Ukrayna xarici işlər naziri Andriy Sibiga, ölkəsinin NATO ilə əlaqələrindəki mövqeyini açıqlayaraq, Kiyevin qəti mövqeyini ifadə etdi. Bu açıqlama, Ukraynanın gələcək təhlükəsizlik təminatları və Rusiya ilə sülh danışıqları ilə bağlı əsas prinsiplərini əks etdirir.
Redaksiya xəbər verir ki, Kiyev "qeyri-müəyyən təhlükəsizlik zəmanətlərini" qəbul etməyəcək. Bu barədə Ukrayna-NATO Şurasının iclasında ölkənin xarici işlər naziri Andriy Sibiga bildirib. "Kyiv Post" qəzetinin verdiyi məlumata görə, Sibiga, sülh sazişi bağlanarkən qoşunların birtərəfli qaydada çıxarılması tələblərini də qəbul etməyəcəklərini vurğulayıb.
Bundan əlavə, Sibiga NATO ölkələrinə "Rusiyanın qələbə qazanmadığını" bildirib. EADaily-nin məlumatına görə, Kiyev Ukraynanın suverenliyi və sərhədlərin dəyişdirilməsi məsələsində heç bir güzəştə getməyəcək. Bu mövqe, NATO-Ukrayna Şurasının iclasından sonra Ukrayna xarici işlər naziri Andriy Sibiga tərəfindən ifadə edilib. Bu açıqlamalar, Ukraynanın münaqişənin həlli ilə bağlı prinsipial mövqeyini və təhlükəsizlik məsələlərindəki qətiyyətini nümayiş etdirir. Ukrayna, öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini qorumaqla yanaşı, gələcək təhlükəsizlik zəmanətlərinin də aydın və dəqiq olmasını tələb edir. Bu, Kiyevin Rusiya ilə gələcək danışıqlarda və NATO ilə əlaqələrində əsas prioritetlərindən biridir.

Украина демонстрирует принципиальную позицию в отношениях с НАТО
Министр иностранных дел Украины Андрей Сибига, разъясняя позицию страны в отношениях с НАТО, выразил твердую позицию Киева. Это заявление отражает основные принципы Украины относительно будущих гарантий безопасности и мирных переговоров с Россией.
Как сообщает Redaksiya, Киев не примет «неопределенные гарантии безопасности». Об этом министр иностранных дел Украины Андрей Сибига заявил на заседании Совета Украина-НАТО. По данным газеты «Kyiv Post», Сибига подчеркнул, что они также не примут требований о одностороннем выводе войск при заключении мирного соглашения.
Кроме того, Сибига заявил странам НАТО, что «Россия не одержала победы». По данным EADaily, Киев не пойдет ни на какие уступки в вопросах суверенитета Украины и изменения границ. Эта позиция была озвучена министром иностранных дел Украины Андреем Сибигой после заседания Совета Украина-НАТО. Эти заявления демонстрируют принципиальную позицию Украины по урегулированию конфликта и ее решимость в вопросах безопасности. Украина требует, чтобы будущие гарантии безопасности были ясными и точными, наряду с защитой своей территориальной целостности и суверенитета. Это один из главных приоритетов Киева в будущих переговорах с Россией и в отношениях с НАТО.