Ukraynada baş verən hadisələr: Müharibədə texnologiyanın rolu artır
Ukrayna ərazisində baş verən son hadisələr, hərbi texnologiyaların münaqişələrdəki rolunu bir daha gündəmə gətirib. Xüsusilə, Rusiyanın silahlı qüvvələrinin Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin helikopterlərinə qarşı "Geranium" pilotsuz uçuş aparatlarından istifadə etməsi və bu əməliyyatda "Starlink" vasitəsilə idarəetmənin həyata keçirilməsi, diqqəti çəkən məqamlardan biridir. Bu hadisə, müasir müharibələrdə texnoloji üstünlüyün nə qədər mühüm olduğunu bir daha sübut edir.
Redaksiya məlumat verir ki, texnologiya üzrə ekspert Sergey Flash Beskrestnov, Rusiyanın Kropyvnitski ərazisindəki helikopterlərə hücumunda "Starlink" vasitəsilə idarə olunan "Geranium"lardan istifadə etdiyini bildirib. Beskrestnov, eyni zamanda, Ukrayna Müdafiə Nazirliyinin rəhbərinin müşaviri vəzifəsinə təyin edilib. Ekspertin sözlərinə görə, hücum zamanı "Geranium"lar radar sahəsinə düşməmək üçün yerə yaxın məsafədə, əl ilə idarə olunub. O, bu cür hücumun baş verəcəyini gözlədiyini də qeyd edib.
Beskrestnovun Telegram kanalında yazdığına görə, "Dünən səhər düşmən Kropyvnitski ərazisindəki helikopterlərə "Mina"larla hücum etdi. Şəkildə hədəfin avtomatik tutulması və şəkildə əl ilə idarəetməni görürük. Lakin yaxınlıqda Mesh şəbəkəsi yaratmaq üçün PUA-lar yox idi. Mən belə bir nəticəyə gəlirəm ki, biz "Shahed"lərin "Starlink" üzərində ilk dəfə istifadəsinin şahidi oluruq". Ukrayna Müdafiə Nazirliyinin rəhbəri Mixail Fedorov, Facebook səhifəsində Sergey Flash Beskrestnovun müdafiə sahəsində texnoloji inkişaf üzrə müşavir təyin edildiyini açıqlayıb. Nazirin sözlərinə görə, Flash, ələ keçirilmiş texnikalarla işləyəcək və yeni hərbi inkişafların ekspert qiymətləndirilməsi ilə məşğul olacaq. Beskrestnov, bu vəzifəni qəbul etməsinin səbəbini, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin onun təklif və ideyalarına kifayət qədər tez reaksiya verməməsi ilə əlaqələndirib. Bu hadisələr, müharibələrdə texnologiyanın rolunun artması və müdafiə sahəsində mütəxəssislərin əhəmiyyətini bir daha vurğulayır.

События в Украине: растущая роль технологий в войне
Последние события на территории Украины вновь вынесли на повестку дня роль военных технологий в конфликтах. В частности, использование российскими вооруженными силами беспилотных летательных аппаратов "Герань" против вертолетов Вооруженных сил Украины и управление ими через "Starlink" привлекли особое внимание. Этот инцидент еще раз подтверждает, насколько важно технологическое превосходство в современных войнах.
Redaksiya сообщает, что эксперт по технологиям Сергей Flash Бескрестнов заявил, что Россия использовала "Герань", управляемые через "Starlink", для атаки на вертолеты в районе Кропивницкого. Бескрестнов также был назначен советником главы Министерства обороны Украины. По словам эксперта, во время атаки "Герани" летели на низкой высоте и управлялись вручную, чтобы не попасть в зону действия радаров. Он также отметил, что ожидал подобной атаки.
Согласно сообщению Бескрестнова в его Telegram-канале, "Вчера утром противник атаковал вертолеты в районе Кропивницкого "Минами". На фото мы видим автоматическое наведение на цель и ручное управление. Однако, ПУА для создания Mesh-сети поблизости не было. Я прихожу к выводу, что мы впервые наблюдаем использование "Shahed" через "Starlink"". Глава Министерства обороны Украины Михаил Федоров сообщил на своей странице в Facebook, что Сергей Flash Бескрестнов назначен советником по технологическому развитию в оборонной сфере. По словам министра, Flash будет работать с захваченной техникой и заниматься экспертной оценкой новых военных разработок. Бескрестнов объяснил свое согласие на эту должность тем, что Вооруженные силы Украины недостаточно быстро реагировали на его предложения и идеи. Эти события еще раз подчеркивают растущую роль технологий в войнах и важность специалистов в оборонной сфере.