Ukraynada enerji təchizatı ilə bağlı vəziyyət, xüsusilə də bir sıra bölgələrdə, ciddi narahatlıq doğurur. Rusiya tərəfindən həyata keçirilən raket və dron hücumları nəticəsində enerji infrastrukturuna dəyən zərər, əhalinin elektrik enerjisi ilə təminatında problemlər yaradıb. Bu vəziyyət, ölkənin müxtəlif bölgələrində yaşayan insanlar üçün çətinliklər yaradır.
Redaksiya məlumat verir ki, Ukrayna Gələcək İnstitutunun enerji üzrə eksperti Stanislav İqnatyevin sözlərinə görə, hazırda elektrik enerjisi ilə bağlı ən pis vəziyyət Çerniqov və Sumı vilayətlərində, böyük şəhərlər arasında isə Xerson, Çerniqov və paytaxtda müşahidə olunur. Bu bölgələrdə öz enerji istehsalı olmadığı üçün, elektrik enerjisinin kəsilməsi digər yerlərə nisbətən daha uzun müddət davam edə bilər.
Energetiklər, elektrik enerjisinin kəsilməsinə səbəb olan, enerji obyektlərinə qarşı rusların raket və dron hücumlarının nəticələrini aradan qaldırmağa davam edirlər. Eyni zamanda, istehlakçılar, işğalçıların yeni hücumları halında enerji sistemindəki vəziyyətin dəyişə biləcəyi barədə xəbərdar edilir və aktual məlumatları əldə etmək üçün bölgə enerji şirkətlərinin səhifələrinə müraciət etmələri tövsiyə olunur. Milli Strateji Tədqiqatlar İnstitutunun baş elmi işçisi Gennadi Ryabtsev isə hesab edir ki, elektrik enerjisinin kəsilmə müddətini azaltmaq mümkündür və bu, xalq deputatlarının, xüsusilə də qərb tərəfdaşlarından enerji avadanlıqlarına gömrük rüsumunun ləğvi haqqında qanun layihəsini qəbul etməsi ilə mümkündür. Dekabrın 23-də, çərşənbə axşamı günü, əhalinin elektrik enerjisindən istifadəsi üçün saatlıq kəsilmə qrafikləri Ukraynanın əksər bölgələrində tətbiq olunacaq. "Ukrenerqo"nun Telegram kanalında bildirdiyinə görə, elektrik enerjisi təchizatının məhdudlaşdırılması sənaye istehlakçılarına da təsir edəcək. Planlı tədbirlər çərçivəsində elektrik enerjisi təchizatının məhdudlaşdırılması davam edir.

Energy Crisis in Ukraine: Situation Worsens in Regions
The situation with energy supply in Ukraine, especially in a number of regions, is causing serious concern. Damage to energy infrastructure as a result of missile and drone attacks carried out by Russia has created problems with the electricity supply to the population. This situation is creating difficulties for people living in various regions of the country.
Redaksiya reports that according to Stanislav Ignatyev, an energy expert at the Ukrainian Future Institute, the worst situation regarding electricity is currently observed in Chernihiv and Sumy regions, and among major cities, in Kherson, Chernihiv, and the capital. Since these regions lack their own energy production, power outages may last longer compared to other places.
Energy workers continue to address the consequences of Russian missile and drone attacks on energy facilities, which are causing power outages. At the same time, consumers are warned that the situation in the energy system could change in case of new attacks by the occupiers, and they are advised to refer to the pages of regional energy companies to obtain up-to-date information. Gennadi Ryabtsev, a senior researcher at the National Institute for Strategic Studies, believes that it is possible to reduce the duration of power outages, and this can be achieved by the adoption of a bill by people's deputies, especially regarding the abolition of customs duties on energy equipment from Western partners. On Tuesday, December 23, hourly power outage schedules for the population will be implemented in most regions of Ukraine. According to "Ukrenergo's" Telegram channel, restrictions on electricity supply will also affect industrial consumers. Restrictions on electricity supply continue as part of planned measures.