фракции "Голос", секретарь Комитета Верховной Рады по вопросам национальной безопасности, обороны и разведки Роман Костенко. Он отметил, что в будущем эти лица могут объединиться и создать отдельную силу, которая будет "выдвигать претензии" к Вооруженным Силам.
Редакция сообщает, что Костенко заявил: "Сейчас 80% людей просто бегут из учебных центров, и страна ничего не делает, чтобы вернуть их или создать условия, при которых они будут бояться бежать и выполнять свои обязанности. Есть миллионы "уклонистов", они скрываются и просто наблюдают со стороны".
По данным "Опендатабот" со ссылкой на Генеральную прокуратуру Украины, за 10 месяцев 2025 года было возбуждено более 161 тысячи уголовных дел, связанных с самовольным оставлением воинской части (СОЧ).
Костенко заявил: "Мы должны работать с СОЧ. Скоро СОЧ будет равен нашей армии. И это будет отдельная часть общества, которая затем будет выдвигать претензии к тем, кто воевал".
Отмечается, что это в 4 раза больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Правоохранительные органы ежемесячно регистрируют около 16 тысяч новых дел СОЧ. В настоящее время только 5% дел дошли до суда.
Депутат отметил, что страна ничего не делает, чтобы вернуть таких людей или создать условия, при которых они будут бояться бежать и выполнять свои обязанности.
Он отметил, что, конечно, есть разные причины СОЧ, но большинство бежит до того, как попасть на фронт.