Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hava Qüvvələrinin son nailiyyətləri, xüsusilə də Rusiya tərəfindən buraxılan raketlərin zərərsizləşdirilməsi sahəsindəki irəliləyişlər, hərbi ekspertlər və ictimaiyyət tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Bu nailiyyətlər, müasir müharibə şəraitində hava hücumundan müdafiə sistemlərinin əhəmiyyətini bir daha nümayiş etdirir.
Redaksiya məlumat verir ki, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hava Qüvvələri komandanlığının kommunikasiya idarəsinin rəisi, polkovnik Yuri İqnatın sözlərinə görə, Rusiya işğalçıları son vaxtlar Kiyevə qarşı 12 ədəd X-22 və X-32 raketini atıb. Hər bir raketin döyüş başlığı təxminən bir ton ağırlığında olub. Ukraynalı müdafiəçilər bu raketlərdən doqquzunu vurmağa nail olublar. İqnatın vurğuladığı kimi, bu, misli görünməmiş bir haldır, çünki müharibənin başlanğıcından bəri atılan 400-dən çox raketdən cəmi üçü əvvəllər zərərsizləşdirilib.
O, həmçinin qeyd edib ki, ABŞ son illərdə "Patriot" sistemlərini fəal şəkildə modernləşdirib və yenilənmiş sistemlər tammiqyaslı işğalın əvvəlində Ukraynaya göndərilənlərdən fərqlənir. Xüsusilə, ABŞ "Patriot" radarlarının modernizasiyasına böyük vəsait yatırıb. İndi bu radarlar düşmən hədəflərini 120 dərəcə deyil, 360 dərəcə, yəni dairəvi şəkildə görə biləcək.
Ehtiyatda olan zabit Anatoli Xrapçinski bildirib ki, X-22 raketi ballistik deyil, lakin hədəfə yaxınlaşarkən ballistik trayektoriya üzrə hərəkət edir. Raket havaya qalxır və məhz 30% bucaq altında hədəfə çatır. Məhz buna görə də onları ballistik raketlərə qarşı mübarizə aparan vasitələrlə tutmaq lazımdır.
Xrapçinski əlavə edib ki, bu, rusların iki ballistik raketlə həyata keçirdiyi manevrləri qeyri-mümkün edir, belə ki, raketlərdən biri "Patriot" məsuliyyət zonasında olur, digəri isə arxadan manevr edirdi. İndi nə ruslar, nə də başqa bir ölkə "Patriot"a qarşı bu taktikadan istifadə edə bilməyəcək.
Ehtiyatda olan zabitin sözlərinə görə, Ukraynada ballistikanın ümumi tutulma göstəricisi 25 faiz səviyyəsində qeydə alınır. "Patriot" zenit-raket komplekslərinin fəaliyyət zonasında ballistik və ya kvazi-ballistik raketlərin tutulma faizi isə 65% səviyyəsindədir.
Müasir təhdidlər "Patriot" zenit-raket komplekslərinin imkanlarının daim yaxşılaşdırılmasına və yenilənməsinə səbəb olur. Bu barədə "Radio NV" efirində müdafiə müəssisəsinin inkişaf üzrə direktoru, ehtiyatda olan hava qüvvələri zabiti Anatoli Xrapçinski bildirib. Onun sözlərinə görə, texnoloji imkanların əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırılmasından danışmaq lazımdır. Keçən ilin sonunda buraxılış qurğularının yenilənməsi baş verib, bu da 4-dən 16-ya qədər ələ keçiricilərin sayını artırmağa imkan verir. O, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hava Qüvvələrinin fəaliyyətini şərh edərək, son vaxtlar 12 rus "X-22/X-32" raketindən 9-nu vurmağa nail olduqlarını qeyd edib. Ruslar artıq "Patriot"un fəaliyyət zonasında eyni vaxtda iki raketlə manevr taktikası tətbiq edə bilmirlər. Xrapçinski vurğulayıb ki, əslində "Patriot" sistemlərinin müasir təhdidlərə qarşı fəal işi və təkmill Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hava Qüvvələrinin son nailiyyətləri, xüsusilə də Rusiya tərəfindən buraxılan raketlərin zərərsizləşdirilməsi sahəsindəki irəliləyişlər, hərbi ekspertlər və ictimaiyyət tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Bu nailiyyətlər, müasir müharibə şəraitində hava hücumundan müdafiə sistemlərinin əhəmiyyətini bir daha nümayiş etdirir.
