Ukrayna "Şerşən" hava hücumundan müdafiə sistemini sınaqdan keçirdi
Ukrayna "Şerşən" hava hücumundan müdafiə sistemini hazırlayıb və bu sistem artıq beş növ raketlə sınaqdan keçirilib. Bu barədə Ukrayna Milli Müdafiə Sənayesi Assosiasiyasının (NAUDI) direktoru Sergey Qonçarov məlumat verib. "Militarnı" nəşrinin verdiyi xəbərə görə, bu sistemin yaradılması Ukraynanın müdafiə qabiliyyətini artırmaq məqsədi daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, "Şerşən" zenit-raket kompleksinin tərkibinə idarəetmə məntəqəsi, radar stansiyası, buraxılış qurğuları, buraxılış-doldurma maşınları və nəqliyyat-doldurma maşınları daxildir. Nəşr qeyd edir ki, kompleks 2026-cı il fevralın 12-də Ər-Riyadda keçirilən World Defense Show 2026 müdafiə sərgisində NAUDI-nin rəsmi videosunda nümayiş etdirilib. Kompleksin radar stansiyası müştərinin istəklərinə uyğun olaraq tənzimlənə bilər.
Qonçarovun sözlərinə görə, bu, bir təchizatçıdan asılılığı aradan qaldırır, çünki təchizatçılar rəqabət mühitində çalışır və sifarişçini onilliklər ərzində özlərinə bağlamaq istəyirlər. O əlavə edib ki, bu sistem dünya bazarındakı analoqlarından ən azı üç dəfə ucuzdur. "Militarnı" qeyd edir ki, "Şerşən" zenit-raket kompleksi artıq sovet istehsalı, xarici istehsal və Ukrayna istehsalı olan beş növ raketlə sınaqdan keçirilib. NAUDI direktoru bildirib ki, əgər tətbiq üçün digər raket növlərinə ehtiyac yaranarsa, onların da adaptasiyası üzərində iş aparılacaq və bu kompleksdən istifadə oluna biləcək. Raketin imkanlarına görə, kompleks qısa mənzilli sistemlərə aiddir. "Militarnı" onu Almaniyanın IRIS-T SLM və Norveç-Amerika NASAMS sistemləri ilə müqayisə edir.

Украина испытала зенитно-ракетный комплекс "Шершень"
Украина разработала зенитно-ракетный комплекс "Шершень", который уже прошел испытания с пятью типами ракет. Об этом сообщил директор Ассоциации оборонной промышленности Украины (NAUDI) Сергей Гончаров. По данным издания "Милитарный", создание этой системы направлено на повышение обороноспособности Украины.
Редакция сообщает, что в состав зенитно-ракетного комплекса "Шершень" входят пункт управления, радиолокационная станция, пусковые установки, машины заряжания и машины транспортировки и заряжания. Издание отмечает, что комплекс был продемонстрирован на официальном видео NAUDI на оборонной выставке World Defense Show 2026, проходившей в Эр-Рияде 12 февраля 2026 года. Радиолокационная станция комплекса может быть настроена в соответствии с пожеланиями заказчика.
По словам Гончарова, это устраняет зависимость от одного поставщика, поскольку поставщики работают в конкурентной среде и стремятся привязать заказчика к себе на десятилетия. Он добавил, что эта система как минимум в три раза дешевле своих аналогов на мировом рынке. "Милитарный" отмечает, что зенитно-ракетный комплекс "Шершень" уже прошел испытания с пятью типами ракет советского, иностранного и украинского производства. Директор NAUDI заявил, что если возникнет необходимость в других типах ракет для применения, то будет вестись работа по их адаптации, и этот комплекс сможет их использовать. По возможностям ракет, комплекс относится к системам ближней дальности. "Милитарный" сравнивает его с немецкой системой IRIS-T SLM и норвежско-американской NASAMS.