Ukrayna "Şerşən" hava hücumundan müdafiə sistemini sınaqdan keçirdi
Ukrayna "Şerşən" hava hücumundan müdafiə sistemini hazırlayıb və bu sistem artıq beş növ raketlə sınaqdan keçirilib. Bu barədə Ukrayna Milli Müdafiə Sənayesi Assosiasiyasının (NAUDI) direktoru Sergey Qonçarov məlumat verib. "Militarnı" nəşrinin verdiyi xəbərə görə, bu sistemin yaradılması Ukraynanın müdafiə qabiliyyətini artırmaq məqsədi daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, "Şerşən" zenit-raket kompleksinin tərkibinə idarəetmə məntəqəsi, radar stansiyası, buraxılış qurğuları, buraxılış-doldurma maşınları və nəqliyyat-doldurma maşınları daxildir. Nəşr qeyd edir ki, kompleks 2026-cı il fevralın 12-də Ər-Riyadda keçirilən World Defense Show 2026 müdafiə sərgisində NAUDI-nin rəsmi videosunda nümayiş etdirilib. Kompleksin radar stansiyası müştərinin istəklərinə uyğun olaraq tənzimlənə bilər.
Qonçarovun sözlərinə görə, bu, bir təchizatçıdan asılılığı aradan qaldırır, çünki təchizatçılar rəqabət mühitində çalışır və sifarişçini onilliklər ərzində özlərinə bağlamaq istəyirlər. O əlavə edib ki, bu sistem dünya bazarındakı analoqlarından ən azı üç dəfə ucuzdur. "Militarnı" qeyd edir ki, "Şerşən" zenit-raket kompleksi artıq sovet istehsalı, xarici istehsal və Ukrayna istehsalı olan beş növ raketlə sınaqdan keçirilib. NAUDI direktoru bildirib ki, əgər tətbiq üçün digər raket növlərinə ehtiyac yaranarsa, onların da adaptasiyası üzərində iş aparılacaq və bu kompleksdən istifadə oluna biləcək. Raketin imkanlarına görə, kompleks qısa mənzilli sistemlərə aiddir. "Militarnı" onu Almaniyanın IRIS-T SLM və Norveç-Amerika NASAMS sistemləri ilə müqayisə edir.

Ukraine has developed the "Shershen" air defense system, which has already been tested with five types of missiles. This was announced by Serhiy Goncharov, Director of the National Association of Defense Industries of Ukraine (NAUDI). According to the "Militarnyi" publication, the creation of this system is aimed at increasing Ukraine's defense capabilities.
The "Redaksiya" reports that the "Shershen" anti-aircraft missile system includes a command post, radar station, launchers, loading vehicles, and transport-loading vehicles. The publication notes that the complex was showcased in the official NAUDI video at the World Defense Show 2026 defense exhibition held in Riyadh on February 12, 2026. The complex's radar station can be adjusted according to the customer's requirements.
According to Goncharov, this eliminates dependence on a single supplier, as suppliers operate in a competitive environment and want to tie customers to themselves for decades. He added that this system is at least three times cheaper than its analogues on the world market. "Militarnyi" notes that the "Shershen" anti-aircraft missile system has already been tested with five types of missiles: Soviet-made, foreign-made, and Ukrainian-made. The NAUDI director stated that if other types of missiles are needed for deployment, work will be done on their adaptation, and this complex can be used with them. Based on the missile's capabilities, the complex belongs to short-range systems. "Militarnyi" compares it to Germany's IRIS-T SLM and the Norwegian-American NASAMS systems.