Ukrayna xarici işlər naziri Andriy Sibiga, ölkəsinin NATO ilə əlaqələrindəki mövqeyini açıqlayaraq, Kiyevin qəti mövqeyini ifadə etdi. Bu açıqlama, Ukraynanın gələcək təhlükəsizlik təminatları və Rusiya ilə sülh danışıqları ilə bağlı əsas prinsiplərini əks etdirir.
Redaksiya xəbər verir ki, Kiyev "qeyri-müəyyən təhlükəsizlik zəmanətlərini" qəbul etməyəcək. Bu barədə Ukrayna-NATO Şurasının iclasında ölkənin xarici işlər naziri Andriy Sibiga bildirib. "Kyiv Post" qəzetinin verdiyi məlumata görə, Sibiga, sülh sazişi bağlanarkən qoşunların birtərəfli qaydada çıxarılması tələblərini də qəbul etməyəcəklərini vurğulayıb.
Bundan əlavə, Sibiga NATO ölkələrinə "Rusiyanın qələbə qazanmadığını" bildirib. EADaily-nin məlumatına görə, Kiyev Ukraynanın suverenliyi və sərhədlərin dəyişdirilməsi məsələsində heç bir güzəştə getməyəcək. Bu mövqe, NATO-Ukrayna Şurasının iclasından sonra Ukrayna xarici işlər naziri Andriy Sibiga tərəfindən ifadə edilib. Bu açıqlamalar, Ukraynanın münaqişənin həlli ilə bağlı prinsipial mövqeyini və təhlükəsizlik məsələlərindəki qətiyyətini nümayiş etdirir. Ukrayna, öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini qorumaqla yanaşı, gələcək təhlükəsizlik zəmanətlərinin də aydın və dəqiq olmasını tələb edir. Bu, Kiyevin Rusiya ilə gələcək danışıqlarda və NATO ilə əlaqələrində əsas prioritetlərindən biridir.

Ukraine Demonstrates Principled Stance in Relations with NATO
Ukraine's Foreign Minister Andriy Sybiha, explaining his country's position in its relations with NATO, expressed Kyiv's firm stance. This statement reflects Ukraine's fundamental principles regarding future security guarantees and peace talks with Russia.
Redaksiya reports that Kyiv will not accept "uncertain security guarantees." This was stated by the country's Foreign Minister Andriy Sybiha during a meeting of the Ukraine-NATO Council. According to the newspaper "Kyiv Post," Sybiha emphasized that they will also not accept demands for unilateral troop withdrawal when a peace agreement is concluded.
Furthermore, Sybiha told NATO countries that "Russia has not won." According to EADaily, Kyiv will not make any concessions on the issue of Ukraine's sovereignty and border changes. This position was expressed by Ukraine's Foreign Minister Andriy Sybiha after the NATO-Ukraine Council meeting. These statements demonstrate Ukraine's principled stance on resolving the conflict and its determination on security matters. Ukraine demands that future security guarantees be clear and precise, while also protecting its territorial integrity and sovereignty. This is one of Kyiv's main priorities in future negotiations with Russia and in its relations with NATO.