Ukraynada enerji təchizatı ilə bağlı vəziyyət, xüsusilə də bir sıra bölgələrdə, ciddi narahatlıq doğurur. Rusiya tərəfindən həyata keçirilən raket və dron hücumları nəticəsində enerji infrastrukturuna dəyən zərər, əhalinin elektrik enerjisi ilə təminatında problemlər yaradıb. Bu vəziyyət, ölkənin müxtəlif bölgələrində yaşayan insanlar üçün çətinliklər yaradır.
Redaksiya məlumat verir ki, Ukrayna Gələcək İnstitutunun enerji üzrə eksperti Stanislav İqnatyevin sözlərinə görə, hazırda elektrik enerjisi ilə bağlı ən pis vəziyyət Çerniqov və Sumı vilayətlərində, böyük şəhərlər arasında isə Xerson, Çerniqov və paytaxtda müşahidə olunur. Bu bölgələrdə öz enerji istehsalı olmadığı üçün, elektrik enerjisinin kəsilməsi digər yerlərə nisbətən daha uzun müddət davam edə bilər.
Energetiklər, elektrik enerjisinin kəsilməsinə səbəb olan, enerji obyektlərinə qarşı rusların raket və dron hücumlarının nəticələrini aradan qaldırmağa davam edirlər. Eyni zamanda, istehlakçılar, işğalçıların yeni hücumları halında enerji sistemindəki vəziyyətin dəyişə biləcəyi barədə xəbərdar edilir və aktual məlumatları əldə etmək üçün bölgə enerji şirkətlərinin səhifələrinə müraciət etmələri tövsiyə olunur. Milli Strateji Tədqiqatlar İnstitutunun baş elmi işçisi Gennadi Ryabtsev isə hesab edir ki, elektrik enerjisinin kəsilmə müddətini azaltmaq mümkündür və bu, xalq deputatlarının, xüsusilə də qərb tərəfdaşlarından enerji avadanlıqlarına gömrük rüsumunun ləğvi haqqında qanun layihəsini qəbul etməsi ilə mümkündür. Dekabrın 23-də, çərşənbə axşamı günü, əhalinin elektrik enerjisindən istifadəsi üçün saatlıq kəsilmə qrafikləri Ukraynanın əksər bölgələrində tətbiq olunacaq. "Ukrenerqo"nun Telegram kanalında bildirdiyinə görə, elektrik enerjisi təchizatının məhdudlaşdırılması sənaye istehlakçılarına da təsir edəcək. Planlı tədbirlər çərçivəsində elektrik enerjisi təchizatının məhdudlaşdırılması davam edir.

Энергетический кризис в Украине: ситуация в регионах обостряется
Ситуация с энергоснабжением в Украине вызывает серьезную обеспокоенность, особенно в ряде регионов. Ущерб энергетической инфраструктуре в результате ракетных и дроновых атак России привел к проблемам с электроснабжением населения. Эта ситуация создает трудности для жителей различных регионов страны.
Как сообщает Redaksiya, по словам эксперта по энергетике Института будущего Украины Станислава Игнатьева, в настоящее время наихудшая ситуация с электроэнергией наблюдается в Черниговской и Сумской областях, а среди крупных городов – в Херсоне, Чернигове и столице. Поскольку в этих регионах нет собственного производства энергии, отключения электроэнергии могут продлиться дольше, чем в других местах.
Энергетики продолжают устранять последствия ракетных и дроновых атак россиян на энергетические объекты, которые привели к отключениям электроэнергии. Одновременно потребителей предупреждают о том, что ситуация в энергосистеме может измениться в случае новых атак оккупантов, и рекомендуют обращаться на страницы региональных энергетических компаний для получения актуальной информации. Геннадий Рябцев, главный научный сотрудник Национального института стратегических исследований, считает, что можно сократить время отключений электроэнергии, и это возможно благодаря принятию народными депутатами законопроекта об отмене таможенных пошлин на энергетическое оборудование от западных партнеров. 23 декабря, во вторник, в большинстве регионов Украины будут действовать почасовые графики отключений для бытовых потребителей. Согласно сообщению Telegram-канала «Укрэнерго», ограничения электроснабжения затронут и промышленных потребителей. В рамках плановых мероприятий ограничения электроснабжения продолжаются.