Ukraynada enerji böhranı: Rusiya hücumları vəziyyəti ağırlaşdırır
Ukraynada enerji sistemindəki vəziyyət, Rusiya tərəfindən həyata keçirilən raket və dron hücumlarının nəticəsində mürəkkəbləşib. Bu hücumlar, ölkənin enerji infrastrukturuna ciddi zərər vurub və nəticədə bir çox bölgədə elektrik enerjisi təchizatında məhdudiyyətlər tətbiq olunub. Bu məhdudiyyətlər, əhalinin və sənaye müəssisələrinin gündəlik həyatına təsir edir və enerji qıtlığı problemini daha da dərinləşdirir.
Redaksiya məlumat verir ki, Lvov vilayətində 11 fevral üçün saatlıq elektrik enerjisi kəsilmə qrafikləri açıqlanıb. İstehlakçıların bütün növbələri yenidən məhdudiyyətlərə məruz qalacaq - gün ərzində bir neçə dəfə işıq kəsiləcək. Açıqlanan məlumatlara görə, əksər qruplarda üçdən dördə qədər elektrik enerjisinin olmaması nəzərdə tutulur. Kəsilmələrin ümumi müddəti növbədən asılı olaraq 14-16 saat təşkil edəcək.
10 fevral tarixində Odessa, Zaporojye və Dnepropetrovsk vilayətlərində döyüş əməliyyatları və enerji infrastrukturuna zərbələr səbəbindən istehlakçılar enerjisiz qalıblar. Eyni zamanda, atom enerjisi istehsalının kütləvi hücumların nəticələri səbəbindən qismən boşaldığı bildirilib. Kiyevdəki hücum nəticəsində elektrik enerjisi ilə bağlı vəziyyət pisləşib. Paytaxtda işıq yalnız qısa müddətə - bir saat yarım-iki saatlığa yandırılıb. Lakin artıq 8 fevralda Kiyev müvəqqəti kəsilmə qrafiklərinə qayıdıb və işıqlı saatların sayı artıb. 7 fevral gecəsi Rusiya Federasiyası bir daha Ukraynanın enerji sisteminə genişmiqyaslı hücum həyata keçirib. Burştın və Dobrotvor TES-ləri zərbə altında qalıb. Ruslar, həmçinin 750 kV və 330 kV-luq yarımstansiyalara və hava elektrik xətlərinə hücum ediblər. "Ukraynerqo" şirkətindən bildirilib ki, enerji sisteminin vəziyyəti dəyişə bilər. Şirkətdən qeyd edilib ki, kəsilmələrin vaxtı və müddəti barədə məlumatı bölgənizdəki oblyenerqonun rəsmi saytlarında yoxlamaq lazımdır. Çərşənbə günü, 11 fevralda, Ukraynanın bütün bölgələrində gün ərzində saatlıq elektrik enerjisi kəsilmə qrafikləri və sənaye istehlakçıları üçün güc məhdudiyyəti qrafikləri tətbiq olunacaq. "Ukraynerqo"da bildirildiyi kimi, məhdudlaşdırıcı tədbirlərin səbəbi, Rusiya raket və dron hücumlarının enerji obyektlərinə vurduğu zərərin nəticəsidir. "Ukraynerqo" həmçinin vətəndaşları qrafik üzrə elektrik enerjisi verildikdə ondan qənaətlə istifadə etməyə çağırıb. Məhdudlaşdırıcı tədbirlərin səbəbi, Rusiya raket və dron hücumlarının enerji obyektlərinə vurduğu zərərin nəticəsidir.

Энергетический кризис в Украине: российские атаки усугубляют ситуацию
Ситуация в украинской энергосистеме осложнилась в результате ракетных и дроновых атак со стороны России. Эти атаки нанесли серьезный ущерб энергетической инфраструктуре страны, что привело к введению ограничений на подачу электроэнергии во многих регионах. Эти ограничения влияют на повседневную жизнь населения и промышленных предприятий, углубляя проблему дефицита энергии.
Redaksiya сообщает, что во Львовской области на 11 февраля объявлены почасовые графики отключения электроэнергии. Все очереди потребителей снова будут подвержены ограничениям – в течение дня свет будет отключаться несколько раз. Согласно опубликованным данным, в большинстве групп предполагается отсутствие электроэнергии от трех до четырех раз. Общая продолжительность отключений составит 14-16 часов в зависимости от очереди.
10 февраля в Одесской, Запорожской и Днепропетровской областях потребители остались без энергии из-за боевых действий и ударов по энергетической инфраструктуре. Одновременно сообщается, что производство атомной энергии было частично остановлено в результате массовых атак. Ситуация с электроснабжением ухудшилась в результате атаки на Киев. В столице свет включали лишь на короткое время – на полтора-два часа. Однако уже 8 февраля Киев вернулся к временным графикам отключений, и количество часов с освещением увеличилось. В ночь на 7 февраля Российская Федерация вновь совершила масштабную атаку на энергосистему Украины. Под ударом оказались Бурштынская и Добротворская ТЭС. Россияне также атаковали подстанции и воздушные линии электропередачи напряжением 750 кВ и 330 кВ. Компания «Укрэнерго» сообщила, что ситуация в энергосистеме может меняться. Компания отметила, что информацию о времени и продолжительности отключений необходимо проверять на официальных сайтах облэнерго вашего региона. В среду, 11 февраля, во всех областях Украины в течение дня будут действовать почасовые графики отключения электроэнергии и графики ограничения мощности для промышленных потребителей. Как сообщили в «Укрэнерго», причиной ограничительных мер является ущерб, нанесенный энергетическим объектам российскими ракетными и дроновыми атаками. «Укрэнерго» также призвало граждан экономно использовать электроэнергию при ее подаче по графику. Причиной ограничительных мер является ущерб, нанесенный энергетическим объектам российскими ракетными и дроновыми атаками.