Ukraynada baş verən hadisələr: Müharibədə texnologiyanın rolu artır
Ukrayna ərazisində baş verən son hadisələr, hərbi texnologiyaların münaqişələrdəki rolunu bir daha gündəmə gətirib. Xüsusilə, Rusiyanın silahlı qüvvələrinin Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin helikopterlərinə qarşı "Geranium" pilotsuz uçuş aparatlarından istifadə etməsi və bu əməliyyatda "Starlink" vasitəsilə idarəetmənin həyata keçirilməsi, diqqəti çəkən məqamlardan biridir. Bu hadisə, müasir müharibələrdə texnoloji üstünlüyün nə qədər mühüm olduğunu bir daha sübut edir.
Redaksiya məlumat verir ki, texnologiya üzrə ekspert Sergey Flash Beskrestnov, Rusiyanın Kropyvnitski ərazisindəki helikopterlərə hücumunda "Starlink" vasitəsilə idarə olunan "Geranium"lardan istifadə etdiyini bildirib. Beskrestnov, eyni zamanda, Ukrayna Müdafiə Nazirliyinin rəhbərinin müşaviri vəzifəsinə təyin edilib. Ekspertin sözlərinə görə, hücum zamanı "Geranium"lar radar sahəsinə düşməmək üçün yerə yaxın məsafədə, əl ilə idarə olunub. O, bu cür hücumun baş verəcəyini gözlədiyini də qeyd edib.
Beskrestnovun Telegram kanalında yazdığına görə, "Dünən səhər düşmən Kropyvnitski ərazisindəki helikopterlərə "Mina"larla hücum etdi. Şəkildə hədəfin avtomatik tutulması və şəkildə əl ilə idarəetməni görürük. Lakin yaxınlıqda Mesh şəbəkəsi yaratmaq üçün PUA-lar yox idi. Mən belə bir nəticəyə gəlirəm ki, biz "Shahed"lərin "Starlink" üzərində ilk dəfə istifadəsinin şahidi oluruq". Ukrayna Müdafiə Nazirliyinin rəhbəri Mixail Fedorov, Facebook səhifəsində Sergey Flash Beskrestnovun müdafiə sahəsində texnoloji inkişaf üzrə müşavir təyin edildiyini açıqlayıb. Nazirin sözlərinə görə, Flash, ələ keçirilmiş texnikalarla işləyəcək və yeni hərbi inkişafların ekspert qiymətləndirilməsi ilə məşğul olacaq. Beskrestnov, bu vəzifəni qəbul etməsinin səbəbini, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin onun təklif və ideyalarına kifayət qədər tez reaksiya verməməsi ilə əlaqələndirib. Bu hadisələr, müharibələrdə texnologiyanın rolunun artması və müdafiə sahəsində mütəxəssislərin əhəmiyyətini bir daha vurğulayır.

The recent events unfolding in Ukraine have once again brought to the forefront the role of military technologies in conflicts. Specifically, the use of "Geranium" unmanned aerial vehicles by the Russian armed forces against the Ukrainian Armed Forces' helicopters, and the control of this operation via "Starlink," are noteworthy points. This incident once again proves how crucial technological superiority is in modern warfare.
Redaksiya reports that technology expert Sergey Flash Beskrestnov stated that Russia used "Geraniums" controlled via "Starlink" in its attack on helicopters in the Kropyvnytski region. Beskrestnov has also been appointed as an advisor to the head of the Ukrainian Ministry of Defense. According to the expert, during the attack, the "Geraniums" were manually controlled at a low altitude to avoid radar detection. He also noted that he had anticipated such an attack.
According to Beskrestnov's post on his Telegram channel, "Yesterday morning, the enemy attacked helicopters in the Kropyvnytski region with 'Mines.' In the image, we see automatic target acquisition and manual control. However, there were no UAVs nearby to create a mesh network. I conclude that we are witnessing the first use of 'Shahed' drones over 'Starlink.'" Mikhail Fedorov, the head of the Ukrainian Ministry of Defense, announced on his Facebook page that Sergey Flash Beskrestnov has been appointed as an advisor for technological development in the defense sector. According to the minister, Flash will work with captured equipment and be involved in the expert evaluation of new military developments. Beskrestnov attributed his acceptance of this position to the Ukrainian Armed Forces' insufficient responsiveness to his proposals and ideas. These events further emphasize the increasing role of technology in warfare and the importance of specialists in the defense sector.