O, həmçinin qeyd edib ki, ABŞ son illərdə "Patriot" sistemlərini fəal şəkild Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hava Qüvvələrinin son nailiyyətləri, xüsusilə də Rusiya tərəfindən buraxılan raketlərin zərərsizləşdirilməsi sahəsindəki irəliləyişlər, hərbi ekspertlər və ictimaiyyət tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Bu nailiyyətlər, müasir müharibə şəraitində hava hücumundan müdafiə sistemlərinin əhəmiyyətini bir daha nümayiş etdirir.

Последние достижения Военно-воздушных сил Украины, особенно в области нейтрализации ракет, выпущенных Россией, вызвали большой интерес у военных экспертов и общественности. Эти достижения еще раз демонстрируют важность систем противовоздушной обороны в условиях современной войны.
Redaksiya сообщает, что, по словам начальника управления коммуникаций командования Воздушных сил ВСУ, полковника Юрия Игната, российские оккупанты недавно выпустили 12 ракет Х-22 и Х-32 по Киеву. Боеголовка каждой ракеты весила около тонны. Украинским защитникам удалось сбить девять из этих ракет. Игнат подчеркнул, что это беспрецедентный случай, поскольку из более чем 400 ракет, выпущенных с начала войны, ранее были нейтрализованы всего три.
Он также отметил, что США активно модернизировали системы "Patriot" в последние годы, и обновленные системы отличаются от тех, что были отправлены в Украину в начале полномасштабного вторжения. В частности, США вложили значительные средства в модернизацию радаров "Patriot". Теперь эти радары смогут видеть цели противника не на 120 градусов, а на 360 градусов, то есть по кругу.
Офицер запаса Анатолий Храпчинский заявил, что ракета Х-22 не является баллистической, но при приближении к цели движется по баллистической траектории. Ракета взлетает и достигает цели под углом ровно 30%. Именно поэтому их необходимо перехватывать средствами, борющимися с баллистическими ракетами.
Храпчинский добавил, что это делает невозможными маневры, которые россияне совершали двумя баллистическими ракетами, так как одна ракета находилась в зоне ответственности "Patriot", а другая совершала маневр с тыла. Теперь ни россияне, ни какая-либо другая страна не смогут использовать эту тактику против "Patriot".
По словам офицера запаса, общий показатель перехвата баллистических ракет в Украине составляет 25%. Процент перехвата баллистических или квазибаллистических ракет в зоне действия зенитно-ракетных комплексов "Patriot" составляет 65%.
Современные угрозы приводят к постоянному совершенствованию и обновлению возможностей зенитно-ракетных комплексов "Patriot". Об этом в эфире "Radio NV" сообщил директор по развитию оборонного предприятия, офицер ВВС в отставке Анатолий Храпчинский. По его словам, речь идет о значительном улучшении технологических возможностей. В конце прошлого года произошло обновление пусковых установок, что позволяет увеличить количество перехватчиков с 4 до 16. Комментируя деятельность Воздушных сил ВСУ, он отметил, что им удалось сбить 9 из 12 российских ракет "X-22/X-32" в последнее время. Россияне больше не могут применять тактику маневра двумя ракетами одновременно в зоне действия "Patriot". Храпчинский подчеркнул, что, по сути, активная работа систем "Patriot" против современных угроз и совершенствование последних достижений Военно-воздушных сил ВСУ, особенно в области нейтрализации ракет, выпущенных Россией, вызвали большой интерес у военных экспертов и общественности. Эти достижения еще раз демонстрируют важность систем противовоздушной обороны в условиях современной войны.
Он также отметил, что США активно модернизировали системы "Patriot" в последние годы. Последние достижения Военно-воздушных сил ВСУ, особенно в области нейтрализации ракет, выпущенных Россией, вызвали большой интерес у военных экспертов и общественности. Эти достижения еще раз демонстрируют важность систем противовоздушной обороны в условиях современной войны.